Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kalendář - květen Petr Machala. Až přijde máj, vyženeme kozy v háj. 1. 5. – Na Filipa a Jakuba koníček trávy naškubá. Víte, kolik má květen dnů? Znáte.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kalendář - květen Petr Machala. Až přijde máj, vyženeme kozy v háj. 1. 5. – Na Filipa a Jakuba koníček trávy naškubá. Víte, kolik má květen dnů? Znáte."— Transkript prezentace:

1 Kalendář - květen Petr Machala

2 Až přijde máj, vyženeme kozy v háj. 1. 5. – Na Filipa a Jakuba koníček trávy naškubá. Víte, kolik má květen dnů? Znáte některé pranostiky na květen? Víte, co se děje o Filipojakubské noci?

3 12. 5. – Pankrác, Servác, Bonifác – ledoví muži spalují mrazem ovoce i růži 15. 5. – Sv. Žofie políčka často zalije. 25. 5. – Když na Urbana prší, bude mnoho myší. Žofie víno upije. Žofie – ledová žena. Sv. Žofia víno vypíjá. Prší-li na sv.Žofii, neurodí se víno. Svatá Žofie vaří z vody. Žofie vína upije. Svatá Žofie políčka často zalije. Déšť svaté Žofie švestky ubije.

4 máj pod vlivem planety Venuše – bohyně lásky milenci zastaví pod rozkvetlou třešní jinak nepolíbená dívka do roka uschne Byl pozdní večer - první máj - večerní máj - byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.

5 Stavění máje - v předvečer 1. května obecní máj - na návsi menší májky - vyzdobené břízky - před domy svých dívek Na rozloučení, mé potěšení, postavím pod okny máj! Aby věděli falešní lidi, že jsem já chodíval k vám. K. J. Erben Jak probíhá stavění máje u vás?

6 Významné dny: 1. 5. – Svátek práce Víte, proč se slaví zrovna v tento den? slaví se od roku 1890 uctění památky dělníků, kteří zahynuli při střelbě v Chicagu

7 8. 5. – Den vítězství nad nacismem Víte, které armády nás osvobozovaly?

8 12. 5. – Den matek Navrhněte přání pro svou maminku.

9 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Kalendář - květen Petr Machala. Až přijde máj, vyženeme kozy v háj. 1. 5. – Na Filipa a Jakuba koníček trávy naškubá. Víte, kolik má květen dnů? Znáte."

Podobné prezentace


Reklamy Google