Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PŘÍMĚSOVÉ POLOVODIČE Polovodiče typu P a N Polovodičová dioda VY_32_INOVACE_08-16.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PŘÍMĚSOVÉ POLOVODIČE Polovodiče typu P a N Polovodičová dioda VY_32_INOVACE_08-16."— Transkript prezentace:

1 PŘÍMĚSOVÉ POLOVODIČE Polovodiče typu P a N Polovodičová dioda VY_32_INOVACE_08-16

2  Vodivost polovodičů lze výrazně ovlivnit přidáním malého množství příměsí cizího prvku.  Podle typu příměsí rozlišujeme příměsové polovodiče typu P a typu N.

3 Polovodiče typu N  Obsahuje-li krystal křemíku (prvek IV. skupiny periodické tabulky) příměs prvku V. skupiny (např. fosfor nebo arsen), má tzv. elektronovou vodivost. P Si

4  Z pěti valenčních elektronů příměsi se pouze čtyři zapojí do kovalentní vazby se sousedními atomy křemíku, pátý elektron je slabě vázán v mřížce a může vést elektrický proud.  Atomy příměsi se stávají kladnými ionty a nazývají se donory.  V krystalu je mnohem více volných elektronů než děr.  Elektrony jsou majoritní – většinové.  Díry jsou minoritní – menšinové.

5 Polovodiče typu P  Obsahuje-li krystal křemíku příměs prvku III. skupiny (např. indium nebo galium), má tzv. děrovou vodivost. Si In

6  Příměs zapojí do vazby pouze tři valenční elektrony, v místě chybějícího čtvrtého elektronu vznikne díra.  Atomy příměsi se stávají zápornými ionty a nazývají se akceptory.  V krystalu je mnohem více děr než elektronů.  Díry jsou majoritní – většinové.  Elektrony jsou minoritní – menšinové.

7 Polovodičová dioda  Součástka s jednou oblastí typu P a jednou oblastí typu N (jeden PN přechod). + …donory _ …akceptory _ _ _ _ _ _ _ + + + + + + + P N …díry …elektrony  V oblasti PN přechodu elektrony a díry rekombinují a převládne zde náboj nepohyblivých akceptorů a donorů.

8  V oblasti typu P převládne záporný náboj akceptorů. P N _ _ _ _ _ _ _ + + + + + + + + _ Hradlová vrstva  V oblasti typu N převládne kladný náboj donorů.  Vznikne hradlová vrstva.

9 Značka polovodičové diody: ANODA KATODA

10 Zapojení diody v závěrném směru. - +  elektrické pole v polovodiči má stejný směr jako elektrické pole hradlové vrstvy a hradlová vrstva zesílí  obvodem proud neprochází

11 Zapojení diody v propustném směru. + -  elektrické pole v polovodiči má opačný směr než elektrické pole hradlové vrstvy a protlačí ji  obvodem prochází proud

12 Děkuji za pozornost. Autor DUM: Mgr. Sylva Divišová Autor obrázků: Mgr. Sylva Divišová


Stáhnout ppt "PŘÍMĚSOVÉ POLOVODIČE Polovodiče typu P a N Polovodičová dioda VY_32_INOVACE_08-16."

Podobné prezentace


Reklamy Google