Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

12.10.2012 Téma: TRANSFORMÁTORY Pár obrázků Studijní text Zajímavosti z tématu Tajenka Slovo závěrem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "12.10.2012 Téma: TRANSFORMÁTORY Pár obrázků Studijní text Zajímavosti z tématu Tajenka Slovo závěrem."— Transkript prezentace:

1 12.10.2012 Téma: TRANSFORMÁTORY Pár obrázků Studijní text Zajímavosti z tématu Tajenka Slovo závěrem

2 2.3 TRANSFORMÁTORY

3

4

5

6 Studijní text

7 Transformátor…trans…přenos, změna. Je to zařízení, které nám provádí změnu velikosti střídavého napětí. Z většího na menší, ale také z menšího na větší. Využívá se jevu nazývaného elektromagnetická indukce.

8

9 Složení: dvě cívky, společné jádro z magneticky měkké oceli. Cívka, ke které se připojí vstupní střídavé napětí se nazývá PRIMÁRNÍ CÍVKA. Cívka, ke které je připojen spotřebič, se nazývá SEKUNDÁRNÍ CÍVKA. Díky střídavému proudu na vstupu se indukuje na výstupu střídavé napětí.

10 Technická značka transformátoru:

11 Má-li sekundární cívka více závitů než primární cívka, pak se napětí zvyšuje. Má-li primární cívka více závitů než sekundární cívka, pak se napětí snižuje. Podíl efektivních hodnot výstupního a vstupního napětí je přibližně rovný podílu počtu závitů sekundární a primární cívky: Transformační poměr…

12 Je-li transformační poměr p>1, je U2 > U1 (transformace nahoru) výstupní napětí transformátoru je větší než vstupní. Je-li transformační poměr p<1, je U2 < U1 (transformace dolů) výstupní napětí transformátoru je menší než vstupní.

13 Zajímavosti z tématu… http://cs.wikipedia.org/wiki/Transform%C3%A 1tor http://cs.wikipedia.org/wiki/Transform%C3%A 1tor http://elektross.gjn.cz/elektrina/el_proud/gene race_proudu/generator/transformator.html http://elektross.gjn.cz/elektrina/el_proud/gene race_proudu/generator/transformator.html http://elektronika.kvalitne.cz/VN/tesla/tesla.ht ml http://elektronika.kvalitne.cz/VN/tesla/tesla.ht ml http://fyzika.jreichl.com/index.php?page=332 &sekce=browse http://fyzika.jreichl.com/index.php?page=332 &sekce=browse

14 Tajenka

15 1) Osoba, která určitým způsobem chrání či podporuje jiného člověka nebo skupinu osob. 2) Podrobný návod na vaření. 3) Přístroje, které dopomáhají k odstranění astma a různých alergií 4) Ovocný strom, jehož plody se tvarem velmi podobají ostružině. 5) ……… the dead terrorist. 6) Anglicky tulák. 7) Věda věnující se mincím. 8) Jiným slovem seznam.

16 1) Patron 2) Recept 3) Inhalátor 4) Moruše 5) Achmed 6) Ranger 7) Numismatika 8) Inventář

17 Slovo závěrem… Primární a sekundární cívka. Transformační poměr. Transformace nahoru a dolu.

18


Stáhnout ppt "12.10.2012 Téma: TRANSFORMÁTORY Pár obrázků Studijní text Zajímavosti z tématu Tajenka Slovo závěrem."

Podobné prezentace


Reklamy Google