Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rok 1989 – sametová revoluce Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 27. 3. 2012. Nový začátek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rok 1989 – sametová revoluce Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 27. 3. 2012. Nový začátek."— Transkript prezentace:

1 Rok 1989 – sametová revoluce Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne Nový začátek (New start) CZ.1.07/1.4.00/ Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 č. 6 název Rok 1989 – sametová revoluce anotace Žáci chápou události roku očekávaný výstup ZV – LMP Člověk a společnost – 2. stupeň D – chápat význam událostí v roce 1989 a vítězství demokracie v naší vlasti druh učebního materiálu Prezentace druh interaktivity Výklad ročník9.

3 Charta 77 Většina československých občanů odsuzovala sovětskou okupaci a nesouhlasila s totalitním režimem u nás. Málokdo však našel odvahu vystoupit proti němu. V roce 1977 vydala skupina občanů prohlášení tzv. Chartu V ní požadovali svobodu a spravedlnost pro všechny, dodržování lidských práv. Jednou z hlavních postav byl Václav Havel.

4 Situace před rokem 1989 Cílem Charty bylo poukazovat na bezpráví, i na problémy v hospodářství apod. Cílem Charty bylo poukazovat na bezpráví, i na problémy v hospodářství apod. Mnoho z chartistů bylo pronásledováno a vězněno. Mnoho z chartistů bylo pronásledováno a vězněno. Svůj odpor k režimu vyjadřovali také písničkáři na koncertech, herci v divadlech, byly tajně vydávány knihy zakázaných spisovatelů. Svůj odpor k režimu vyjadřovali také písničkáři na koncertech, herci v divadlech, byly tajně vydávány knihy zakázaných spisovatelů. Stále více lidí se scházelo a protestovalo proti režimu při různých příležitostech, jako např. okupace sovětskými vojsky, upálení Jana Palacha. Stále více lidí se scházelo a protestovalo proti režimu při různých příležitostech, jako např. okupace sovětskými vojsky, upálení Jana Palacha. Demonstrace byly potlačovány silou. Demonstrace byly potlačovány silou.

5 Pád komunistického režimu V červnu 1989 Václav Havel a jeho přátelé zorganizovali petici Několik vět, kde požadovali svobodu a demokracii. Podepsalo ji 40 tisíc lidí. V červnu 1989 Václav Havel a jeho přátelé zorganizovali petici Několik vět, kde požadovali svobodu a demokracii. Podepsalo ji 40 tisíc lidí. V srpnu 1989 proběhly demonstrace k 21. výročí okupace, komunisté si již s odporem občanů nevěděli rady. V srpnu 1989 proběhly demonstrace k 21. výročí okupace, komunisté si již s odporem občanů nevěděli rady. Tvrdě zasáhli proti studentské manifestaci k výročí úmrtí Jana Opletala (v roce 1939 byl postřelen nacisty) dne 17. listopadu Tvrdě zasáhli proti studentské manifestaci k výročí úmrtí Jana Opletala (v roce 1939 byl postřelen nacisty) dne 17. listopadu 1989.

6 Sametová revoluce Vzpomínkové shromáždění 17. listopadu přerostlo v mohutnou demonstraci proti komunistickému režimu. Vzpomínkové shromáždění 17. listopadu přerostlo v mohutnou demonstraci proti komunistickému režimu. 18. listopadu se spojili pražští vysokoškoláci s herci a vyhlásili protestní stávku. 18. listopadu se spojili pražští vysokoškoláci s herci a vyhlásili protestní stávku. Denně se konaly demonstrace na Václavském náměstí, k lidem promlouvalo mnoho řečníků, jako Václav Havel, Alexandr Dubček aj. Denně se konaly demonstrace na Václavském náměstí, k lidem promlouvalo mnoho řečníků, jako Václav Havel, Alexandr Dubček aj.

7 Tribuna na Václavském náměstí

8 Demonstranti na Staroměstském náměstí

9 Občanské fórum V Praze bylo ustanoveno OBČANSKÉ FÓRUM (OF) v čele s Václavem Havlem. Jejich cílem bylo svržení komunistického režimu v Československu a nastolení demokracie.

10 Konec komunismu Vláda komunistů byla u konce, protestní akce přerostly ve státní převrat, který byl nazván „sametová“ nebo „něžná“ revoluce pro svůj nenásilný průběh. pro svůj nenásilný průběh.

11 Pamětní deska na Albertově

12 Politické změny  21. listopadu 1989 byla zahájena jednání OF s tehdejší vládou. s tehdejší vládou.  7. prosince musela vláda podat demisi.  Prezident Gustáv Husák odstoupil a na jeho místo byl 29. prosince zvolen doma i v zahraničí uznávaný Václav Havel.  Předsedou FS se stal Alexandr Dubček.

13 Václav Havel k 20. výročí revoluce

14 ZEMĚ PO 20 LETECH OPĚT VYKROČILA NA CESTU SVOBODY

15 Zdroje MÜLLER, Oldřich. Dějepis pro 2. stupeň základní školy praktické. 4. díl. 1. vydání. Praha : Parta, ISBN s KOHOUTKOVÁ, H.; KOMSOVÁ, M. Dějepis na dlani. 2. vydání. Olomouc : Rubico, ISBN s

16 Zdroje obrázků Všechny uveřejněné odkazy [cit ] dostupné pod licencí Creative Commons – Tribuna na Václavském náměstí _Wenceslas_Monument.jpg _Wenceslas_Monument.jpg Demonstranti na Staroměstském náměstí _Old_Town_Square.jpg _Old_Town_Square.jpg Pamětní deska na Albertově Václav Havel k 20. výročí revoluce A1clavsk%C3%A9m_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_17._listopadu_2 009c.jpg A1clavsk%C3%A9m_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_17._listopadu_2 009c.jpg


Stáhnout ppt "Rok 1989 – sametová revoluce Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 27. 3. 2012. Nový začátek."

Podobné prezentace


Reklamy Google