Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Co je to mapa?  Proti skutečnosti vypadá mapa jak?  A to nám udává?  Všechny mapy jsou orientovány k … ?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Co je to mapa?  Proti skutečnosti vypadá mapa jak?  A to nám udává?  Všechny mapy jsou orientovány k … ?"— Transkript prezentace:

1  Co je to mapa?  Proti skutečnosti vypadá mapa jak?  A to nám udává?  Všechny mapy jsou orientovány k … ?

2  Mapa je znázornění zemského povrchu v rovině  Mapa je zmenšením skutečnosti  Měřítko mapy  Všechny mapy jsou orientovány k severu

3  Na mapách znázorňujeme terén (povrch) se vším, co kolem sebe vidíme: 1) VÝŠKOPIS 2) POLOHOPIS 3) POPIS  Mapami se zabývá KARTOGRAFIE

4  Základem pro určování výškopisu je NADMOŘSKÁ VÝŠKA  Znázorňujeme pomocí: a) Barev (čím vyšší tím tmavší) b) Kóty (výškový bod označený tečkou s popisem) c) Vrstevnice (čára spojující místa se stejnou nadmořskou výškou)

5  Znázorní, co vidíme v terénu (toky, silnice, sídla, lesy atd.)  Podrobné mapy – zobrazeno vše  Přehledné mapy (světadíly) – jen důležité  Je vyjádřen pomocí SMLUVENÝCH ZNAČEK (legenda)

6  Bez něj by jsme se v mapách nevyznali  Názvy se rozlišují: a) Velikostí písma b) Tvarem písma c) Barvou písma  Důležitá je čitelnost a přehlednost!!!

7  Podle:  Mechu – vždy od S  Mraveniště  Letokruhů – u S zhuštěné  Slunce – pohyb – prává ruka na východ

8  Podle:  Polárky  Hodinek  Letících hus  Oltáře v kostele (na V)  Buzoly

9


Stáhnout ppt " Co je to mapa?  Proti skutečnosti vypadá mapa jak?  A to nám udává?  Všechny mapy jsou orientovány k … ?"

Podobné prezentace


Reklamy Google