Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Úč.1.47 Vytvořeno:25. 03. 2013 Ověřeno: 27. 03. 2013Třída:NS1

2 Základy účtování na syntetických účtech: DPH - účtování Vzdělávací oblast:Odborné předměty Předmět:Účetnictví Ročník:1. Autor:Ing. Petra Litošová Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:notebook, projektor Klíčová slova:DPH, daň na vstupu, daň na výstupu, odpočet DPH, nadměrný odpočet, daňová povinnost Anotace: Materiál je určen pro seznámení s principem účtování DPH a přibližuje účtování v průběhu zdaňovacího období.

3  účet 343 – Daň z přidané hodnoty  účet DPH nemá jednoznačný charakter =>  rozvahový účet  konečný zůstatek je na straně daně, která převažuje  KZ na straně MD = v rozvaze se objeví v aktivech  KZ na straně D = v rozvaze se objeví v pasivech

4 1.daň na vstupu (DPH při nákupu)  vzniká nárok na odpočet DPH  účtujeme jako pohledávku za FÚ na straně MD souvztažně se závazky (tř. 3) nebo pokladnou na straně D

5 2.daň na výstupu (DPH z prodeje)  plátce má povinnost připočítat k ceně výkonů DPH  účtujeme jako závazek vůči FÚ na straně D souvztažně s účtem Odběratelé nebo Pokladna (strana MD)

6 Schéma účtování Pokladna, Dodavatelé DPH Pokladna, Odběratelé Různé účty daň na vstupudaň na výstupu cena s DPH cena bez DPH NÁKUP (VPD, FAP) PRODEJ (PPD, FAV)

7 3.daňové přiznání  sestavuje se měsíčně nebo čtvrtletně podle výše obratu  porovná se daň na vstupu a na výstupu, vznikne: 1.daňový závazek (daňová povinnost): daň na vstupu < daň na výstupu (KZ na straně D) 2.daňová pohledávka (nadměrný odpočet): daň na vstupu > daň na výstupu (KZ na straně MD)

8 Schéma účtování: PokladnaDPHPokladna BÚ odvod DPH (VPD) nadměrný odpočet (PPD) odvod DPH (výpis BÚ) nadměrný odpočet (výpis BÚ) KZ (MD>D) KZ (MD { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.cz/11/3349048/slides/slide_8.jpg", "name": "Schéma účtování: PokladnaDPHPokladna BÚ odvod DPH (VPD) nadměrný odpočet (PPD) odvod DPH (výpis BÚ) nadměrný odpočet (výpis BÚ) KZ (MD>D) KZ (MDD) KZ (MD

9 Schéma účtování na účtu 343 – DPH 343 - Daň z přidané hodnoty --------------------------------------- ---------------------------------------- DPH ze vstupů (tj. nákupů) pohledávka za FÚ DPH z výstupů (tj. prodejů) závazek vůči FÚ nadměrný odpočet KZ na MD = nadměrný odpočet (součet DPH ze vstupů>výstupů) aňová povinnost KZ na D = daňová povinnost (součet DPH ze výstupů>vstupů)

10 1.Je účet DPH aktivní nebo pasivní?  aktivní v případě, kdy je strana MD > D (nadměrný odpočet)  pasivní v případě, kdy je strana MD < D (daňová povinnost) 2.Co účtujeme na strany MD a D účtu 343-DPH?  strana MD: DPH ze vstupů – nákupů  strana D: DPH z výstupů – prodejů 3.Co vznikne porovnáním daně na vstupu a výstupu?  nadměrný odpočet: daň na vstupu > daň na výstupu  daňová povinnost: daň na vstupu < daň na výstupu

11 Použité zdroje ŠTOHL, Pavel. Učebnice účetnictví 2012 – 1. díl pro střední školy a pro veřejnost. 13. vyd. Znojmo: nakladatelství Štohl Pavel Ing. – vzdělávací středisko, 2012, ISBN 978-80-87237-47-2. Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google