Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

T ĚHOTENSTVÍ ( GRAVIDITA ) 8. ROČNÍK Autorem materiálu je Ing. Eva Skalická, ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres Příbram Inovace školy – Dobříš, EUpenizeskolam.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "T ĚHOTENSTVÍ ( GRAVIDITA ) 8. ROČNÍK Autorem materiálu je Ing. Eva Skalická, ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres Příbram Inovace školy – Dobříš, EUpenizeskolam.cz."— Transkript prezentace:

1 T ĚHOTENSTVÍ ( GRAVIDITA ) 8. ROČNÍK Autorem materiálu je Ing. Eva Skalická, ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres Příbram Inovace školy – Dobříš, EUpenizeskolam.cz

2 Těhotenství Nejedná se o nemoc, je to jiný stav organismu ženy. Ženské pohlavní buňky - vajíčka  V každém vaječníku je při narození uloženo 200 000 – 400 000 nezralých vajíček, z nichž dozraje asi jen 400 (střídavě v pravém i levém vaječníku).  Vajíčka dozrávají od 12. až 15. roku (puberta) do věku asi 50 let (klimakterium) v pravidelných 28-denních intervalech.

3  Zralé vajíčko se uvolní z vaječníku do otevřeného ústí vejcovodu – ovulace.  Vajíčko putuje vejcovodem do dělohy. Na této cestě dochází k oplodnění. Schopnost být oplodněno si vajíčko udrží 10 – 12 hodin, někdy až 24 hodin.

4 Mužské pohlavní buňky - spermie  Spermie se tvoří ve varlatech (1000 za 1 vteřinu). Jejich vývoj trvá asi 10 týdnů a ukládají se v nadvarlatech.  Spermie má hlavičku a bičík.  Při sexuálním vzrušení spermie putují k penisu a cestou se smíchají s bělavou tekutinou, která je důležitá pro pohyb a přežívání spermií. Vzniká sperma, které je při ejakulaci vypuzeno. V ejakulátu je 50-100 milionů spermií v 1 mililitru. V ženském pohlavním ústrojí spermie přežívá asi 2 dny a pomocí bičíku se pohybuje směrem k vajíčku.

5 Oplodnění  Jedná se o spojení spermie a vajíčka, kterým začíná vývoj nového organismu.  Oplodněné vajíčko putuje do děložní dutiny a uhnízdí se v její sliznici. Zde pak probíhá vývoj plodu.

6 Gravidita  Jedná se o těhotenství – období, během kterého se v děloze matky vyvíjí z oplozeného vajíčka nový jedinec.  Trvá v průměru 9 kalendářních měsíců, tj. 280 dní od 1. dne poslední menstruace.

7 Porod  narození dítěte na svět z matčina těla  porod může být: Přirozený: - bez lékařských zásahů - bez podání tišících prostředků Vyvolaný: - porod vyvolaný uměle (např. při ohrožení zdraví dítěte i matky) Císařským řezem: - prováděný pod celkovou narkózou, nebo při místním znecitlivění

8 Fáze porodu za normální situace/matka je zdráva a ani dítě není v ohrožení 1.Doba porodní Nazýváme ji otevírací dobou, neboť se při ní otevírá hrdlo a děložní branka. Dochází k děložním stahům v různých intervalech, odchází plodová voda z prasklého vaku. Žena může tuto dobu vnímat bolestivě.

9 2. Doba porodní Nazýváme ji vypuzovací dobou. Plod prochází porodními cestami, dojde k porodu dítěte. Nejdříve se rodí hlavička, pak ramínka a nakonec vyklouzne dítě celé. Novorozeně je stále spojeno s matkou pupeční šňůrou, kterou porodník podváže a posléze přestřihne. Tak přeruší krevní spojení s matkou a zabrání vykrvácení dítěte do odlučujícího se lůžka, neboli placenty. 3. Doba porodní – porod lůžka Jedná se o porod lůžka (placenty) blan a zbytku pupečníku. Tato doba trvá cca 20 – 30 minut a ukončuje porod.

10 Zásady přirozeného porodu podle Světové zdravotnické organizace:  respektovat přání ženy, kde chce rodit  respektovat výběr porodníka  respektovat výběr průvodce  vždy zhodnotit individuální rizika  sledovat fyzickou i psychickou kondici během porodu  soucitné a ohleduplné chování personálu

11  respektovat právo na soukromí  používat nefarmakologické prostředky tlumení bolesti  při fyziologickém průběhu poskytovat jen nezbytně nutnou péči  v průběhu porodu nabízet tekutiny  sledovat stav plodu poslechem  přiložit dítě k matčině prsu do jedné hodiny po porodu

12 Alternativní porod:  probíhá jiným než klasickým způsobem  vychází ze schopnosti matky porodit své vlastní dítě  zdravotnický personál respektuje intuitivní chování rodičky, která má volnost pohybu  zdravotnický personál vychází vstříc jejím přáním a požadavkům  zdravotnický personál ženu podporuje a povzbuzuje, nediktuje co má dělat a jak se má chovat

13 Úkol:  Klasické porodnictví znamená aktivní zasahování lékaře do průběhu porodního děje. Zamysli se nad výhodami a nevýhodami porodu v porodnici a mimo porodnici.

14 Janošková, D., Ondráčková, M., Čábalová, D., Marková, H., Šebková J., Občanská výchova 9, Rodinná výchova 9 Učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia Plzeň: Fraus, 2006. ISBN: 80-7238-528-3 Janošková, D., Ondráčková, M., Čábalová, D., Občanská výchova 9, Rodinná výchova 9 Příručka učitele pro základní školy a víceletá gymnázia Plzeň: Fraus, 2007. ISBN: 978-80-7238-529-4


Stáhnout ppt "T ĚHOTENSTVÍ ( GRAVIDITA ) 8. ROČNÍK Autorem materiálu je Ing. Eva Skalická, ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres Příbram Inovace školy – Dobříš, EUpenizeskolam.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google