Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vesmír a sluneční soustava

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vesmír a sluneční soustava"— Transkript prezentace:

1 Vesmír a sluneční soustava
Michaela Vašková 2.L

2 Vesmír Vesmír či kosmos
Vesmír tvoří galaxie, planety, měsíce a další tělesa, rozptýlená v nepředstavitelně velkém prostoru. Galaxie je shluk miliónů hvězd. Naše galaxie má tvar spirály  a jmenuje se Mléčná dráha. Za jasných nocí můžeme vidět tisíce hvězd, které vypadají jako mrkající světélka. Dobře viditelný bývá měsíc, občas můžeme spatřit i pět planet naší sluneční soustavy: merkur, Venuši, Mars, jupiter a Saturn. Planety neblikají, ale podobají se malým světelným diskům. Země je od Slunce vzdálena 149 kilometrů, je tedy třetí nejbližší planetou Slunce. Lidé se odpradávna zajímali o věci, které viděli na obloze. Avšak teprve nedávno vědci vyvinuli tak vyspělou techniku, že bylo možné vyslat do vesmíru člověka.

3 Sluneční soustava: je planetární systém hvězdy známé pod názvem Slunce, ve kterém se nachází naše domovská planeta Země. Systém tvoří především 8 planet, 5 trpasličích planet(Ceres, Pluto, Makemake, Eris a Haumea) , přes 150 měsíců planet a další menší tělesa jako planetky, komety, meteoroidy apod.

4

5 Merkur: Merkur je Slunci nejbližší a současně i nejmenší planetou sluneční soustavy Jeho oběžná dráha je ze všech planet nejblíže ke Slunci Kolem slunce oběhne za 88 dní.  Protože je merkur nejblíže  ke slunci ,je mimořádně horký.Jeho povrch je pokryt tisíci krátery, takže je podobný měsíci.

6

7 Venuše: Venuše je druhá planeta od Slunce ve sluneční soustavě. Je pojmenovaná po římské bohyni lásky Velikostí a hrubé skladby se velmi podobná Zemi; někdy se proto nazývá „sesterskou planetou“ Země. Okolo Slunce oběhne jednou za 224,7 pozemského dne Venuše je zcela zakryta vrstvou husté oblačnosti, která nedovoluje spatřit její povrch v oblasti viditelného světla.

8

9 Země: Země je třetí planeta sluneční soustavy
v soustavě jediné planetární těleso, na němž je dle současných vědeckých poznatků potvrzen život Díky: Vodě která zabírá 71% povrchu Země a je jedinou planetou sluneční soustavy, která má na povrchu vodu v kapalném stavu, také díky ozonové vrstvě která nás chrání před některým slunečním zářením, také díky dostatku kyslíku Země vznikla podobně jako ostatní planety slunečního systému přibližně před 4,6 miliardami let

10

11 Mars: Mars je čtvrtá planeta sluneční soustavy, druhá nejmenší planeta po Merkuru. Je pojmenována po římském bohu války Martovi Má dva měsíce nepravidelného tvaru pojmenované Phobos a Deimos.

12

13 Jupiter: Jupiter je největší planeta sluneční soustavy, v pořadí pátá od Slunce. Planeta je pojmenována po římském bohu Jovovi Okolo planety se nacházejí slabé prstence, současně ho obklopuje silné radiační pole

14

15 Saturn Saturn je šestá, po Jupiteru druhá největší planeta sluneční soustavy. Planeta byla pozorována již starověkými astronomy a byla pojmenována po římském bohu Saturnovi Saturn patří mezi velké plynné obry, pro které je typické, že nemají pevný povrch, ale pouze hustou atmosféru Saturn je znám svou mohutnou soustavou planetárních prstenců, které jsou viditelné ze Země i malým dalekohledem. Vedle prstenců, které se značí velkými písmeny latinské abecedy, obíhá kolem planety také početná rodina měsíců, jichž je k roku 2009 potvrzeno 62

16

17 Uran Uran je sedmá planeta od Slunce, třetí největší a čtvrtá nejhmotnější planeta ve sluneční soustavě. Řadí se mezi plynné obry a společně s Neptunem i mezi tzv. ledové obry. Jméno má po řeckém bohu Úranovi, bohu nebes Zvláštností Uranu je sklon jeho rotační osy: osa leží téměř v rovině, ve které planeta obíhá.

18

19 Neptun Neptun je osmá a od Slunce nejvzdálenější planeta sluneční soustavy Neptun má charakteristicky modrou barvu, která je zapříčiněna přítomností většího množství metanu v atmosféře Vnitřní stavba planety je spíše kamenitá a navíc obohacená vodním ledem. Planeta byla objevena v roce 1846 Johannem Gallem a studentem astronomie Louisem d'Arrestem

20

21 Zdroje: http://vesmir.svet-stranek.cz/planety/


Stáhnout ppt "Vesmír a sluneční soustava"

Podobné prezentace


Reklamy Google