Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kateřina Kuncová. * Život * Kázání * Po smrti * Dílo * Otázky k opakování.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kateřina Kuncová. * Život * Kázání * Po smrti * Dílo * Otázky k opakování."— Transkript prezentace:

1 Kateřina Kuncová

2 * Život * Kázání * Po smrti * Dílo * Otázky k opakování

3 Narozen zřejmě v Husinci u Prachatic kolem roku 1370 Vystudoval artistickou fakultu a teologii. Stal se knězem. Působil jako profesor teologie na Karlově univerzitě. Později jako děkan artistické fakulty a nakonec jako rektor. 1409 vydal král Václav IV. Dekret kutnohorský.

4 Kázal v Betlémské kapli proti církvi. Někdy zde bylo až 3000 posluchačů. Vycházel z myšlenek anglického reformátora Johna Wycliffa. Kritizoval : Náboženský úpadek společnosti Rozmařilý život panstva a vysokých církevních hodnostářů Byl proti kupčení s odpustky.

5 Betlémská kaple

6 Pražský arcibiskup zakázal kázání v Betlémské kapli. Hus neuposlechl, tak na něj papež vyhlásil klatbu a interdikt. Klatba = církevní trest, prokletí Následoval zákaz svateb, křtů a bohoslužeb = interdikt.

7 Hus opustil Prahu. Kázal na venkově, v okolí Tábora, na Kozím hrádku, na hradě Krakovci. Chtěl své učení ospravedlnit na církevním shromáždění, které se konalo v Kostnici.

8 Byl vyzván, aby odvolal své učení. Když neuposlechl, byl odsouzen jako kacíř. Upálen 6. července 1415 v Kostnici. Datum jeho smrti se stalo českým státním svátkem.

9 Jan Hus před upálením

10 U Husových přívrženců v Čechách způsobila zpráva o upálení hněv a odpor vůči těm, kdo jej vydali na smrt. Jan Hus bývá hodnocen jako předchůdce protestantské reformace.

11 Psal především traktáty, ale i rozsáhlejší díla. Pro církev psal latinsky, pro prostý lid česky. Husova díla jsou charakteristická přístupným jazykem, jasnou kompozicí.

12 O církvi O českém pravopise Dcerka Výklad Viery, Desatera a Páteře Knížky o svatokupectví Postila O šesti bludiech Dopisy

13 * V čem byla podstata učení Johna Wycliffa? * Kde kázal Jan Hus? * Který panovník byl zpočátku Husovým spojencem? * Co stanovil Kutnohorský dekret z roku 1409? * Co to byly odpustky? * Co znamenalo pro Prahu vyhlášení interdiktu? * Jmenuj dvě zásadní díla, která Jan Hus napsal. * Kdo zorganizoval koncil v Kostnici? * Proč se na něj Jan Hus vydal? * Kdy byl Jan Hus upálen?

14 * ČORNEJ, Petr, Ivana ČORNEJOVÁ a František PARKAN. Dějepis pro gymnázia a střední školy. 1. vyd. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, c2001, 160 s. ISBN 80-723-5152-4. * [cit. 2013-01-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Hus * [online]. [cit. 2013-01-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Betl%C3%A9msk%C3%A1_kaple * BALAJKA, Bohuš. BALAJKA. Přehledné dějiny literatury 1. 3. vyd. Praha: Fortuna, 1995, 239 s. ISBN 80-716-8198-9.


Stáhnout ppt "Kateřina Kuncová. * Život * Kázání * Po smrti * Dílo * Otázky k opakování."

Podobné prezentace


Reklamy Google