Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZÁKLADY FYZIOLOGICKÉ A HUDEBNÍ AKUSTIKY, OCHRANA PŘED ŠKODLIVÝMI ÚČINKY.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZÁKLADY FYZIOLOGICKÉ A HUDEBNÍ AKUSTIKY, OCHRANA PŘED ŠKODLIVÝMI ÚČINKY."— Transkript prezentace:

1 ZÁKLADY FYZIOLOGICKÉ A HUDEBNÍ AKUSTIKY, OCHRANA PŘED ŠKODLIVÝMI ÚČINKY

2 OPAKOVÁNÍ MINULÉHO UČIVA 1. Jaké vlastnosti má zvuk? 2. Jak je charakterizován relativní a základní tón? 3. Jak se vypočítá intenzita zvuku? 4. Jak je charakterizována hladina intenzity zvuku? 5. Jakou hodnotu má práh slyšení a práh bolesti?

3 ZÁKLADY FYZIOLOGICKÉ AKUSTIKY  Lidský hlas je tvořený v hrtanu mezi dvěma hlasovými vazy – hlasivkami. Proud vzduchu z plic rozechvívá hlasivky. Tóny jsou zesilovány rezonancí dutiny ústní, hrudní a nosohltanové.  Lidský sluchový orgán se skládá z ucha vnějšího, středního a vnitřního.  Vnější ucho zachycuje zvukové vlny.  Střední ucho má funkci snižování výchylky amplitudy a dovedení k systému vnitřního zvuku.  Vnitřní ucho, jenž je vyplněno kapalinou, je samotný sluchový orgán a obsahuje sluchové buňky.

4 HUDEBNÍ AKUSTIKA  Lidské ucho vnímá poměr dvou absolutních výšek jako hudební interval.  Základním intervalem je oktáva.  Oktáva je interval mezi dvěma tóny s poměrem frekvencí 2:1.  Intervaly po malou tercii jsou libozvučné – konsonantní.  Další intervaly jsou nelibozvuční – disonantní. INTERVALPOMĚR FREKVENCE Oktáva2:1 Kvinta3:2 Kvarta4:3 Velká tercie5:4 Malá tercie6:5 Velký celý tón9:8 Malý celý tón10:9 Velký půltón16:15 Malý půltón25:24

5 OCHRANA PŘED ŠKODLIVÝMI VLIVY  Trvalé působení zvuku na sluchový orgán může poškodit:  sluch,  nervovou soustavu,  výkon.  Při pobytu v prostředí s hlučností vyšší než 70 dB dochází k poškození zdraví:  zvýšená únava,  snížená pozornost,  zpomalení reakcí,  bolestem hlavy,  nevolnostem.  PRVOŘADÝM ÚKOLEM JE TEDY OMEZENÍ HLUKU!

6 VLNOVÁ OPTIKA

7 OPTIKA  Optika je věda, která se zabývá:  optickým zářením – zejména světlem,  zákonitostmi šíření,  fyzikálními ději při vzájemné interferenci optického záření a látky.  Optika se dělí na:  vlnovou optiku,  geometrickou optiku,  kvantovou optiku.

8 VLNOVÁ OPTIKA  Studuje šíření optického záření,  vychází z vlnové podstaty,  zabývá se vlnovými jevy – interferencí, ohybem světla,  dále studuje odraz, lom a disperzi z vlnového hlediska.


Stáhnout ppt "ZÁKLADY FYZIOLOGICKÉ A HUDEBNÍ AKUSTIKY, OCHRANA PŘED ŠKODLIVÝMI ÚČINKY."

Podobné prezentace


Reklamy Google