Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Renesance – Anglie Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PaedDr. Blanka Slováčková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Renesance – Anglie Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PaedDr. Blanka Slováčková."— Transkript prezentace:

1 Renesance – Anglie Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PaedDr. Blanka Slováčková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /1 AutorPaedDr. Blanka Slováčková Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-PE-LV/1-CJ-3/4 Název DUM Renesance – Anglie Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP26-41-L/506 Obor vzděláváníProvozní elektrotechnika Vyučovací předmětLiterární výchova Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 18 – 19 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium, nutno doplnit výkladem, náplň: charakteristika děl W. Shakespeara Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaHamlet, Romeo a Julie, Othello, Sen noci svatojánské, Richard III. Datum9. 7. 2012

3 Renesance – Anglie Náplň výuky Život Williama Shakespeara Tragédie Komedie Historické hry Pohádkové hry Poezie

4 William Shakespeare (1564 – 1616)

5 Život Williama Shakespeara  Narodil se ve Stratfordu nad Avonou  Oženil se v 18 letech a odešel do Londýna věnovat se divadlu  Hrál v divadelních společnostech, upravoval hry jiných autorů, psal vlastní hry  Stal se spolumajitelem londýnského divadla Globe Theatre  Na stáří se vrací do svého rodiště Stratfordu nad Avonou  Měl řadu epigonů  Napsal 37 her (do češtiny většinu přeložil J. V. Sládek)

6 Tragédie HAMLET, kralevic dánský Dánský král umírá rukou svého bratra Claudia. Hamlet chce pomstít smrt otce, a talk pozve na hrad kočovné herce, kteří sehrají hru o jeho smrti. Claudius posílá Hamleta do Anglie na smrt, ale Hamlet vytuší zradu a zachrání se. Mezitím se Ofélie z nešťastné lásky utopila a Hamlet se vrací domů. Při souboji s jejím bratrem je otráven hrotem meče, ale stihne ještě zabít vraha svého otce. Umírá i jeho matka, která místo Hamleta vypila pohár vína s jedem. OTHELLO, mouřenín benátský Othello se ožení tajně s Desdemonou. Jeho pobočník Jago na něj žárlí, a tak tento sňatek prozradí. Při vojenské výpravě Jago pomocí intrik vyvolá v Othellovi žárlivost k Desdemoně, kterou zaškrtí. Jagova žena obviní svého muže z intrik, ten se dává na útěk, je chycen a zraněn Othellem. Ten spáchá sebevraždu.

7 Tragédie ROMEO A JULIE V italské Veroně se spolu potýkají Montekové a Capuletové. Jejich děti se do sebe zamilují a tajně se nechají oddat. Když Romeo pomstil smrt přítele zabitím Tybalta, je vypovězen z Verony. Julie je rodiči nucena k sňatku s Parisem. Po dohodě s knězem Vavřincem vypije uspávací nápoj, aby se vyhnula svatbě. Její „mrtvé“ tělo najde Romeo, ke kterému se nedostal její vysvětlující dopis. Vypije jed. Mezitím se probouzí Julie, která se probodne dýkou Romea. U jejich hrobu se rodiny smíří. KRÁL LEAR, MACBETH, ANTONIUS A KLEOPATRA

8 Komedie ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ KUPEC BENÁTSKÝ MNOHO POVYKU PRO NIC VEČER TŘÍKRÁLOVÝ VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ

9 Historické hry JINDŘICH IV. JINDŘICH V. JINDŘICH VI. JINDŘICH VIII. RICHARD II. RICHARD III. KRÁL JAN

10 Pohádkové hry ZIMNÍ POHÁDKA BOUŘE CYMBELÍN DVA VZNEŠENÍ PŘÍBUZNÍ

11 Poezie  Lyrická – SONETY  Epická – ZNÁSILNĚNÍ LUKRÉCIE VENUŠE A ADONIS FÉNIX A HRDLIČKA VÁŠNIVÝ POUTNÍK

12 Kontrolní otázky: 1.Ve kterém městě se narodil W. Shakespeare? 2.Jak se jmenuje Shakespearovo divadlo v Londýně? 3.Vyjmenuj tragédie a z jedné povyprávěj stručný obsah. 4.Vyjmenuj komedie. 5.Vyjmenuj historické hry. 6.Jakou poezii psal W. Shakespeare?

13 Seznam orázků: Obr. 1: William Shakespeare [vid. 9. 7. 2012] - dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/William_Shakespeare http://cs.wikipedia.org/wiki/William_Shakespeare

14 Seznam použité literatury: [1] PROKOP, Vladimír. Dějiny literatury od starověku do počátku 19. století, 1. vyd., Sokolov, O.K.–Soft 2003. s. 84. [2] SOCHROVÁ, Marie. Literatura v kostce pro střední školy, 2. vyd., Olomouc, Fragment 2008. s. 176. ISBN 80-253-0652-6. [3] CRAIG, Hardin a kol. Dějiny anglické literatury I, 1. vyd. Praha, Státní nakladatelství krásné literatury a umění 1963. 422 s.

15 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Renesance – Anglie Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PaedDr. Blanka Slováčková."

Podobné prezentace


Reklamy Google