Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Základy elektrotechniky II. ročník, základní charakteristiky elektrických zařízení Vypracoval.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Základy elektrotechniky II. ročník, základní charakteristiky elektrických zařízení Vypracoval."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Základy elektrotechniky II. ročník, základní charakteristiky elektrických zařízení Vypracoval : Škarka Miloš Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Ochrana elektrických zařízení krytem je způsob ochrany, kterým se elektrické zařízení chrání před vnějšími vlivy a před vniknutím cizích předmětů a zároveň slouží jako ochrana před nebezpečným dotykem živých částí. Ochrana krytem je definována v normě ČSN EN 60529. Úrovně ochrany se definují kódem IP, za kterým následuje číslice, případně i doplňující písmena.

3 První číslice :Vyjadřuje stupeň ochrany krytu proti nebezpečnému dotyku živých částí, proti nebezpečí vniknutí cizích předmětů a odolnosti proti vnikání prachu. Přehled významů a charakteristika významu jednotlivých číslic jsou uvedeny v tabulce 1. Symbol není požadován normou, ale uvádí se obvykle na elektrických zařízeních pro instalace.

4 tabulka 1

5 Druhá číslice: Vyjadřuje odolnost krytu proti vnikání vody. Přehled významu a charakteristika významu jednotlivých číslic jsou uvedeny v tabulce 2. Symbol není požadován normou, ale uvádí se obvykle na elektrických zařízeních pro instalace.

6 tabulka 2

7 *) Za vniknutí nebezpečného množství se považuje, když pronikne voda na izolační části, zasahuje na živé části, hromadí se v místech zaústění kabelů nebo vodičů. Posuzuje se sice vizuálně, ale po zkoušce se provádí měření izolačního stavu jako vyhodnocovací kritérium pro přijetí zkoušky

8  Ochranu krytem  Před čím krytí chrání zařízení?  Před čím krytí chrání obsluhu?  Symbol na obrázku 1 a 2 ? Obrázek 1Obrázek 2

9  Složení IP kódu  Kolik stupňů ochrany krytem známe ?  Jaké minimální krytí musí mít zařízení použité pro práci pod hladinou bazénu ?

10  http://www.i4wifi.cz/inc/_doc/kryti http://www.i4wifi.cz/inc/_doc/kryti  www. wikipedia.cz  http://www.zebep.cz


Stáhnout ppt "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Základy elektrotechniky II. ročník, základní charakteristiky elektrických zařízení Vypracoval."

Podobné prezentace


Reklamy Google