Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SEVERNÍ AMERIKA -VODSTVO A PODNEBÍ

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SEVERNÍ AMERIKA -VODSTVO A PODNEBÍ"— Transkript prezentace:

1 SEVERNÍ AMERIKA -VODSTVO A PODNEBÍ
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. SEVERNÍ AMERIKA -VODSTVO A PODNEBÍ Ch_072_Světadíly_Amerika_Severní Amerika-Vodstvo Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace

2 Anotace: Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 7. ročníku ZŠ. Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje a vysvětluje učivo – Světadíly – Amerika – Severní Amerika. Je určen pro předmět zeměpis a ročník sedmý. Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Brinke, J., Baar, V., Kašpar, V., Pollaková, M., Zeměpis pro 6. a 7. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií, Fortuna, Praha 2002.

3 Vodstvo Severní Amerika je rozsáhlý kontinent, proto zde najdeme velké množství řek i jezer. Obklopují ji tři světové oceány: Severní ledový, Atlantský a Tichý oceán. Niagarské vodopády

4 Severní Ameriku omývají tyto moře a zálivy:
Od Tichého oceánu: Panamský záliv, Panamský průplav, Kalifornský záliv Od Atlantského oceánu: Labradorské moře, záliv svatého Vavřince, Sargasové moře, Mexický záliv, Floridský průliv, Karibské moře, Bahamský průliv Od Severního ledového oceánu Beaufortovo moře, řada zálivů, Baffinovo moře, Hudsonův záliv a průliv

5 Řeky Mississippi je největší řeka kontinentu a jedna z největších řek na světě. Vlévá se do Mexického zálivu a má mnoho přítoků, mezi největší patří: Z pravé strany: Missouri (na soutoku je dokonce vodnatější) Arkansas Z levé strany: Ohio Wisconsin

6 V domorodé řeči indiánů nesla Mississippi jméno „Velká řeka“.
Délka jejího toku je 3770 km. Po Amazonce a Kongu je povodí Mississippi třetí nejrozsáhlejší na světě. Zdrojem vody v řece, vč. jejích přítoků jsou sněhové a dešťové srážky. Tok této řeky je důležitou dopravní tepnou do severoamerického vnitrozemí. Řeka je spojena se soustavou Velkých jezer a po řece Sv. Vavřince až do Atlantiku.

7 Řeka Svatého Vavřince na hranicích Kanady a USA odvádí vodu z Velkých jezer do zálivu Svatého Vavřince, který je již součástí Atlantského oceánu. Řeka Svatého Vavřince má délku 1200 km. Její největší přítoky jsou: Ottawa, Saint-Maurice a Saguenay. Řeka je důležitá jako dopravní tepna. Jsou na ní postaveny také hydreelektrárny.

8 Mackenzie je další z velkých řek Severní Ameriky na západě Kanady.
Řeka je velmi dlouhá, její tok má délku 4241 km a je 12. nejdelší na světě. Největší přítoky tohoto vodního toku jsou: Liard, Arctic Red, Peel a Velká medvědí řeka. Řeka je od září do května většinou zamrzlá a tak vodní doprava je možná pouze na její polovině, která nezamrzne.

9 Liard teče na severozápadně Kanady. Je největším přítokem Mackenzie.
Její délka je 1125 km. Řeka je zamrzlá od října do května. Yukon je další z velkých severoamerických řek. Její vody protékají Aljaškou. Její tok má délku 3700 km, teče v hluboké horské dolině a v kaňonech.

10 Ottawa teče v Kanadě, protéká provincií Québec
Ottawa teče v Kanadě, protéká provincií Québec. Vytéká z jezera a protéká dalšími kanadskými jezery. Má délku 1120 km, je zamrzlá od prosince do dubna. Vlévá se do řeky Svatého Vavřince. Saguenay teče na východě Kanady v provincii Québec, je dlouhá 314 km a vlévá se do řeky Svatého Vavřince.

