Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Interoperabilita elektronického odbavování cestujících Ing. Pavlína Velikovská, Ph.D.Květen 2012.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Interoperabilita elektronického odbavování cestujících Ing. Pavlína Velikovská, Ph.D.Květen 2012."— Transkript prezentace:

1 Interoperabilita elektronického odbavování cestujících Ing. Pavlína Velikovská, Ph.D.Květen 2012

2 Proč se zabývat standardizací EOC Legislativa: Zákon č. 194/2010 Sb. „O veřejných službách v přepravě cestujících“,nařízení vlády č. 295/2010 o stanovení požadavků a postupů pro zajištění propojitelnosti elektronických systémů plateb a odbavení cestujících. Výhody: jediné médium pro odbavení cestujících v rámci různých IDS (spíše dopravní aplikace), zajištění kompatibility komponent EOC, ochrana investic do infrastruktury EOC, snížení ceny komponent, snížení potřeby času pro zavedení systému EOC v novém regionu.

3 Novinky v ČAOVD -ČAOVD získalo licenci pro volné využití Struktury Moravskoslezské karty (personalizační aplikace, aplikace Průkazy/Benefity, EP, aplikace IDS jízdenky) -Vznikla pracovní skupina pro odbavovací, informační systémy a standardizaci (8.6.2012)

4 Náplň pracovní skupiny Obsah standardizace: 1) číselníky (IDS, dopravců, tarifů,…) 2) bezpečnost (bezpečnostní architektura systému EOC, personalizace karet, personalizace čipu, aj.) 3) SW a elektronická výměna dat (vstupní, výstupní data z OS)

5 Náplň pracovní skupiny Obsah standardizace: 1) číselníky (IDS, dopravců, tarifů,…) 2) bezpečnost (bezpečnostní architektura systému EOC, personalizace karet, personalizace čipu, aj.) 3) SW a elektronická výměna dat (vstupní, výstupní data z OS)

6 Stručná zpráva o stavu projektu Opencard

7 7 ■Projekt zahájen v r. 2006 ■Hlavní cíl: zavedení multifunkční metropolitní čipové karty ■3 plánované etapy: ■Příprava projektového záměru a pilotní řešení -aplikace parkování, Městská knihovna (malá emise) ■Zavedení kartové aplikace DOS (velká emise) ■Masivní rozvoj využití Opencard – rozvoj aplikací a služeb, stabilizace PCKS, výběr strategického partnera OPENCARD – STRUČNÁ HISTORIE

8 8 ■Původně uvažované cílové skupiny: ■Obyvatelé hl. m. Prahy ■Návštěvníci Prahy (domácí i zahraniční) ■Úřady městské správy a městské organizace ■Komerční subjekty OPENCARD – STRUČNÁ HISTORIE

9 9 ■Aktuální počet vydaných karet: 988 812 ■Počet aktivních kupónů na kartách OC: cca. 700 000 (949 371 karet využito někdy jako jízdenka) ■Počet karet využívaných jako průkazka do Městské knihovny: 92 965 ■Počet karet využívaných k placení parkovného: 289 993 OPENCARD V ČÍSLECH (4/2012)

10 10 ■Prodloužení platnosti karty až o 2 roky ■Prodloužení smlouvy se stávajícím dodavatelem ■Vznikly pracovní a politická skupina Opencard OPENCARD NOVINKY

11 11 ■Dopravní aplikace ve vlastnictví ROPID (ten zajistí rovný přístup všech dopravců k aplikaci) ■Vytvoření systému propojitelného s ostatními dopravními systémy v ČR OPENCARD – CÍLE ROPID


Stáhnout ppt "Interoperabilita elektronického odbavování cestujících Ing. Pavlína Velikovská, Ph.D.Květen 2012."

Podobné prezentace


Reklamy Google