Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SEVERNÍ AMERIKA - VODSTVO A PODNEBÍ Ch_072_Světadíly_Amerika_Severní Amerika-Vodstvo Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SEVERNÍ AMERIKA - VODSTVO A PODNEBÍ Ch_072_Světadíly_Amerika_Severní Amerika-Vodstvo Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola."— Transkript prezentace:

1 SEVERNÍ AMERIKA - VODSTVO A PODNEBÍ Ch_072_Světadíly_Amerika_Severní Amerika-Vodstvo Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 7. ročníku ZŠ.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje a vysvětluje učivo – Světadíly – Amerika – Severní Amerika.  Je určen pro předmět zeměpis a ročník sedmý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Brinke, J., Baar, V., Kašpar, V., Pollaková, M., Zeměpis pro 6. a 7. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií, Fortuna, Praha 2002.

3 Vodstvo Severní Amerika je rozsáhlý kontinent, proto zde najdeme velké množství řek i jezer. Obklopují ji tři světové oceány: ◦ Severní ledový, Atlantský a Tichý oceán. Niagarské vodopády

4 Severní Ameriku omývají tyto moře a zálivy: Od Tichého oceánu: ◦ Panamský záliv, Panamský průplav, Kalifornský záliv Od Atlantského oceánu: ◦ Labradorské moře, záliv svatého Vavřince, Sargasové moře, Mexický záliv, Floridský průliv, Karibské moře, Bahamský průliv Od Severního ledového oceánu ◦ Beaufortovo moře, řada zálivů, Baffinovo moře, Hudsonův záliv a průliv ◦

5 Řeky Mississippi je největší řeka kontinentu a jedna z největších řek na světě. Vlévá se do Mexického zálivu a má mnoho přítoků, mezi největší patří: ◦ Z pravé strany: ◦ Missouri (na soutoku je dokonce vodnatější) ◦ Arkansas ◦ Z levé strany: ◦ Ohio ◦ Wisconsin

6 V domorodé řeči indiánů nesla Mississippi jméno „Velká řeka“. Délka jejího toku je 3770 km. Po Amazonce a Kongu je povodí Mississippi třetí nejrozsáhlejší na světě. Zdrojem vody v řece, vč. jejích přítoků jsou sněhové a dešťové srážky. Tok této řeky je důležitou dopravní tepnou do severoamerického vnitrozemí. Řeka je spojena se soustavou Velkých jezer a po řece Sv. Vavřince až do Atlantiku.

7 Řeka Svatého Vavřince na hranicích Kanady a USA odvádí vodu z Velkých jezer do zálivu Svatého Vavřince, který je již součástí Atlantského oceánu. Řeka Svatého Vavřince má délku 1200 km. Její největší přítoky jsou: Ottawa, Saint-Maurice a Saguenay. Řeka je důležitá jako dopravní tepna. Jsou na ní postaveny také hydreelektrárny.

8 Mackenzie je další z velkých řek Severní Ameriky na západě Kanady. Řeka je velmi dlouhá, její tok má délku 4241 km a je 12. nejdelší na světě. Největší přítoky tohoto vodního toku jsou: Liard, Arctic Red, Peel a Velká medvědí řeka. Řeka je od září do května většinou zamrzlá a tak vodní doprava je možná pouze na její polovině, která nezamrzne.

9 Liard teče na severozápadně Kanady. Je největším přítokem Mackenzie. Její délka je 1125 km. Řeka je zamrzlá od října do května. Yukon je další z velkých severoamerických řek. Její vody protékají Aljaškou. Její tok má délku 3700 km, teče v hluboké horské dolině a v kaňonech.

10 Ottawa teče v Kanadě, protéká provincií Québec. Vytéká z jezera a protéká dalšími kanadskými jezery. Má délku 1120 km, je zamrzlá od prosince do dubna. Vlévá se do řeky Svatého Vavřince. Saguenay teče na východě Kanady v provincii Québec, je dlouhá 314 km a vlévá se do řeky Svatého Vavřince.

11 Red protéká jihem USA, státy Arkansan, Louisiana, Oklahoma a Texas. Její délka je 2050 km a je pravým přítokem Mississippi. Missouri teče severozápadem USA a její tok má délku 3767 km. Je největším přítokem Mississippi a z velké části je splavná. Patří do říčního systému Mississippi- Missouri-Jefferson.

