Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bitva na Bílé hoře Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 24. 4. 2012. Nový začátek (New start)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bitva na Bílé hoře Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 24. 4. 2012. Nový začátek (New start)"— Transkript prezentace:

1 Bitva na Bílé hoře Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 24. 4. 2012. Nový začátek (New start) CZ.1.07/1.4.00/21.1409 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 č. 18 název Bitva na Bílé hoře anotace Žáci poznají příčiny, průběh bitvy na Bílé hoře. očekávaný výstup ZV – LMP Člověk a společnost – 2. stupeň D – mít přehled o zásadních historických událostech v našich zemích druh učebního materiálu Prezentace druh interaktivity Výklad ročník8.

3 Povstání českých stavů Habsburští panovníci, kteří vládli po císaři Rudolfu II., stále více omezovali práva české šlechty a měst. Proto se v Praze sešli a sepsali svoji stížnost a 23. května 1618 se ji vydali předat na Pražský hrad zástupcům krále, který sídlil ve Vídni. Na Hradě však došlo k bitce, při které šlechtici vyhodili královské zástupce z oken do hradního příkopu = defenestrace. Tím začala válka mezi habsburským panovníkem a českými šlechtici. Válka se rozšířila do mnoha zemí a trvala 30 let. Proto ji nazýváme třicetiletou válkou.

4 Pražská defenestrace

5 Bitva na Bílé hoře Císař Ferdinand II. poslal do Čech armádu proti armádě českých šlechticů a měšťanů.Císař Ferdinand II. poslal do Čech armádu proti armádě českých šlechticů a měšťanů. Vojska se střetla 8. listopadu 1620 na Bílé hoře nedaleko Prahy.Vojska se střetla 8. listopadu 1620 na Bílé hoře nedaleko Prahy. Česká vojska se dala brzy na ústup, neměla šanci proti přesile císařských vojsk.Česká vojska se dala brzy na ústup, neměla šanci proti přesile císařských vojsk.

6 Dobové vyobrazení bitvy na Bílé hoře

7 Vrchol návrší s pamětní mohylou

8 Potrestání českých šlechticů a měšťanů Císař Ferdinand II. tvrdě potrestal vzbouřené české a moravské pány a měšťany. 21. června 1621 dal na Staroměstském náměstí postavit lešení a nechal popravit 27 vůdců povstání.Císař Ferdinand II. tvrdě potrestal vzbouřené české a moravské pány a měšťany. 21. června 1621 dal na Staroměstském náměstí postavit lešení a nechal popravit 27 vůdců povstání. Ostatním vzpurným šlechticům zabavil majetek a vyhnal je ze země.Ostatním vzpurným šlechticům zabavil majetek a vyhnal je ze země. Nekatolíci museli přestoupit na katolickouNekatolíci museli přestoupit na katolickou víru = konec náboženské svobody víru = konec náboženské svobody v Čechách, kterou zaručil Rudolf II. v Čechách, kterou zaručil Rudolf II.

9 Zdroje VALENTA, Milan; MÜLLER, Oldřich. Dějepis pro 2. stupeň základní školy praktické. 3. díl. 1. vydání. Praha : Parta, 2009. ISBN 9788073201234. s. 16 - 17. KOHOUTKOVÁ, H.; KOMSOVÁ, M. Dějepis na dlani. 2. vydání. Olomouc : Rubico, 2007. ISBN 8073460653. s. 107 - 108.

10 Zdroje obrázků Všechny uveřejněné odkazy [cit. 2012-04-24] dostupné pod licencí Creative Commons – http://wikimedia.org/ http://wikimedia.org/ Defenestrace http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Karel_Svoboda_Defenestrace.jpg Dobové vyobrazení bitvy http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Battle_of_White_Mountain.jpg Vrchol návrší s pamětní mohylou http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wite_Mountain_-_the_tumulus.JPG ¨


Stáhnout ppt "Bitva na Bílé hoře Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 24. 4. 2012. Nový začátek (New start)"

Podobné prezentace


Reklamy Google