Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Datum : 18.5.2010 Vypracovala : Zuzana Svitáková Třída : VIII.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Datum : 18.5.2010 Vypracovala : Zuzana Svitáková Třída : VIII."— Transkript prezentace:

1 Datum : 18.5.2010 Vypracovala : Zuzana Svitáková Třída : VIII.

2 Zvuk je každé mechanické vlnění v látkovém prostředí, které je schopno vyvolat v lidském uchu sluchový vjem. Zdroj zvukového vlnění se stručně nazývá zdroj zvuku a hmotné prostředí, ve kterém se toto vlnění šíří, jeho vodič.

3 Vodič zvuku, obyčejně vzduch, zprostředkuje spojení mezi zdrojem zvuku a jeho přijímačem kterým bývá v praxi ucho, mikrofon nebo snímač. Zdroj zvukového vlnění se stručně nazývá zdroj zvuku a hmotné prostředí, ve kterém se toto vlnění šíří, jeho vodič. Vzduchoprázdno, vakuum, je dokonalou zvukovou izolací. Zvuky se šíří i kapalinami (vodou) a pevnými látkami (např. stěnami domu).

4 Tóny bývají označovány jako zvuky hudební. TónZvuk Šum hluky bývají označovány jako zvuky nehudební. V běžném slova smyslu znamená šum zvukové nebo hlukové znečištění.

5 Nejnižší hodnotě intenzity zvuku odpovídá práh slyšení (0,00001 Pa), nejvyšší intenzita zvuku určuje práh bolesti (100 Pa). Při vysokých intenzitách může dojít k poškození sluchu. Dynamika zvuku je rozdíl mezi intenzitou nejtiššího a nejhlasitějšího zvuku. Dynamika lidského sluchu je 120 dB. Udává se v decibelech.

6 Lidské vnímání zvuku je velice složitý proces. Zvuk lidé vnímají pomocí sluchové orgánu - ucho.

7 Rychlost zvuku není konstantní, závisí na teplotě prostředí, vlhkosti a dalších fyzikálních parametrech. ve vodě o teplotě 25°C rychlost zvuku činí přibližně 1500 ms -1, v oceli při 20°C 5000ms -1oceli Závislost rychlosti zvuku ve vzduchu, kde v je rychlost zvuku, t je teplota ve stupních Celsia.

8 Akustika je obor zabývající se fyzikálními ději a biologickými procesy, které jsou spojeny se vznikem zvukového vlnění, jeho šířením a vnímáním zvuku sluchem. Fyzikální akustika - studuje způsob vzniku a šíření zvuku. Dále se zabývá jeho odrazem a pohlcováním v různých materiálech.

9 Ozvěna je akustický jev, který vzniká odrazem zvuku od rozlehlé překážky. Vhodnou překážkou pro vznik ozvěny je …. skála dno studny jeskyně dno propasti rozlehlá budova. Ozvěna je jev, který je důsledkem vlastnosti sluchu. Díky této vlastnosti dokáže člověk rozlišit zvuk vydaný zdrojem od zvuku, který se odrazil.

10 1877 – fonograf a jeho vývoj probíhal dalších 10 let, než mohl být první model uveden na trh. 1914 - gramofonová deska Kdo byl vynálezce těchto vynálezů ? Odpověď Thomas Alva Edison.

11 Seznam Google Wikipedia Centrum


Stáhnout ppt "Datum : 18.5.2010 Vypracovala : Zuzana Svitáková Třída : VIII."

Podobné prezentace


Reklamy Google