Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 „EU peníze středním školám“ Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 „EU peníze středním školám“ Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 „EU peníze středním školám“ Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název OP OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu Inovace a individualizace výuky na OA a HŠ Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Označení vzdělávacího materiálu VY_32_INOVACE_02_SVP_102_Sbk Druh učebního materiálu Prezentace Autor Mgr. Iva Sobotková VY_32_INOVACE_02_SVP_102_Sbk

2 Vzdělávací obor, pro který je materiál určen Obchodní akademie, Hotelnictví, Ekonomické lyceum Předmět Občanská nauka, Základy společenských věd Ročník první Název tematické oblasti (sady) Mezinárodní organizace Název vzdělávacího materiálu OSN – orgány Anotace Prezentace je určena pro výuku společenskovědních předmětů v 1. ročníku čtyřletých oborů. Cílem vzdělávacího materiálu je stručnou a přehlednou formou žáky seznámit s hlavními orgány OSN, informovat o jejich úkolech. Na základě prezentace by si žáci měli vytvořit představu o fungování této organizace. Zhotoveno, (datum/období) Duben 2013 Ověřeno 2. května 2013

3 OSN United Nations

4 OSN - orgány Hlavní orgány  Valné shromáždění  Rada bezpečnosti  Hospodářská a sociální rada  Poručenská rada  Mezinárodní soudní dvůr  Sekretariát OSN může zřídit pomocné orgány.

5 Valné shromáždění Skládá se ze všech členů OSN – z jednoho státu maximálně pět zástupců. Každý člen má jeden hlas. K pravidelným zasedáním se schází 1x ročně. Zvláštní zasedání svolává generální tajemník na žádost Rady bezpečnosti nebo většiny členů OSN. Projednává a schvaluje rozpočet.

6 Valné shromáždění Projednává obecné zásady součinnosti při udržení míru a bezpečnosti. Podporuje mezinárodní spolupráci na poli politickém, hospodářském, sociálním, kulturním, výchovném a zdravotnickém. Prosazuje mírové řešení všech situací. Dostává zprávy od ostatních orgánů OSN a projednává je.

7 Rada bezpečnosti  Má základní odpovědnost za udržení míru a bezpečnosti.  15 členů - 5 stálých (Čína, Rusko, Francie, USA, Velká Británie) - 10 nestálých (volí je Valné shromáždění na dobu 2 let)  O procedurálních otázkách rozhoduje kladnými hlasy devíti členů.  O ostatních věcech rozhoduje kladnými hlasy devíti hlasů včetně všech stálých členů.  Rozpravy se se souhlasem Rady bezpečnosti může zúčastnit kterýkoli člen OSN nebo i stát, který není členem OSN.

8 Hospodářská a sociální rada Volena Valným shromážděním. 27 členů (každý rok 9 členů na dobu tří let) Vypracovává studie a zprávy o hospodářských, sociálních, kulturních, výchovných a zdravotních otázkách. Podporuje dodržování lidských práv a svobod. Dává doporučení a návrhy Valnému shromáždění. Svolává mezinárodní konference. Schází se podle potřeby.

9 Poručenská rada Ustavena r Tvořili ji stálí členové Rady bezpečnosti. Spravovala 11 území, připravovala je na samostatnost. Do r všechna svěřenecká území dosáhla samosprávy či nezávislosti. Činnost Poručenské rady byla ukončena do doby, kdy to bude situace vyžadovat.

10 Mezinárodní soudní dvůr Sídlo je v Haagu. 15 soudců – voleni Valným shromážděním a Radou bezpečnosti nezávisle na sobě. Voleni na devět let s možností znovuzvolení. Rozhodnutí jsou pro členy OSN závazná. Do pravomoci spadají spory předložené členskými státy a záležitosti stanovené Chartou OSN.

11 Sekretariát A.Generální tajemník - jmenuje ho Valné shromáždění na doporučení Rady bezpečnosti. B.Zaměstnanci – jmenováni generálním tajemníkem.  Poskytuje servis ostatním orgánům OSN.  Informuje média o činnosti OSN.  Organizuje mezinárodní konference.  Zajišťuje tlumočení projevů a překlady dokumentů do oficiálních jazyků OSN.  Nepřijímá pokyny od žádné vlády ani od jiné moci vně OSN.

12 Použitá literatura: DAVID, Roman. Politologie: základy společenských věd. 5. přepracované a rozšířené vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2003, 458 s. ISBN Použité zdroje: Charta OSN. Charta OSN [online]. [cit ]. Dostupné z: Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 „EU peníze středním školám“ Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název."

Podobné prezentace


Reklamy Google