Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Náš svět je plný zvuků. Některé nám jsou přítomné například tony hudby. Před jinými si raději zacpáváme uši, například před hlukem od sbíječky a podobně.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Náš svět je plný zvuků. Některé nám jsou přítomné například tony hudby. Před jinými si raději zacpáváme uši, například před hlukem od sbíječky a podobně."— Transkript prezentace:

1 Náš svět je plný zvuků. Některé nám jsou přítomné například tony hudby. Před jinými si raději zacpáváme uši, například před hlukem od sbíječky a podobně. seznam

2

3 Abychom slyšeli zvuk, musí existovat: zdroj zvuku,prostředí, kterým se zvuk šíří, a zdravý sluch. Jestliže zvuk vzniká nepravidelným chvěním tělesa, vnímáme jej jako hluk, např. vrzání, šramot, šustění, hukot a praskot. Je-li kmitání zdroje zvuku pravidelný, vnímáme tón, tj. hudební zvuk.

4 Zvukový rozruch se šíří látkami pevnými, kapalnými i plynnými. Nemůže se šířit ve vakuu, potřebuje vždy látkové prostředí. Při teplotě 0°C se zvuk šíří rychlostí 332m/s, se stoupající teplotou vzduchu tato rychlost roste. Ve vodě se zvuk šíří rychlostí 1460m/s. V oceli kolem 5000m/s. 3s9s6s 1000m2000m3000m 0 Vzdálenost Čas

5 Počet pravidelných změn za 1sekundu určuje kmitočet (frekvenci tónu). Kmitočet určuje výšku tónu, který zachytíme sluchem.

6 Vnější ucho zachycuje zvukový rozruch, který se šíří prostředím a vede jej k bubínku. Ve středím uchu přiléhají k bubínku malé kůstky, kovadlinka, třímen, kladívko. V uchu je asi 30 000 nervů, které zachycují změny tlaku v kapalině. Lidské ucho vnímá zvuky od kmitočtu 16Hz do kmitočtu 20kHz (mění se s věkem). Infrazvuk Je to tón, který má kmitočty menší než 16Hz. Ultrazvuk Mají kmitočty vyšší než 20 000Hz.

7 Setká-li se zvuk, který se šíří vzduchem, s překážkou, z části ho překážka pohltí, zčásti se od ní odráží a šíří se vzduchem dál. áááááá

8 Ke srovnání hlasitosti zvuku se používá fyzikální veličina hladina zvuku. Jednotka: (B) bel Desetina jednotky: (dB) decibel Druh zvuku Hladina zvuku v dB Práh slyšení0 Tikot hodinek10 Šumění listí20 Šepot30 Hlasitý hovor ve vzdálenosti 1m 50 Druh zvukuHladina zvuku v dB Hlasitá hudba80 Pouliční hlukAž80 Motocykl90 Sbíječka100 Letecký motor120 Práh bolesti130 Vavrys Martin Pavel Horňák 16.4.2010 9.B


Stáhnout ppt "Náš svět je plný zvuků. Některé nám jsou přítomné například tony hudby. Před jinými si raději zacpáváme uši, například před hlukem od sbíječky a podobně."

Podobné prezentace


Reklamy Google