Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STROJNÍ OBRÁBĚNÍ FRÉZOVÁNÍ II. Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STROJNÍ OBRÁBĚNÍ FRÉZOVÁNÍ II. Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce."— Transkript prezentace:

1 STROJNÍ OBRÁBĚNÍ FRÉZOVÁNÍ II. Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním školám - OP VK 1.5. Výuková sada – STROJNÍ OBRÁBĚNÍ, DUM č. 7 Ing. Iveta Mičíková

2 OBSAH PREZENTACE :  Nástroje pro frézování  Rozdělení fréz

3 NÁSTROJE PRO FRÉZOVÁNÍ  nazývají se frézy.  Jsou to rotační vícebřité nástroje, jejichž břity jsou uspořádány na válcové, kuželové nebo jiné tvarové ploše.

4 ROZDĚLENÍ FRÉZ PODLE UMÍSTĚNÍ BŘITU : válcové – s břity na válcové ploše čelní – s břity na válcové a čelní ploše kotoučové – s břity na válcové a obou čelních plochách kuželové – s břity na jedné nebo dvou kuželových plochách tvarové – s břity na tvarových plochách (např. zaoblovací frézy, frézy na ozubení, frézy na závity atd.)

5 ROZDĚLENÍ FRÉZ PODLE FUNKCE : frézy k obrábění rovinných ploch – válcové – čelní frézy pro obrábění drážek – drážkovací – kotoučové frézy pro obrábění tvarových ploch – úhlové – kuželové – zaoblovací – frézy na ozubení,…

6 ROZDĚLENÍ FRÉZ PODLE PROVEDENÍ A TVARU ZUBU :  s frézovanými zuby – zubové mezery se frézují kuželovými frézami – mají rovné břity – slouží k obrábění rovinných ploch  s podsoustruženými zuby – hřbet vzniká spirálovým podsoustružením na speciálním soustruhu – zakřivené břity mají tvar obráběné plochy (např. bok zubu) – používají se u tvarových fréz plocha čela plocha hřbetu nůž k podsoustružení

7 ROZDĚLENÍ FRÉZ PODLE KONSTRUKCE :  celistvé – jsou vyrobené z jednoho kusu (z rychlořezné oceli )  s vyměnitelnými břitovými destičkami – se zuby z rychlořezné oceli, slinutých karbidů, řezné keramiky,…. – zuby jsou vsazeny do tělesa nástroje a upevněny pájením nebo mechanicky upnuty (klíny, šrouby,...) – těleso frézy je vyrobeno z konstrukční oceli vyšší pevnosti  skládané z více samostatných fréz (pro frézování složitějších tvarů)

8 ROZDĚLENÍ FRÉZ PODLE ZPŮSOBU UPNUTÍ :  frézy nástrčné – s dírou pro nasunutí na trn  se stopkou kuželovou nebo válcovou těleso upínací otvor řezná částstopka

9 ROZDĚLENÍ FRÉZ PODLE PRŮBĚHU OSTŘÍ ZUBŮ :  s přímými zuby  se zuby ve šroubovici – pravotočivé nebo levotočivé pravořezná fréza levořezná fréza

10 FRÉZOVACÍ HLAVY  tvoří samostatnou skupinu.  Jejich základní části je těleso, na jehož obvodu jsou v drážkách upevněny buď nože z rychlořezné oceli nebo ze slinutých karbidů, nebo přímo břitové destičky ze slinutého karbidu.  Výhody : – snadná vyměnitelnost opotřebovaných destiček – snadné ostření

11 KONTROLNÍ OTÁZKY 1. Jak nazýváme nástroje pro frézování? 2. Charakterizujte nástroje pro frézování. 3. Jak dělíme nástroje pro frézování k obrábění rovinných ploch? 4. Jak můžeme rozdělit nástroje podle konstrukce?

12 ŘEŠENÍ: 1. Jak nazýváme nástroje pro frézování? Nástroje pro frézování se nazývají frézy. 2. Charakterizujte nástroje pro frézování. J sou to rotační vícebřité nástroje, jejichž břity jsou uspořádány na válcové, kuželové nebo jiné tvarové ploše. 3. Jak dělíme nástroje pro frézování k obrábění rovinných ploch? Nástroje pro frézování rovinných ploch dělíme na válcové a čelní. 4. Jak můžeme rozdělit nástroje podle konstrukce? Nástroje podle konstrukce můžeme rozdělit na: – celistvé – jsou vyrobené z jednoho kusu (z rychlořezné oceli), – s vyměnitelnými břitovými destičkami – se zuby z rychlořezné oceli, slinutých karbidů, řezné keramiky…, – skládané z více samostatných fréz (pro frézování složitějších tvarů).

13 POUŽITÁ LITERATURA: DILLINGER, J. a kol. Moderní strojírenství pro školu i praxi. Praha: Europa-Sobotáles, 2007. ISBN 978-80-86706-19-1. ŘASA, J., GABRIEL, V. Strojírenská technologie 3 – 1. díl, Metody, stroje a nástroje pro obrábění. Praha: Scientia, 2005. ISBN 80-7183-337-1. NĚMEC, D. a kol. Strojírenská technologie 3 – Strojní obrábění. Praha: SNTL, 1982. HLUCHÝ, M. a kol. Strojírenská technologie. Praha: SNTL, 1975. FRISCHHERZ, A. a kol. Technologie zpracování kovů 2, Odborné znalosti. 3. vydání. SNTL Praha, 1999. ISBN 80-902110-8-9. BOTHE, O. Strojírenská technologie IV pro strojírenské učební obory. Praha: SNTL, 1984.


Stáhnout ppt "STROJNÍ OBRÁBĚNÍ FRÉZOVÁNÍ II. Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce."

Podobné prezentace


Reklamy Google