Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Může být nesnadné představit si a pochopit, že pouštní pustina, suchá a vypráhlá, bez dešťů, plná obrovských písečných dun, je poseta jezery, která.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Může být nesnadné představit si a pochopit, že pouštní pustina, suchá a vypráhlá, bez dešťů, plná obrovských písečných dun, je poseta jezery, která."— Transkript prezentace:

1

2

3

4 Může být nesnadné představit si a pochopit, že pouštní pustina, suchá a vypráhlá, bez dešťů, plná obrovských písečných dun, je poseta jezery, která zde „nepravděpodobně“ přetrvávají po celá staletí. Taková pustina ale existuje a nelze se divit tomu, že ji kdosi pojmenoval Badain Jaran, něco jako “Poušť záhadných jezer”.

5

6

7

8 Poušť Badain Jaran leží na sever od Číny, v autonomní oblasti Střední Mongolsko. Je jedinečná tím, že některé její trvalé písečné duny jsou nejvyšší na světě a mezi nimi se nacházejí poměrně velká jezera. Duny zde zůstávají uvnitř trvale vlhké, což vysvětluje jejich odolnost vůči erozi větrem.

9

10

11

12 Vodní srážky zde dosahují pouhých 40 mm za rok, což zdaleka nestačí pro udržování stálé úrovně hladiny vody v jezerech. Záhada spočívá v tom, že voda jezer vystupuje z proudů vody, která teče v podzemí ze stovky kilometrů vzdálených hor pohoří Qilian jako jakási gigantická podzemní řeka, protože nemá jinou cestu kudy se dostat skrze poušť.

13 jeep

14

15

16 Výsledkem je neobyčejná a kouzelná poušť posetá lagunami.

17

18

19

20 Zatímco některá z jezer vznikla relativně nedávno a jejich voda je „sladká“, stará jezera vykazují zvýšenou salinitu. Scenérie je uchvacující, jelikož některé z dun, které jezera obklopují, dosahují výšky až 500 metrů.

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36


Stáhnout ppt "Může být nesnadné představit si a pochopit, že pouštní pustina, suchá a vypráhlá, bez dešťů, plná obrovských písečných dun, je poseta jezery, která."

Podobné prezentace


Reklamy Google