Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VLASTNOSTI ZVUKU. OPAKOVÁNÍ MINULÉHO UČIVA VLASTNOSTI ZVUKU  Zvukové vlnění může být charakterizováno:  výškou,  barvou,  intenzitou,  hlasitostí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VLASTNOSTI ZVUKU. OPAKOVÁNÍ MINULÉHO UČIVA VLASTNOSTI ZVUKU  Zvukové vlnění může být charakterizováno:  výškou,  barvou,  intenzitou,  hlasitostí."— Transkript prezentace:

1 VLASTNOSTI ZVUKU

2 OPAKOVÁNÍ MINULÉHO UČIVA

3 VLASTNOSTI ZVUKU  Zvukové vlnění může být charakterizováno:  výškou,  barvou,  intenzitou,  hlasitostí.  Výška tónu jednoduchého tónu je dána frekvencí. S rostoucí frekvencí roste výška tónu.  Slyšitelné vlnění má frekvenci od 16 Hz do 20 000 Hz.

4 VLASTNOSTI ZVUKU  Relativní výška tónu je dána poměrem frekvence daného tónu k frekvenci tónu základního.  Základní tón má stanovenou frekvenci 440 Hz. V technické praxi základní tón má hodnotu 1 Hz.  Barva tónu umožňuje rozeznávat jednotlivé hlasy, hudební nástroje, apod.  Práh slyšení má hodnotu 10 -5 Pa a práh bolesti 10 2 Pa.

5 VLASTNOSTI ZVUKU  Intenzita zvuku je závislá na velikosti tlakových změn.  Rozsah intenzity:  pro 1 Hz od 10 -12 W.m -2 do 10 W.m -2.  Vyjádření intenzity je pomocí hladiny intenzity zvuku. Jednotkou je 1 bel (b), v praxi je používanější jednotka 1 decibel (db), která je desetinou belu.  Práh slyšení je 0 db, práh bolesti je 130 db.

6 INFRAZVUK A ULTRAZVUK  INFRAZVUK  Má frekvenci nižší než 16 kHz.  Zdrojem jsou zejména otřesy a záchvěvy půdy, tsunami, apod.  Infrazvuk se zaznamenává seismograf.  ULTRAZVUK  Má frekvenci větší než 20 kHz.  Ultrazvuk mohou vnímat zvířata.  Slouží ke zkoumání vad materiálů (ultrazvuková defektoskopie), v lékařství, ve vědě, odraz ultrazvuku je využíván v lodní dopravě – k měření hloubky moře.  Zdrojem jsou malé ladičky, sirény, píšťalky pro psy, elektromagnetické generátory.

7 1. JAK JE CHARAKTERIZOVÁN ZVUK? 2. CO JE ZÁKLADNÍ TÓN? 3. JAK SE LIŠÍ BARVA HLASU? 4. JAKOU HODNOTU MÁ PRÁH SLYŠENÍ A PRÁH BOLESTI? 5. JAK SE VYPOČÍTÁ INTENZITA ZVUKU? 6. JAKÉ JSOU JEDNOTKY HLADINY INTENZITY ZVUKU? 7. CO JE ULTRAZVUK? 8. CO JE INFRAZVUK? SOUHRN PROBRANÉHO UČIVA

8 ZÁKLADY FYZIOLOGICKÉ A HUDEBNÍ AKUSTIKY, OCHRANA PŘED ŠKODLIVÝMI ÚČINKY PŘÍŠTÍ HODINA


Stáhnout ppt "VLASTNOSTI ZVUKU. OPAKOVÁNÍ MINULÉHO UČIVA VLASTNOSTI ZVUKU  Zvukové vlnění může být charakterizováno:  výškou,  barvou,  intenzitou,  hlasitostí."

Podobné prezentace


Reklamy Google