Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana CZ.1.07/1.1.10/01.0063

2 Transformátor - procvičování Fyzika 9. ročník Mgr. Miroslav Vašica

3 Opakování: Vysvětli pojem transformátor…. Transformátor je elektrický netočivý stroj, který umožňuje přenášet elektrickou energii z jednoho obvodu do jiného pomocí vzájemné elektromagnetické indukce. elektromagnetické indukce Používá se většinou pro přeměnu střídavého napětí (např. z nízkého napětí na vysoké) nebo pro galvanické oddělení obvodů.

4 Popis transformátoru Transformátor je zařízení, pomocí něhož lze získat z nižšího napětí vyšší a naopak. Dvě cívky umístěné na společném jádře. Pokud se změní proud v primární cívce, v sekundární cívce se indukuje napětí a obvodem prochází indukovaný proud. V transformátoru se využívá jev elektromagnetické indukce.

5 Model transformátoru ~ ~ U1U1 U2U2 vstupní napětí výstupní napětí primární cívka sekundární cívka N1N1 N2N2 Schematická značka transformátoru

6 U 1 – vstupní napětí na primární cívce N 2 – počet závitů na sekundární cívce U 2 – výstupní napětí na sekundární c. N 1 – počet závitů na primární cívce

7 Úprava vzorce V základním vzorci se jednoduchou úpravou zbavíme zlomků. Vstupní napětí Výstupní napětí Počet závitu na primární cívce Počet závitu na sekundární cívce Odvození U 1, U 2, N 1 a N 2

8 Vzorový příklad Primární cívka transformátoru má 750 závitů. Kolik závitů by měla mít sekundární cívka, aby transformátor bylo možné použít pro zapojení žárovky určené na 12 V, když máme k dispozici síťové napětí 230 V?

9 Řešení Sekundární cívka má 48 závitů. N 1 = 920 U 1 = 230 V U 2 = 12 V --------------- N 2 = ?

10 1) Urči výkon žárovky, která je připojena k transformátoru. Na primární cívce je 250 závitů a je připojena k napětí 230 V. Sekundární cívka má 50 závitů a prochází jí proud 5 A. Zároveň vypočítej zbylé hodnoty.

11 2) Jaké napětí je na sekundární cívce transformátoru, jestliže je primární cívka připojena na napětí 12O V a má 100 závitů. Sekundární cívka má 20 závitů a žárovka má výkon 6 W.Urči, jaký proud prochází oběma cívkami.

12 Nákresy 1/ a 2/:

13 3/

14 Zdroje: Výukové materiály pro ZŠ www.google.cz www.seznam.cz www.wikipedie.cz


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google