11 Red protéká jihem USA, státy Arkansan, Louisiana, Oklahoma a Texas.
Její délka je 2050 km a je pravým přítokem Mississippi. Missouri teče severozápadem USA a její tok má délku 3767 km. Je největším přítokem Mississippi a z velké části je splavná. Patří do říčního systému Mississippi- Missouri-Jefferson.

12 Jezera V Severní Americe najdeme mnoho jezer, z nichž většina je ledovcového původu. Je zde jedna z největších soustav jezer na světě: Velká jezera, přes níž prochází státní hranice Kanady a USA. Velká jezera leží v povodí řeky svatého Vavřince.

13 Velká jezera Největším jezerem v této soustavě (i nejhlubším), zároveň největším jezerem Ameriky a 3. největším jezerem světa je Hořejší jezero. Na druhou a třetí příčku řadíme jezera Huronské a Michiganské, která se někdy uvádějí jako jedno, protože jsou spojena průlivem Mackinac. Další v soustavě Velkých jezer je Erijské a Ontarijské.

14 Velká jezera jsou významnou vodní cestou
Velká jezera jsou významnou vodní cestou. Díky soustavě kanálů, které obcházejí peřeje řeky svatého Vavřince je tato vodní cesta splavná i pro zaoceánské lodě. Délka plavební sezóny je až 9 měsíců. Na pobřeží těchto jezer jsou velká americká města: Chicago, Milwaukee, Buffalo, Cleveland, Detroit a Toronto. V jezerech žije až 173 druhů ryb. Oblíbeným artiklem jsou pstruzi.

15 Mezi další velká jezera, ležící na severu kontinentu patří:
Velké Medvědí, Velké Otročí, Athabasca, Sobí a Winnipežské Mezi Erijským jezerem a Ontariem teče řeka Niagara, na které jsou světoznámé vodopády - Niagarské vodopády, jejich vody padají až do hloubky 52 metrů. Ve velké pánvi najdeme také jezero se slanou vodou - Velké Solné jezero.

16 Bažiny V Severní Americe jsou také rozsáhlé bažiny:
Největší území zaujímají na severu v tundře. Další bažinatá území lze nalézt v Atlantské nížině. Na poloostrově Florida je bažinaté území Everglades. Na ostrově Yucatán ve Střední Americe jsou bažiny také.

17 Úkoly I: Které světové oceány omývají Severní Ameriku?
Která moře omývají Severní Ameriku od Atlantiku? Jmenuj známé severoamerické zálivy.

18 Odpovědi I: Které světové oceány omývají Severní Ameriku?
Od severu Severní Ameriku omývá Severní ledový oceán, od západu je to Tichý oceán a od východu ji obklopuje Atlantský oceán. Která moře omývají Severní Ameriku od Atlantiku? Labradorské moře, záliv svatého Vavřince, Sargasové moře, Mexický záliv, Floridský průliv, Karibské moře, Bahamský průliv Jmenuj známé severoamerické zálivy. Kalifornský záliv, Mexický záliv a Hudsonův záliv.

19 Úkoly II: Jak se jmenuje největší řeka v Severní Americe a kam se vlévá? Jmenuj také její významné přítoky. Které další velké řeky v Severní Americe znáš? Která jezera patří do soustavy Velkých jezer?

20 Úkoly a odpovědi II: Jak se jmenuje největší řeka v Severní Americe a kam se vlévá? Jmenuj také její významné přítoky. Největší je Mississippi. Vlévá se do Mexického zálivu. Přítoky: Missouri, Arkansas, Ohio, Wisconsin. Které další velké řeky v Severní Americe znáš? Řeka Svatého Vavřince, Mackenzie, Colorado a Yucon. Která jezera patří do soustavy Velkých jezer? Hořejší jezero, Michiganské jezero, Huronské jezero, Erijské jezero a Ontarijské jezero.

21 Použité zdroje Mississippi watershed map 1.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, [cit ]. Dostupné z: Niagara Falls USA-CANADA.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, [cit ]. Dostupné z: CANADA.jpg


Stáhnout ppt "SEVERNÍ AMERIKA -VODSTVO A PODNEBÍ"

Podobné prezentace


Reklamy Google