Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_52_INOVACE_DEK_58POP-ART. POP-ART VY_52_INOVACE_DEK_58 Autor: Mgr. Martina Kokšteinová Datum vytvoření: 01. 08. 2013 „Autor je výhradní tvůrce materiálu.“

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_52_INOVACE_DEK_58POP-ART. POP-ART VY_52_INOVACE_DEK_58 Autor: Mgr. Martina Kokšteinová Datum vytvoření: 01. 08. 2013 „Autor je výhradní tvůrce materiálu.“"— Transkript prezentace:

1 VY_52_INOVACE_DEK_58POP-ART

2 POP-ART VY_52_INOVACE_DEK_58 Autor: Mgr. Martina Kokšteinová Datum vytvoření: 01. 08. 2013 „Autor je výhradní tvůrce materiálu.“ Klíčová slova: pop-art, popping, Andy Warhol Anotace: výkladová prezentace pro získání informací na téma Pop-art, zodpovězení následného testu, hledání obrazů na internetu Způsob využití: výklad, test, práce na internetu

3 - Název pochází z anglického popular art. - V polovině 60. let byl tento směr uměleckou tendencí světového umění. - Vyvíjel se od 50. let ve Spojených státech amerických a Anglii. - Je reakcí mladé generace na tehdejší převládající abstraktní umění. - Inspiroval se moderní technikou, velkoměstskou civilizací a jejím folklorem.

4 Prostředky - Mladí umělci již nechtěli být izolováni od reality, proto se do jejich umění dostává to, co je každodenně obklopuje (obchodní reklamy, komiks, prvky masové kultury). - Nejtypičtějším prostředkem se stala koláž. - Jedná se o spojení malby, fotografie a jiných materiálů.

5 Cíl - Pop-art hledá kontakt s lidským životem v konkrétním světě a chtěl odrážet moderní velkoměsto. - Popping pronikl do životního stylu doby, změnil oblékání, střih vlasů, grafický design apod.

6 Umělci - Newyorskou školu pop-artu tvořili Robert Rauschenberg a Andy Warhol. - Rauschenberg maloval koláže, např. montáž Černý trh.

7 - Andy Warhol byl malíř a filmový tvůrce - Začínal v abstraktní malbě, přešel a rozvíjel pop-art - Vynikal tak, že se směr ztotožnil s jeho jménem - Používal motivy fotografií, ty pak vedle sebe řadil v pásech s odlišným zabarvením

8 Charakter tvorby - Řazením vedle sebe vytvářel parafráze na zmechanizovaný a odlidštěný svět. - Tvoří sériové variace na jedno téma, - kritizuje tím stereotyp, jenž přináší moderní svět.

9 - Používá techniku serigrafie (sítotisk). - Na plátno přenáší senzační fotografie své doby, jedná se - např. o cyklus Marilyn (obličej slavné herečky). - Portréty pak odlišně zabarvuje, - např. Čtyři plechovky polévky.

10 Test: 1. Vysvětlete umělecký směr pop-art, uveďte hlavní představitele. 2. Vysvětlete techniku v malířství „koláž“. 3. Uveďte nejslavnější díla Andyho Warhola, vyhledejte je na internetu.

11 Zdroje: Odehnalová Alena – Vybrané kapitoly z dějin kultury, CERM s. r. o., Brno 2001, ISBN 80-7204-211-4 Robert Cumming – Velký ilustrovaný průvodce umění, Slovart, Praha 2007, ISBN 978-80-7209-971-9


Stáhnout ppt "VY_52_INOVACE_DEK_58POP-ART. POP-ART VY_52_INOVACE_DEK_58 Autor: Mgr. Martina Kokšteinová Datum vytvoření: 01. 08. 2013 „Autor je výhradní tvůrce materiálu.“"

Podobné prezentace


Reklamy Google