Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Jiří Gregor Předmět/vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Tematická oblast:Práce se standardním aplikačním programovým vybavením.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Jiří Gregor Předmět/vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Tematická oblast:Práce se standardním aplikačním programovým vybavením."— Transkript prezentace:

1 Autor:Jiří Gregor Předmět/vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Tematická oblast:Práce se standardním aplikačním programovým vybavením Téma: Počítačová grafika – AutoCAD 5. Kreslení 1 Ročník: 1. – 4. Datum vytvoření: říjen 2013 Název: VY_32_INOVACE_14.3.08.ICT Anotace: Práce v aplikaci pro kreslení technických výkresů – kreslení, úsečka, křivka, oblouk. Inovativnost digitálního učebního materiálu spočívá zejména v jeho názornosti, které bylo dosaženo využitím nástroje Výstřižky operačního systému Windows 8. Díky animaci a grafické dokumentárnosti je žák tématem provázen krok za krokem, což u náročného grafického softwaru AutoCAD napomáhá lepšímu porozumění tématu. Metodický pokyn: Prezentace primárně slouží pro výklad v hodině, ale díky své názornosti může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Kontrolní otázky na konci tématu ověřují, jak žáci danou problematiku zvládli, a po vytištění je lze použít i pro písemné ověření jejich znalostí. Materiál vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule.

2 POČÍTAČOVÁ GRAFIKA AutoCAD 5 AutoCAD 5 KRESLENÍ 1

3 Kreslení Pomocí kreslicích příkazů můžeme vytvářet základní objekty jako je úsečka, kružnice, oblouk nebo elipsa. Pro zadávání příkazů používáme panel nástrojů KRESLI.

4 Obvykle ho umisťujeme na levou stranu pracovní plochy.

5 Pro kreslení úsečky slouží příkaz Ú ÚÚ Úsečka. V rámci jednoho příkazu lze nakreslit jednu úsečku, nebo sérii na sebe navazujících úseček.

6 Pro kreslení úsečky slouží příkaz Ú ÚÚ Úsečka. V rámci jednoho příkazu lze nakreslit jednu úsečku, nebo sérii na sebe navazujících úseček. V příkazovém řádku čteme:

7 Myší označíme souřadnice prvního a druhého, popř. dalších bodů.

8 Myší označíme souřadnice prvního a druhého, popř. dalších bodů.

9 Myší označíme souřadnice prvního a druhého, popř. dalších bodů. Nyní můžeme použít příkaz U UU Uzavři (U):

10 Uzavři Myší označíme souřadnice prvního a druhého, popř. dalších bodů. Nyní můžeme použít příkaz Uzavři (U):

11 S nakresleným obdélníkem však nemůžeme pracovat jako s jedním objektem, ale jako se čtyřmi entitami - úsečkami.

12 Vybereme-li část obdélníku, vidíme že jsou vybrány právě zvolené entity.

13 Křivka je příkaz, jehož původní výraz je „Polyline“, tedy mnohočetná čára. Při kreslení postupujeme stejně jako při kreslení úsečky.

14 Jedním kliknutím na kteroukoliv část vybereme celý objekt.

15 Objekt stejných vlastností lze nakreslit příkazem obdélník.

16 Objekt stejných vlastností lze nakreslit příkazem obdélník.

17

18 V českém názvosloví AutoCADu je objekt tvořen křivkou (Polyline). Může být složen z úsečkových a obloukových segmentů.

19 V českém názvosloví AutoCADu je objekt tvořen křivkou (Polyline). Může být složen z úsečkových a obloukových segmentů. Jednotlivé segmenty jsou spojeny do jediného objektu. Následující příklad demonstruje použití příkazu KŘIVKA pro nakreslení objektu, složeného z úsečkových a obloukových segmentů.

20

21

22

23 Nyní zvolíme Oblouk [O]

24

25 Určíme koncový bod oblouku

26 Vytvoříme další oblouk.

27 Navážeme úsEčkou [E].

28

29 Kliknutím na objekt se zobrazí referenční body segmentů.

30

31 KONTROLNÍ OTÁZKY Které objekty lze například vytvářet pomocí kreslicích příkazů? Jaký panel nástrojů se proto používá a kde bývá umístěn? Pomocí příkazu ÚSEČKA nakreslete obdélník. Stejný obdélník nakreslete příkazem KŘIVKA a příkazem OBDÉLNÍK. Nakreslete libovolný objekt složený ze segmentů úsečka a oblouk.

32 Použité zdroje: LIŠKA, Jan a Jaroslav SCHWARZ. AutoCAD LT 2000 CZ: podrobná příručka. Vyd. 1. Praha: Computer Press, 2000, x, 289 s. CAD. ISBN 80-722-6241-6. Autorem všech částí tohoto učebního materiálu, není-li uvedeno jinak, je Jiří Gregor. Většina obrázků je zhotovena skenováním (nástroj „Výstřižek“).


Stáhnout ppt "Autor:Jiří Gregor Předmět/vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Tematická oblast:Práce se standardním aplikačním programovým vybavením."

Podobné prezentace


Reklamy Google