Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Diskové pole RAID Disková pole (RAID - Redudant Array of Inexpensive Disks) se používají v souvislosti se zabezpečením dat. Disková pole (RAID - Redudant.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Diskové pole RAID Disková pole (RAID - Redudant Array of Inexpensive Disks) se používají v souvislosti se zabezpečením dat. Disková pole (RAID - Redudant."— Transkript prezentace:

1 Diskové pole RAID Disková pole (RAID - Redudant Array of Inexpensive Disks) se používají v souvislosti se zabezpečením dat. Disková pole (RAID - Redudant Array of Inexpensive Disks) se používají v souvislosti se zabezpečením dat. Princip RAID pole spočívá v použití více pevných disků v různém zapojení. Princip RAID pole spočívá v použití více pevných disků v různém zapojení. Takové pole může vykazovat vysokou odolnost proti ztrátě dat, vyšší výkonnost nebo větší kapacitu úložného prostoru. Takové pole může vykazovat vysokou odolnost proti ztrátě dat, vyšší výkonnost nebo větší kapacitu úložného prostoru.

2 Diskové pole RAID 0 RAID 0 = Velká kapacita a velká přenosová rychlost

3 Diskové pole RAID 0 Diskové pole RAID 0 se označuje jménem stripping – prokládání. Diskové pole RAID 0 se označuje jménem stripping – prokládání. V tomto poli se data ukládají na dva disky. V tomto poli se data ukládají na dva disky. Část dat se ukládá na jeden disk a část dat na disk druhý. Část dat se ukládá na jeden disk a část dat na disk druhý.

4 Diskové pole RAID 0 Ukládáním dat na dva disky zvyšuje rychlost ukládání dat. Ukládáním dat na dva disky zvyšuje rychlost ukládání dat. U tohoto typu pole se bezpečnost ukládaných dat snižuje, protože při poruše jednoho disku přijdete o všechna uložená data. U tohoto typu pole se bezpečnost ukládaných dat snižuje, protože při poruše jednoho disku přijdete o všechna uložená data. Využití může najít pouze u ukládání velkých souborů (video, animace apod.). Využití může najít pouze u ukládání velkých souborů (video, animace apod.).

5 Princip diskového pole RAID 0 Obr. 1

6 Diskového pole RAID 0 Tento typ zapojení pole se doporučuje nepoužívat, protože se značně zvyšuje riziko ztráty dat. Tento typ zapojení pole se doporučuje nepoužívat, protože se značně zvyšuje riziko ztráty dat. Důvodem je rozdělení ukládaných dat na dva disky. Při poruše jednoho z disků dojde ke ztrátě všech dat. Důvodem je rozdělení ukládaných dat na dva disky. Při poruše jednoho z disků dojde ke ztrátě všech dat.

7 Otázky k opakování 1. Kolik disků se používá při zapojení do pole RAID 0? 2. Vysvětlete princip diskového pole RAID 0. 3. Je vhodné z hlediska bezpečnosti používat diskové pole RAID 0?

8 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, Roman. Www.blabik.cz: Podpora výuky: „Pevný disk“ [online]. 13. listopadu 2012 17:50. Dostupný z WWW: http://www.blabik.cz/vyuka/ict/05_Pevny_disk.pdf http://www.blabik.cz/vyuka/ict/05_Pevny_disk.pdf Použité obrázky: Vlastní


Stáhnout ppt "Diskové pole RAID Disková pole (RAID - Redudant Array of Inexpensive Disks) se používají v souvislosti se zabezpečením dat. Disková pole (RAID - Redudant."

Podobné prezentace


Reklamy Google