Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Řízení lidského těla Filip Bordovský. Co zvládne naše tělo?! Akrobacie Hrazda V letadle.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Řízení lidského těla Filip Bordovský. Co zvládne naše tělo?! Akrobacie Hrazda V letadle."— Transkript prezentace:

1 Řízení lidského těla Filip Bordovský

2 Co zvládne naše tělo?! Akrobacie Hrazda V letadle

3 Řízení těla Hormonální Hormonální soustava Žlázy s vnitřní sekrecí Hormony Nervové Nervová soustava CNS = mozek a míchá Obvodové nervy

4 ŘÍZENÍ HORMONÁLNÍ Hormony jsou vyměšovány do krve žlázami s vnitřní sekrecí (žlázy bez vývodu). Zapište si do sešitu!!!

5 Žlázy s vnitřní sekrecí Zapište si do sešitu!!!

6 ŘÍZENÍ NERVOVÉ Nervovou soustavu člověka tvoří: 1.Mozek a mícha – CNS (centrální nervová soustava) 2.Obvodové nervy (mozkové a míšní) Neuron = nervová buňka Zapište si do sešitu!!!

7 Stavba nervové soustavy

8 Reflexní oblouk: podnět  zpracování  odpověď Zapište si do sešitu!!!

9 Nervový vzruch: šíří se rychlostí 130 m/s

10 Mícha V míše jsou zpracovávány podněty z kůže, svalů a vnitřních orgánů Na některé podněty mícha odpovídá a vznikají tak míšní reflexy, které si většinou vůbec neuvědomujeme  jedná se o vrozené reflexy. Jiné podněty mícha předává do mozku! Zapište si do sešitu!!!

11 ÚTROBNÍ NERVOVÁ SOUSTAVA

12 Mozek Mozek chrání lebka a mozkové pleny! Zapište si do sešitu!!!

13

14 Stavba mozku Prodloužená mícha –Jsou zde centra řízení srdce a dýchání Mozeček –Centrum rovnováhy a přesnosti pohybů Most –Spojuje mozkovou kůru a mozeček Střední mozek –Řídí souhru pohybů očí a pohyb hlavy za zvukem Mezimozek –Reguluje tělesnou teplotu, předává informace do koncového m. Koncový mozek –Má 2 polokoule, na povrchu je šedá kůra mozková –Centrum čichových, chuťových, zrakových a sluchových podnětů. –Řídí úmyslné pohyby, –Vytváří se zde podmíněné reflexy a umožňuje myšlení Zapište si do sešitu!!!

15 Centra v koncovém mozku

16

17 Aktivita mozku

18 POZOR! Poškození mozku (např. při úrazu nebo po mrtvici) může vést k ochrnutí člověka, ztrátě schopnosti mluvit nebo dokonce ke smrti. Činnost mozku je závislá na dostatečném přívodu kyslíku, zatímco živin mozek potřebuje poměrně málo!

19 A to už je opravdu všechno!


Stáhnout ppt "Řízení lidského těla Filip Bordovský. Co zvládne naše tělo?! Akrobacie Hrazda V letadle."

Podobné prezentace


Reklamy Google