Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LCD monitory LCD monitor (liquit crystal display, displej s tekutými krystaly), byl vyvinut počátkem 70. Tekuté krystaly se používají k rozsvěcování a.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LCD monitory LCD monitor (liquit crystal display, displej s tekutými krystaly), byl vyvinut počátkem 70. Tekuté krystaly se používají k rozsvěcování a."— Transkript prezentace:

1 LCD monitory LCD monitor (liquit crystal display, displej s tekutými krystaly), byl vyvinut počátkem 70. Tekuté krystaly se používají k rozsvěcování a zhasínání bodů na obrazovce.

2 Základní pojmy související s LCD
Bodová rozteč hodnota udávaná v milimetrech, která znaćí vzdálenost mezi jednotlivými prvky LCD monitoru (0,28 mm - 0,25 mm). Čistota barev vyrovnaná kvalita barev po celé obrazovce. Geometrie, ostrost Díky přesnému uspořádání jednotlivých pixelů přináší LCD monitory obraz s dokonalou geometrií.

3 Základní pojmy související s LCD
Interlacing zobrazovací technika, která umožňuje zobrazit větší rozlišení. Interpolace mezi existující obrazové body se dopočítávají ještě další body navíc. Obr. 1

4 Princip LCD Polarizační filtr Barevný filtr Tekuté krystaly Napětí
Obr. 2 Polarizační filtr Barevný filtr Tekuté krystaly Napětí TFT display Polarizační filtr Podsvícení

5 Princip LCD LCD displeje pracují na základě propouštění a blokování světla, které je zajištěno zadním podsvícením. Základem jsou tzv. kapalné krystaly. Pokud je přivedeno napětí na tekuté krystaly, tak na základě velikosti přivedeného náboje začnou světlo natáčet (při plném průchodu o 90°)

6 Princip LCD Světlo zpracovávají dva polarizační filtry, kterými musí projít. První z těchto filtrů zajišťuje, aby světlo procházelo tím správným směrem. Dokud tekuté krystaly neotočí polarizované světlo z prvního filtru, neprojde druhým filtrem žádné světlo, protože druhý filtr je pootočen o 90° Barvu zajišťuje průchod světla přes barevné filtry.

7 Připojení LCD monitoru
LCD monitor lze připojit analogově nebo digitálně. Obr. 3

8 Nové technologie OrganicLED (OLED), využívají materiálů emitujících světlo (jako klasické LED diody). Do těchto displejů se vkládá velká budoucnost v mobilních zařízeních. Vacuum fluorescent display (VFD) mají malou spotřebu, ale malé rozlišení. Hodí se spíše pro reklamní účely, využívající velké displeje namísto promítačů.

9 Nové technologie Electroluminiscent display (EL) mají velkou obnovovací frekvenci zobrazování, dobrou čitelnost, skvělou ostrost, ale potřebují pro svou činnost hodně energie, proto nejsou moc vhodné pro PDA. Field emmision display (FED), nebo také Flat CRT technologie. Tato technologie má skvěle jasné a krásně syté barvy, nemá problémy se zobrazováním pod určitým úhlem a má velice malou spotřebu energie.

10 Klady LCD Geometrie, ostrost Jas Velikost Spotřeba Styl
Viditelná plocha

11 Zápory LCD Interpolace Doba odezvy Pozorovací úhly Vadné pixely Barvy
Kontrast Cena

12 Otázky k opakování Vysvětlete princip LCD obrazovky.
Jaké znáte typy LCD obrazovek? Popište nejčastější typy konektorů pro připojení LCD obrazovek.

13 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, Roman. Podpora výuky: „Technické vybavení osobních počítačů“ [online]. 8. listopadu :10. Dostupný z WWW: < Použité obrázky: Obr. 1 [cit ] Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na WWW: Obr. 2 [cit ] Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na WWW: Ostatní obrázky: vlastní

14 Použité zdroje Použité obrázky:
Obr. 3 [cit ] Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na WWW:


Stáhnout ppt "LCD monitory LCD monitor (liquit crystal display, displej s tekutými krystaly), byl vyvinut počátkem 70. Tekuté krystaly se používají k rozsvěcování a."

Podobné prezentace


Reklamy Google