Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název: Čína Číslo : VY_32_INOVACE_Z78_16 Oblast: Zeměpis Stručná anotace: Doplňkový učební materiál pro výuku regionální geografie Asie Autor: Mgr. Věra.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název: Čína Číslo : VY_32_INOVACE_Z78_16 Oblast: Zeměpis Stručná anotace: Doplňkový učební materiál pro výuku regionální geografie Asie Autor: Mgr. Věra."— Transkript prezentace:

1 Název: Čína Číslo : VY_32_INOVACE_Z78_16 Oblast: Zeměpis Stručná anotace: Doplňkový učební materiál pro výuku regionální geografie Asie Autor: Mgr. Věra Sklenářová Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2

3 Jako Čína se označují tyto území: ČLR- pevninská Čína Čínská republika – Tchaj-wan Tibet, Ujgursko –autonomie usilují o odtržení a nezávislost na ČLR V ČLR vládne komunistický režim, největší škody způsobil v 50. a 60. letech za vlády Mao CE-tunga. Od 80. let se rozvíjí tržní hospodářství. Zejména díky levné pracovní síle se Čína stala hospodářským zázrakem. Dochází zde však k porušování lidských práv. Ekonomika Číny posiluje i v období krize.

4 Šanghaj má přes 22 mil obyvatel a je největším městem Číny i Asie, moderní mrakodrapová architektura se snaží předstihnout západ Peking je hlavním a druhým největším městem v Číně, má téměř 19 mil obyvatel

5 Je třetím největším státem světa (9,6 mil km 2 ) Má přes 1,3 mld obyvatel – 1. místo, brzy ji předstihne Indie, kde počet lidí rychle roste. Čína od 80.let nastolila protipopulační opatření (1 dítě v rodině, jinak sankce) Obyvatelstvo se soustředí především na východě( pobřeží, Velká čínská nížina) do velkých měst, kde jsou lepší pracovní příležitosti.

6 Velká čínská zeď je asi osm metrů vysoká a pět až šest metrů silná. Měří 8851 kilometrů Výstavba zahájena 3. stol. př. n. l. Roku 1987 zapsána do seznamu UNESCO Od roku 2007 figuruje v seznamu Nových sedmi divů světa Terakotová armáda je součástí hrobky císaře Čchin tvoří ji více než 8000 terakotových válečníků z období kolem roku 220 př. n. l.

7 Peking- Zakázané město bylo sídlem císařů od 15. století. Směl se tu zdržovat jen císař s doprovodem, ostatním sem byl vstup pod hrozbou smrti přísně zakázán

8 Zdroje: Všechny použité odkazy dostupné pod licencí Creative Commons [cit. 2012-05- 03] na http://www.wikimedia.orghttp://www.wikimedia.org http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Spr%C3%A1vn%C3%AD_d%C4%9Blen%C3%AD_ %C4%8CLR.PNG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:2012_Pudong.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:File-Beijing_CBD_2008-6-996735.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:GreatWall_2004_Summer_4.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Forbidden_city_07.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Forbidden_City_Imperial_Guardian_Lions.jpg


Stáhnout ppt "Název: Čína Číslo : VY_32_INOVACE_Z78_16 Oblast: Zeměpis Stručná anotace: Doplňkový učební materiál pro výuku regionální geografie Asie Autor: Mgr. Věra."

Podobné prezentace


Reklamy Google