Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PAMÁTKY. SEZNAM PAMÁTEK  Centrum Prahy - je na seznamu UNESCO  Orloj  Pražský hrad  Národní divadlo  Vyšehrad  Karlův most.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PAMÁTKY. SEZNAM PAMÁTEK  Centrum Prahy - je na seznamu UNESCO  Orloj  Pražský hrad  Národní divadlo  Vyšehrad  Karlův most."— Transkript prezentace:

1 PAMÁTKY

2 SEZNAM PAMÁTEK  Centrum Prahy - je na seznamu UNESCO  Orloj  Pražský hrad  Národní divadlo  Vyšehrad  Karlův most

3 UNESCO UNESCO je organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. OSN je Organizace spojených národů. UNESCO vydává Seznam světového kulturního dědictví, do kterého jsou zařazeny nejvýznamnější památky z celého světa. Historické centrum Prahy bylo na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsáno v roce 1992

4 Historické centrum Prahy V historickém centru Prahy, tedy na relativně malém území a prakticky vedle sebe, se nachází tyto památky: Pražský hrad a Hradčany, Malá Strana včetně Karlova mostu, Staré Město s Josefovem (dochovaná část bývalého Židovského Města), Nové Město, Vyšehrad.

5 V pověsti o orloji se praví, že orloj postavil mistr Hanuš. Pražští radní ale dostali strach, že by mohl mistr Hanuš postavit tak nádherný orloj i pro jiné město a proto vymysleli krutý plán. ORLOJ - POVĚST

6 V noci vtrhli do Hanušova domu útočníci a oslepili ho železnými tyčemi rozžhavenými do ruda v ohništi. Mistr Hanuš se ale dovtípil, že šlo zřejmě o plán radních, a tak požádal svého pomocníka, aby ho zavedl k vnitřní části orloje. Pak prý vložil ruku do stroje a orloj zastavil. Dalších sto let nebyl prý nikdo schopný stroj opravit, kvůli jeho složitosti. ORLOJ - POVĚST

7 ORLOJ

8  Nejstarší částí orloje je mechanický hodinový stroj a astronomický číselník  Střídá se tam 12 apoštolů a aby se rozeznali tak každý má své znamení, které drží v ruce např. kříž.

9 Pražský hrad byl sídlem českých králů a nyní v něm sídlí prezident republiky. Byl založen v 9. století a rozkládá se na ploše 570 dlouhé a 130 metrů široké, a je tak největším hradem na světě. Jeho součástí je mnoho historických budov včetně Katedrály sv. Víta, ve které jsou uloženy korunovační klenoty.

10

11 ND bylo financováno z veřejné sbírky a vznikalo v letech 1868-1881. Základní kámen byl položen 16.5.1868 a ND bylo poprvé otevřeno 11.6.1881 při návštěvě korunního prince Rudolfa v Praze. Prvním představením byla opera Libuše od Bedřicha Smetany. O dva měsíce později bylo ND zničeno požárem a bylo obnoveno až koncem roku 1883. Budovu divadla navrhl architekt Josef Zítek a je jednou z nejvýznamnějších staveb v Praze.

12

13 Vyšehrad, na skále nad pravým břehem Vltavy, byl do roku 1140 sídlem českých panovníků. Na Vyšehradě se nachází řada historických objektů, z nichž nejcennější je románský chrám sv. Petra a Pavla a rotunda sv. Martina. Součástí je i hřbitov, na kterém jsou pohřbeny významné české osobnosti jako např. Božena Němcová či Svatopluk Čech. Podle pověsti jednou Horymír na svém koni Šemíkovi.....

14

15 Karlův most je nejstarší pražský most a propojuje Staré Město s Malou Stranou. Základní kámen položil roku 1357 Karel IV. Most byl postaven z pískovcových kvádrů pod dohledem stavitele Petra Parléře. Most zdobí 30 soch a sousoší, z nichž většina pochází z počátku 18. století. Od roku 1965 je most pouze pro pěší. Na Karlově mostě stojí tři věže, ze kterých se naskýtá krásný výhled na Pražský hrad. Na Malé Straně jsou to Malostranské mostecké věže. Na druhé straně pak Staroměstská mostecká věž.

16

17


Stáhnout ppt "PAMÁTKY. SEZNAM PAMÁTEK  Centrum Prahy - je na seznamu UNESCO  Orloj  Pražský hrad  Národní divadlo  Vyšehrad  Karlův most."

Podobné prezentace


Reklamy Google