Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČÍSLICOVÁ TECHNIKA asynchronní čítače Ing. Dušan Pauček Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČÍSLICOVÁ TECHNIKA asynchronní čítače Ing. Dušan Pauček Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl."— Transkript prezentace:

1 ČÍSLICOVÁ TECHNIKA asynchronní čítače Ing. Dušan Pauček Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním školám - OP VK 1.5. Výuková sada – ČÍSLICOVÁ TECHNIKA, DUM č. E19

2 Asynchronní zapojení čítače vznikne zapojením několika klopných obvodů za sebou tak, že výstup jednoho připojíme na synchronizační vstup následujícího obvodu. K překlápění obvodů nedochází najednou, ale postupně (asynchronně). Příklad: Navrhněte asynchronní 2bitový čítač vpřed složený z T klopného obvodu a nakreslete časový diagram. Řešení: Spojíme dva klopné obvody typu T (JK) za sebou tak, že na vstupy J a K přivedeme úroveň logické „1“ (klopná transformace). Výstup Q a prvního klopného obvodu připojíme na hodinový vstup druhého klopného obvodu. Z jednotlivých klopných obvodů jsou výstupy Q a a Q b, které zakreslíme společně se vstupem do časového diagramu.

3 J K C Q Q J K C Q Q QaQa QbQb Log. „1“ vstup imp. vstup QaQa QbQb Vstupní imp. Výstup Q b Výstup Q a 000 101 210 311

4 Chceme li vytvořit 2bitový binární čítač vzad z obvodů JK postupujeme analogicky dle dřívějšího příkladu s tím rozdílem, že na hodinový vstup následujícího obvodu přivedeme negovaný výstup předcházejícího obvodu. J K C Q Q J K C Q Q QaQa QbQb Log. „1“ vstup imp. Vstupní imp. Výstup Q b Výstup Q a 000 111 210 301 vstup QaQa QbQb

5 Příklad: Navrhněte asynchronní 2bitový čítač vpřed složený z D klopného obvodu a nakreslete časový diagram. Řešení: Spojíme dva klopné obvody typu D za sebou tak, že na vstup D přivedeme negovaný výstup téhož obvodu. Negovaný výstup Q a prvního klopného obvodu připojíme na hodinový vstup druhého klopného obvodu. Klopný obvod D reaguje na náběžnou hranu impulsu a na výstup se zároveň s tímto impulsem dostane obsah vstupu D. Výstupem čítače jsou jednotlivé přímé výstupy Q a a Q b, které zakreslíme společně se vstupem do časového diagramu.

6 D C Q Q D C Q Q QaQa QbQb vstup imp. Vstupní imp. Výstup Q b Výstup Q a 000 101 210 311 vstup QaQa QbQb

7 Zapojíme li hodinový vstup na přímý výstup předcházejícího obvodu dostaneme 2bitový čítač vzad složený z D obvodů. D C Q Q D C Q Q QaQa QbQb vstup imp. Vstupní imp. Výstup Q b Výstup Q a 000 111 210 301 vstup QaQa QbQb

8 POUŽITÁ LITERATURA KANTNEROVÁ Ivana. Sbírka příkladů z číslicové techniky. 1. vyd. IDEA SERVIS, konsorcium., 2003, ISBN 978-80-85970-66-1.


Stáhnout ppt "ČÍSLICOVÁ TECHNIKA asynchronní čítače Ing. Dušan Pauček Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl."

Podobné prezentace


Reklamy Google