Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Doba husitská v Čechách (Období po Husově smrti) Lubomír Berka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Doba husitská v Čechách (Období po Husově smrti) Lubomír Berka."— Transkript prezentace:

1 Doba husitská v Čechách (Období po Husově smrti) Lubomír Berka

2 Co už znáte…? Anglický kazatel John Wycliff a později také čeští učenci shromáždění kolem Jana Husa kritizují církevní poměry. Snahou je reformovat církev a navrátit ji k původním hodnotám. Král Václav IV. s reformátory zprvu sympatizuje, rozchází se až kvůli rozdílnému názoru na odpustky. Ve snaze očistit pověst Českého království a především ve snaze obhájit své názory odjíždí Jan Hus do Kostnice. Jan Hus je dne 6. července 1415 upálen pro kacířství.

3 Reakce na Husovu smrt Husova smrt vyvolala v Čechách bouři odporu, 450 pánů a rytířů zaslalo do Kostnice protestní list. Dochází k nepokojům. –lidé se scházeli na „horách“ –poslouchali kázání –nejprve hanlivě označováni jako husité –ve znaku měli kalich (kališníci) – přijímali podobojí Společnost se rozdělila na dva nesmiřitelné tábory (husité a katolíci).

4 Zrodila se svatá válka. Začátek husitské revoluce je spojen s 30. červencem 1419. –Po kázání Jana Želivského v kostele Panny Marie Sněžné došlo k první pražské defenestraci. –Ozbrojený dav vyhodil z oken Novoměstské radnice konšele a jejich pomocníky a pak je ubil. Kostel Panny Marie Sněžné Defenestrace

5 V srpnu téhož roku umírá král Václav IV. (16.8.1419). Zikmund Lucemburský, nástupce na českém trůnu a římský král, se rozhodl vyřešit neklidné poměry v Čechách. Po dohodě s papežem je na jaře roku1420 vyhlášena křížová výprava proti husitským kacířům (kruciata). Husité Zikmunda coby nástupce odmítli a vyhlásili svůj husitský program.

6 Čtyři artikuly pražské: 1.Přijímání z kalicha 2.Svobodné kázání slova božího 3.Trestání smrtelných hříchů 4.Zákaz světského panování církve V červenci roku 1420 se v Praze schylovalo k bitvě. –Na straně husitů stálo 10.000 mužů. –Proti nim stálo 30.000 Zikmundových křižáků. –Zikmund chtěl Prahu vyhladovět. –Proto zaútočil na pevnost na Vítkově hoře (zásobovací uzel). –Bitva skončila neúspěchem Zikmundových vojsk. –V čele husitů stál hejtman Jan Žižka z Trocnova.

7 Schéma bitvy na Vítkově Bitva na Vítkově

8 Odpor pražských husitů na Vítkově podpořili vojensky husité z Tábora a ze západních a východních Čech. Tábor, jeho vznik je datován na počátek roku 1420. –Snaha o vytvoření vzorné husitské obce. –Obec hory Tábor. –Nedobytná pevnost, včele stáli hejtmani. –Největší proslulosti nabyl hejtman Jan Žižka z Trocnova, velitel husitů v bitvě na Vítkově.

9 Zapamatujte si… Co se stalo se společností po smrti Jana Husa? Kdo stál v čele husitského povstání? Co to byla první pražská defenestrace? Kdo převzal vládu v Čechách po smrti Václava IV.? Co to byla kruciata? Kde došlo k první bitvě mezi husity a křižáky? Kdo stál v čele husitů v této bitvě? Jak vzniklo město Tábor?


Stáhnout ppt "Doba husitská v Čechách (Období po Husově smrti) Lubomír Berka."

Podobné prezentace


Reklamy Google