Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_52_INOVACE_DEK_41 EXPRESIONISMUS VINCENTA VAN GOGHA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_52_INOVACE_DEK_41 EXPRESIONISMUS VINCENTA VAN GOGHA."— Transkript prezentace:

1 VY_52_INOVACE_DEK_41 EXPRESIONISMUS VINCENTA VAN GOGHA

2 VY_52_INOVACE_DEK_41 Autor: Mgr. Martina Kokšteinová „Autor je výhradní tvůrce materiálu.“ Datum vytvoření: 01. 08. 2013 Klíčová slova: expresionismus, Vincent van Gogh, Arles, Rijkmuseum Anotace: výkladová prezentace pro získání informací na téma Expresionismus Vincenta van Gogha, zodpovězení následného testu, hledání obrazů na internetu Způsob využití: výklad, test, práce na internetu Expresionismus Vincenta van Gogha Expresionismus Vincenta van Gogha

3 - Goghovo dílo je charakteristické pastózním nanášením barev, rázným rukopisem, sklonem k nadsázce a expresi, je ovlivněné umělcovou špatnou psychikou. - Je předchůdce směru expresionismu (první pol. 20. stol.).

4 - Vyrůstal v Holandsku v rodině vikáře, - byl hluboce věřící a měl vyhraněné sociální cítění, - studoval v Bruselu, Haagu, Antverpách, - oblíbil si Rubensovo dílo a dřevoryty.

5 - Vyšel z temné holandské malby, která se vyznačovala hutnými tvary a náměty ze života venkovanů, např. obraz Jedlíci brambor.

6 - Po příchodu do Paříže se přiklonil k impresionismu, změnil barevnou paletu i náměty, maloval pohledy na Paříž, portréty, vlastní podobizny, - v Paříži žil i jeho mladší bratr Theo, který pracoval v obchodě s uměleckými předměty, - svého bratra celoživotně podporoval.

7 - V roce 1888 financoval jeho cestu na jih Francie, do Arles. - Vincent chtěl malovat a prodávat obrazy, aby mohl splatit dluhy bratrovi. - Dopisy z Arles mají charakter deníkových záznamů a patří k nejkrásnějším literárním dopisům.

8 - Odráží se v nich zápas umělce samouka, poslání, osamělost, obrovská pracovní energie. - Na konci téhož roku se Vincent nervově zhroutil a dostal první záchvat šílenství. - Tyto záchvaty pokračují.

9 - Po hádce s malířem Gauguinem si v rozrušení mysli uřízl ucho. - Tyto opakované záchvaty vedly až k sebevraždě, - zastřelil se. O půl roku později se zastřelil i jeho bratr Theo.

10 - Po umělcově smrti dosáhla hodnota zanechaných obrazů astronomických hodnot ve dražbách.

11 - Oblíbenými náměty obrazů jsou: - obilná pole, cypřiše, záře slunce, slunečnice, prosté výjevy ze života, město Arles a okolí, - např. Slunečnice, Umělcův pokoj, Žlutý dům, Zahrada doktora Gacheta, Obilné pole s havrany.

12 Test: 1. Proč je Vincent van Gogh nejslavnějším malířem? 2. Charakterizujte styl malby. 3. Jmenujte jeho obrazy. 4. Kde si díla můžeme prohlédnout?

13 Zdroje: Odehnalová Alena – Vybrané kapitoly z dějin kultury, CERM s. r. o., Brno 2001, ISBN 80-7204-211-4 Robert Cumming – Velký ilustrovaný průvodce umění, Slovart, Praha 2007, ISBN 978-80-7209-971-9


Stáhnout ppt "VY_52_INOVACE_DEK_41 EXPRESIONISMUS VINCENTA VAN GOGHA."

Podobné prezentace


Reklamy Google