Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

POHLAVNÍNEPOHLAVNÍ BIOLOGICKÝ PROCES, KTERÝ VEDE KE VZNIKU NOVÝCH JEDINCŮ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "POHLAVNÍNEPOHLAVNÍ BIOLOGICKÝ PROCES, KTERÝ VEDE KE VZNIKU NOVÝCH JEDINCŮ."— Transkript prezentace:

1

2 POHLAVNÍNEPOHLAVNÍ BIOLOGICKÝ PROCES, KTERÝ VEDE KE VZNIKU NOVÝCH JEDINCŮ.

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16 a)proměna dokonalá: b)proměna nedokonalá:

17 ROZMOŽOVACÍ SOUSTAVA  umožňuje vznik nových jedinců  vzácněji obojetníci = ♂+♀, např. hlemýžď, žížala  obvykle - odděleného pohlaví: ♂samec a ♀samice  pohlavní dvojtvárnost = ♂ a ♀ se liší vzhledem (srnec x srna; kohout x slepice; pavouci)  vaječníky = pohlavní žlázy ♀ s vajíčky  varlata = pohlavní žlázy ♂ se spermiemi - pohyblivé pomocí bičíku, veliký počet  pohlavní buňky = vajíčka a spermie vznikají dvojitým dělením jádra  mají oproti ostatním buňkám poloviční počet chromozómů =nositelé dědičné informace při oplození splývá spermie s vajíčkem  zárodek nového jedince s plným počtem chromozómů  pohlavní rozmnožování zajišťuje rozmanitost potomstva

18 ZÁVĚR: 1)K čemu slouží pohlavní soustava? Jak se jmenují pohlavní žlázy samců a jak samic? Jaké buňky a jakým způsobem v nich vznikají? 1)Vysvětli pojmy „oddělené pohlaví“, „obojetník“ „pohlavní dvojtvárnost“, „přímý x nepřímý vývoj“ a „vývoj s proměnou dokonalou x nedokonalou“. 2)Co je oplodnění? V čem je hlavní výhoda pohlavního rozmnožování oproti nepohlavnímu? Existují nějací živočichové, kteří se rozmnožují nepohlavně? ZÁVĚR: 1)K čemu slouží pohlavní soustava? Jak se jmenují pohlavní žlázy samců a jak samic? Jaké buňky a jakým způsobem v nich vznikají? 1)Vysvětli pojmy „oddělené pohlaví“, „obojetník“ „pohlavní dvojtvárnost“, „přímý x nepřímý vývoj“ a „vývoj s proměnou dokonalou x nedokonalou“. 2)Co je oplodnění? V čem je hlavní výhoda pohlavního rozmnožování oproti nepohlavnímu? Existují nějací živočichové, kteří se rozmnožují nepohlavně?


Stáhnout ppt "POHLAVNÍNEPOHLAVNÍ BIOLOGICKÝ PROCES, KTERÝ VEDE KE VZNIKU NOVÝCH JEDINCŮ."

Podobné prezentace


Reklamy Google