Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mechanismem transportu hormonů rozumíme způsob, jakým je hormon dopravován (transportován) ze sekreční buňky do buňky cílové. Existují dvě hlavní cesty.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mechanismem transportu hormonů rozumíme způsob, jakým je hormon dopravován (transportován) ze sekreční buňky do buňky cílové. Existují dvě hlavní cesty."— Transkript prezentace:

1

2 Mechanismem transportu hormonů rozumíme způsob, jakým je hormon dopravován (transportován) ze sekreční buňky do buňky cílové. Existují dvě hlavní cesty v těle, kterými jsou hormony transportovány směrem k cílovým buňkám: transport tkáňovým mokem transport v krevní plazmě při lokálním kontaktu buněk (autokrinní a parakrinní regulace) při kontaktu buněk na větší vzdálenost (endokrinní a neuroendokrinní regulace) Transport hormonů krví se liší v závislosti na jejich chemické struktuře: rozpuštěné v plazmě ve vazbě na nosičové proteiny peptidické hormony katecholaminy melatonin steroidní hormony thyroidní hormony Komplexy hormonů s proteiny jsou důležité pro zabránění jejich filtraci v exkrečních orgánech.

3 STEROIDNÍ HORMONY THYROIDNÍ HORMONY PEPTIDICKÉ HORMONY KATECHOLAMINY, MELATONIN Jsou rozpustné ve vodě a mohou tak být snadno transportovány krví bez nutnosti vazby na nosičové proteiny. Nejsou rozpustné ve vodě, proto musí být (z převážné většiny) vázány v krvi na nosičové proteiny, které umožňují jejich transport. krevní céva

4 PEPTIDICKÝ HORMONY KATECHOLAMINY MELATONIN PEPTIDICKÝ HORMONY KATECHOLAMINY MELATONIN STEROIDNÍ HORMONY THYROIDNÍ HORMONY STEROIDNÍ HORMONY THYROIDNÍ HORMONY Využívají proteinových nosičů krevní plazmy, které umožňují jejich transport směrem k cílové tkáni, mimimum (1%) těchto hormonů cirkuluje volně v krvi. FUNKCE PROTEINOVÝCH NOSIČŮ 1. Zlepšují transport hormonů, které se dočasně stávají hydrofilní (tedy ve vodě rozpustné). 2. Zpožďují ztrátu malých molekul hormonů během filtrace moči v ledvinách, a tak zpomalují jejich vylučování v moči. 3. Zajišťují zásobu (rezervu) hormonu v krevní plazmě. Jsou hydrofilní, a proto jsou transportovány volně - rozpuštěné v krevní plazmě (výjimečně jsou transportovány ve vazbě na nosiče). Jelikož se neváží na nosiče, jsou funkční jen po krátkou dobu, neboť jsou rychle odbourávány enzymy přítomnými v krvi. Cirkulují v krvi relativně dlouho  účinek hormonu nastupuje pomalu. Cirkulují v krvi velmi krátkou dobu  účinek hormonu nastupuje rychle.


Stáhnout ppt "Mechanismem transportu hormonů rozumíme způsob, jakým je hormon dopravován (transportován) ze sekreční buňky do buňky cílové. Existují dvě hlavní cesty."

Podobné prezentace


Reklamy Google