12 Jezera V Severní Americe najdeme mnoho jezer, z nichž většina je ledovcového původu. Je zde jedna z největších soustav jezer na světě: Velká jezera, přes níž prochází státní hranice Kanady a USA. Velká jezera leží v povodí řeky svatého Vavřince.

13 Velká jezera Největším jezerem v této soustavě (i nejhlubším), zároveň největším jezerem Ameriky a 3. největším jezerem světa je Hořejší jezero. Na druhou a třetí příčku řadíme jezera Huronské a Michiganské, která se někdy uvádějí jako jedno, protože jsou spojena průlivem Mackinac. Další v soustavě Velkých jezer je Erijské a Ontarijské.

14 Velká jezera jsou významnou vodní cestou. Díky soustavě kanálů, které obcházejí peřeje řeky svatého Vavřince je tato vodní cesta splavná i pro zaoceánské lodě. Délka plavební sezóny je až 9 měsíců. Na pobřeží těchto jezer jsou velká americká města: Chicago, Milwaukee, Buffalo, Cleveland, Detroit a Toronto. V jezerech žije až 173 druhů ryb. Oblíbeným artiklem jsou pstruzi.

15 Mezi další velká jezera, ležící na severu kontinentu patří: ◦ Velké Medvědí, Velké Otročí, Athabasca, Sobí a Winnipežské Mezi Erijským jezerem a Ontariem teče řeka Niagara, na které jsou světoznámé vodopády - Niagarské vodopády, jejich vody padají až do hloubky 52 metrů. Ve velké pánvi najdeme také jezero se slanou vodou - Velké Solné jezero.

16 Bažiny V Severní Americe jsou také rozsáhlé bažiny: Největší území zaujímají na severu v tundře. Další bažinatá území lze nalézt v Atlantské nížině. Na poloostrově Florida je bažinaté území Everglades. Na ostrově Yucatán ve Střední Americe jsou bažiny také.

17 Úkoly I: Které světové oceány omývají Severní Ameriku? Která moře omývají Severní Ameriku od Atlantiku? Jmenuj známé severoamerické zálivy.

18 Odpovědi I: Které světové oceány omývají Severní Ameriku? ◦ Od severu Severní Ameriku omývá Severní ledový oceán, od západu je to Tichý oceán a od východu ji obklopuje Atlantský oceán. Která moře omývají Severní Ameriku od Atlantiku? ◦ Labradorské moře, záliv svatého Vavřince, Sargasové moře, Mexický záliv, Floridský průliv, Karibské moře, Bahamský průliv Jmenuj známé severoamerické zálivy. ◦ Kalifornský záliv, Mexický záliv a Hudsonův záliv.

19 Úkoly II: Jak se jmenuje největší řeka v Severní Americe a kam se vlévá? Jmenuj také její významné přítoky. Které další velké řeky v Severní Americe znáš? Která jezera patří do soustavy Velkých jezer?

20 Úkoly a odpovědi II: Jak se jmenuje největší řeka v Severní Americe a kam se vlévá? Jmenuj také její významné přítoky. ◦ Největší je Mississippi. Vlévá se do Mexického zálivu. Přítoky: Missouri, Arkansas, Ohio, Wisconsin. Které další velké řeky v Severní Americe znáš? ◦ Řeka Svatého Vavřince, Mackenzie, Colorado a Yucon. Která jezera patří do soustavy Velkých jezer? ◦ Hořejší jezero, Michiganské jezero, Huronské jezero, Erijské jezero a Ontarijské jezero.

21 Použité zdroje Mississippi watershed map 1.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 2010-08.30 [cit. 2013-01-27]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Mississippi_watershed_map_1.jpg Niagara Falls USA-CANADA.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 2010-08.30 [cit. 2012-03-17]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Niagara_Falls_USA- CANADA.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Niagara_Falls_USA- CANADA.jpg


Stáhnout ppt "SEVERNÍ AMERIKA - VODSTVO A PODNEBÍ Ch_072_Světadíly_Amerika_Severní Amerika-Vodstvo Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google