Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Spisovatelé dětské literatury Český jazyk a literatura 2. období Očekávaný výstup: žák se seznamuje s životem a dílem spisovatele, porovnává své dosavadní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Spisovatelé dětské literatury Český jazyk a literatura 2. období Očekávaný výstup: žák se seznamuje s životem a dílem spisovatele, porovnává své dosavadní."— Transkript prezentace:

1 Spisovatelé dětské literatury Český jazyk a literatura 2. období Očekávaný výstup: žák se seznamuje s životem a dílem spisovatele, porovnává své dosavadní znalosti s novými poznatky Autor: Mgr. Michaela Suchardová

2 Hans Christian Andersen „Není krásnějších pohádek než ty, které píše život sám. “ [cit. 2011-08-08]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

3 Představení:  proslulý světový pohádkář  pocházel z Dánska  psal i romány, básně, divadelní hry  pohádky nepovažoval za plnohodnotnou tvorbu, nevážil si jich a nepovažoval se za pohádkáře – cítil se být zneuznaným básníkem a dramatikem [cit. 2010-11-04]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

4 Charakteristika tvorby:  oživuje neživé věci, nechává promluvit zvířata i domy. Ukazuje krásu života i problémy života porcelánových figurek, sněhuláků, jehly i čápů.  Vše samozřejmě okořeňuje Andersenův osobitý styl.  Dokázal se vcítit do dětské duše, psal pohádky jakoby sobě, malému dítěti.  touha po štěstí i hluboký smutek zdobily jeho pohádky  neměl rád šťastný konec

5 Přehled díla: Cínový vojáček Císařovy nové šaty Malá mořská víla Děvčátko se sirkami Děvčátko se sirkami O princezně na hrášku Ošklivé kačátko Pasáček vepřů Sněhová královna Jeho pohádky vycházely v různých sbírkách, proto je velmi složité uvádět jednotlivé knihy, zde jsou uvedeny jeho nejznámější pohádky. [cit. 2010-11-04]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

6 Zajímavosti:   začínal jako loutkář   škola mu příliš nešla a jeho díla obsahovala pravopisné chyby   miloval literaturu, znal zpaměti celá díla   napsal 156 pohádek vydával je ve svazečcích vždy v předvánočním čase   kromě pohádek měl úspěch i s autobiografií Pohádka mého života  den jeho pohřbu (kterého se zúčastnil i král Christian IX.) byl vyhlášen dánským dnem národním smutku  úspěch jeho pohádek začal v zahraničí, teprve poté byly přijaty i v Dánsku.  den jeho narození se stal Mezinárodním dnem dětské knihy. [cit. 2010-10-04]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

7 Použité zdroje:   Cswikipedia.org [online]. 2002 [cit. 2011-09-24]. H.ch.andersen. Dostupné z WWW:.   Id.johanesville.net [online]. 2005 [cit. 2011-02-05]. Andersen/citáty. Dostupné z WWW:.


Stáhnout ppt "Spisovatelé dětské literatury Český jazyk a literatura 2. období Očekávaný výstup: žák se seznamuje s životem a dílem spisovatele, porovnává své dosavadní."

Podobné prezentace


Reklamy Google