Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TYPOGRAFICKÉ PRAVIDLA Ing. Petr Hanáček MS OFFICE - WORD www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TYPOGRAFICKÉ PRAVIDLA Ing. Petr Hanáček MS OFFICE - WORD www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 TYPOGRAFICKÉ PRAVIDLA Ing. Petr Hanáček MS OFFICE - WORD www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Seznámení s typografickými pravidly pro psaní textových dokumentů. Materiál umožňuje použití pro samostatnou práci a je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Petr Hanáček (Autor) JazykČeština Očekávaný výstup 65-51-H/01 Kuchař – číšník 29-54-H/01 Cukrář 66-51-H/01 Prodavač Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slovaZnaménka, zkratky, jednotky Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityKombinované Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiály Je součástí studijních materiálů pro výuku předmětu Informační a komunikační technologie 1. a 2. ročník.

3 Zásady psaní textu Běžný text se píše velikostí písma 10 nebo 12 bodů, nadpisy se mohou zvětšit nebo zvýraznit. Za nadpisy se nepíše tečka. Psaný text se většinou zarovnává vlevo, někdy do bloku. Nadpisy se někdy zarovnávají na střed. Pokud chcete něco zvýraznit, můžete to napsat kurzívou nebo tučně, nikdy nepoužívejte v řádku větší velikost písma.

4 Psaní interpunkčních znamének Mezi interpunkční znaménka patří tečka, čárka, dvojtečka, středník, vykřičník, otazník. Ke slovu, zkratce, značce nebo číslu se připojují bez mezery. Za každé interpunkční znaménko patří mezera kromě desetinné čárky. Následuje-li více znamének za sebou, patří mezera za poslední z nich. Příklad: ELEKTRA spol. s r. o., tel. 602 333 333 Tečka za zkratkou na konci věty platí také jako tečka za větou.

5 Psaní datumu a času Při psaní datumu jsou mezery mezi dnem, měsícem a rokem: 10. ledna 2013 10. 1. 2013 Běžný časový údaj hodiny a minuty - oddělení tečkou: Odjezd vlaku 10.25. Schůzka začíná v 10 hodin. U sportovních výkonů se používá dvojtečka: 1:08:45 nebo zápis 1 h 8 min 45 s

6 Nedělitelné části textu K zalomení řádku nesmí dojít mezi číslem a značkou měrné jednotky mezi zkratkou akademického titulu a jménem mezi zkratkou jména a příjmením za dnem v číselné reprezentaci kalendářního data za jednopísmennou předložkou či spojkou Řešení: vložení tvrdé mezery: CTRL + Shift + mezerník

7 Psaní čísel Desetinná místa se oddělují od jednotek desetinnou čárkou. Čísla, která mají více než tři místa vlevo nebo vpravo od desetinné čárky, se člení do skupin o třech místech jednou mezerou. Čtyřmístná čísla se mohou psát bez mezery. 18 111,2 m 2 350 000 obyvatel 57,726 87 m 3 4000 m

8 Značky jednotek Značky jednotek se od číselné hodnoty oddělují mezerou: 10 cm; 6 V; 8,78 kg; 7 × 5 m; 12 min; 30 s Tvoří-li značku dva nebo více znaků, následují za sebou bez mezery: 10 °C; 200 kW; 200 kWh; 35 mA; 20 kPa Jestliže se číslicí a značkou vyjadřuje přídavné jméno, píše se takový výraz bez mezery. 12V baterie = 12voltová = dvanáctivoltová baterie 100km rychlost = 100kilometrová = stokilometrová

9 Matematické značky Čísla se od matematických značek oddělují mezerami: 10 + 20 = 30a + b = c 55 – 25 = 30a – b = x 5 × 16 = 80 60 : 12 = 5 Znak pro násobení × (CTRL + ALT + ]) Pokud značky plus a minus vyjadřují hodnotu čísla, předsazují se bez mezery: +5 °C; –10 °C V textu se matematické značky vypisují slovně: Celkové množství minus 5 kusů.

10 Zkratky častých slov Některé zkratky více slov se píší dohromady: tj. (to je), atd. (a tak dále), čj. (číslo jednací) Za iniciálovými zkratkami (utvořenými z velkých počátečních písmen) se tečka nepíše: ČR, AV ČR, ČD, OSN Za zkratkami, které se tvoří začátkem slova, se píše tečka: p. (pan), např. (například), r. (rok), zvl. (zvláště) Jestliže se slovo zkrátí začátkem a koncem, tečka za zkratku nepatří: fa (firma), fy, fu, fou, pí (paní), cca (circa)


Stáhnout ppt "TYPOGRAFICKÉ PRAVIDLA Ing. Petr Hanáček MS OFFICE - WORD www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google