Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Seminární práce Pěstování akvarijních rostlin Pavel Scheiner David Suchánek Pavel Sova Sledování vývinu rostlin v pokusném akváriu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Seminární práce Pěstování akvarijních rostlin Pavel Scheiner David Suchánek Pavel Sova Sledování vývinu rostlin v pokusném akváriu."— Transkript prezentace:

1 Seminární práce Pěstování akvarijních rostlin Pavel Scheiner David Suchánek Pavel Sova Sledování vývinu rostlin v pokusném akváriu

2 Dne 6.10 nám bylo přiděleno pokusné akvárium s číslem 7. Naším úkolem bylo pozorovat rostliny v daném akváriu,vliv fyzikálně chemických a biologických vlivů na rostliny. Následně vyhodnocovat tyto parametry a na základě pozorování provádět nezbytné zásahy k co nejlepšímu prospěchu rostlin. Pěstované akvarijní rostliny: Acorus gramineus Bolbitis heudeloti Marsilia quadrifolia Utricularia gibba Rorippa aquatica Salvinia natans Riccia fluitans

3 Použití: Akvárium - Paludárium - Zahradní rybníček - vlhký okraj: Tento kultivar je vzrůstem nejmenší. Všechny kultivary tohoto druhu pěstírny rády běžně dodávají jako rostliny vhodné k osazování akvárií. V běžných akváriích často dlouho přežívá, ale většinou dříve či později hyne. Nejedná se o vodní rostlinu, ani o rostlinu schopnou tvořit ponořenou formu. Jde pouze o její schopnost pod vodou dlouho přežívat. Země původu: Čína,Japonsko Výška: 5-12 cm Světlo: 50 W/100 l Teplota: 10-26 0 C Tvrdost vody: 2-11 0 dKH pH tolerance: 5,5-7,5 Acorus gramineus (puškvorec trávolistý)

4 Bolbitis heudeloti (bulvovka heudelotova) Původ:Západní Afrika Výška:15 - 40 cm Šířka:15 - 25 cm Teplota:22 - 28°C Osvětlení:velmi slabé až intenzivní Růst:pomalý Náročnost:vysoká Tvrdost vody 2-11o dKH Poznámka:Jedná se o vodní kapradí s krásně zelenými listy. Dobře prospívá přichycená na kamenech a kmene

5 Marsilia quadrifolia (marsilka čtyřlistá) Je rozšířena v mírném pásmu severní polokoule. Má dlouhý plazivý oddének, na jehož hřbetní straně vyrůstají ve dvou řadách listy svým tvarem podobné listům jetele. Rozrůstání do stran trvá zpravidla jen několik týdnů a pak je většinou nutné zamezit dalšéímu prorůstání do kultur sousední vegetace. Roste dobře na slunném i stinném místě a může dosáhnout výšky až 30 cm. Jelikož je pak tvořena především tenkými řapíky, je využívána poměrně málo.

6 Utricularia gibba (bublinatka) Je to tropická vodní rostlina vznášející se těsně pod vodní hladinou. Uvádí se, že pochází z orientální oblasti, ale je nepochybně běžně rozšířena i v Africe. Její chabé lodyhy jsou až metr dlouhé a její dělené listy jsou 1,5-2cm velké, takže olistěné lodyhy mohou mít až 4-5 cm v průměru. Na listových úkrojcích jsou až 2-3 mm velké, nápadné a průsvitné měchýřky, kterými tato bublinatka dokáže lapat a trávit menší živočichy. Jako výtírací rostlina je proto zcela nevhodná. Působí však nezvykle atraktivně a je o ní velký zájem.

7 Rorippa aquatica Byla dovezena z USA a rychle se zařadila mezi vděčné akvarijní rostliny. Podle životních forem je velmi proměnlivá. V suchozemské formě má 7-12 cm dlouhé, nápadně lichozpeřené nebo velmi hluboce vykrajované listy uspořádané v růžici. V době kvetení má lodyha střídavé listy. Dolní jsou hluboce vykrajované, horní často skoro celokrajné, jen na okrajích zoubkaté. Květy jsou bílé a nenápadné. Submerzní listy v akváriu jsou tvarově zcela odlišné. Jsou rozděleny na jemné, nitkovitě tenké, až 3-7 cm dlouhé úkrojky svěže zelené barvy. Krásou svých listů se vyrovná nejpěknějším tropickým rostlinám. Dosahuje výšky až 35 cm a šířky kolem 20 cm.

8 Salvinia natans (nepukalka plovoucí ) Původ: Asie, jižní Evropa Velikost: 5-15 mm Osvětlení: silné - velmi silné Růst: rychlý Voda: pH 5,5 - 9,0 ; dKH(celková tvrdost) 2 - 15 ° ; dGH(uhličitanová tvrdost) 4 - 20 ° ; 15-28 °C Plovoucí rostlina patřící mezi kapradiny. Dva plovoucí listy s jemnými chloupky na povrchu rostou na krátkých stoncích, třetí list je přeměněn v kořen. Rozmnožují se výběžky, rostou velmi dobře pouze při dostatku živin i světla. Nepukalky jsou velmi dobrým přirozeným indikátorem nedostatku živin v akváriích, pokud se jejich růst zpomalí a nově vyrůstající listy jsou vybledlé, je možno začít vodu uměle přihnojovat. Hustá spleť jemných kořínků pod hladinou slouží jako dobrý úkryt pro drobný potěr, pro výtěr ryb a ke stavění pěnových hnízd labyrintek.

9

10 Riccia fluitans Plovoucí nebo k substrátu přichycená rostlina s lodyžkami lístků asi 2 cm dlouhými. Bezproblémová, rychle rostoucí, potřebuje ale pravidelně přihnojit. Nesnáší silný pohyb vody. Ponořené formy dosáhneme uchycením ke kameni či kořenu vlascem. Poté potřebuje pravidelné zastřihování, aby po zvětšení objemu nevyplavala k hladině. Schopnost růstu po upevnění na předměty v akváriu (na dně) je někdy využívána i akvaristy k vytváření zajímavých efektů. Tento způsob pěstování však vyžaduje intenzívní péči a patří spíše k zajímavostem, než k metodám vytváření přirozených podmínek růstu... Světlo: <50W/100l Voda: 15-30 °C; 2-15 °dKH; pH 6,0-8,0

11 Fotografie našeho pokusného akvária ze dne 20.10 2005

12

13

14

15 Dne 20.10 2005 jsme pomocí přístrojů změřili fyzikálně chemické vlastnosti vody v akváriu a pro srovnání jsme tyto hodnoty měřili i v čerstvé vodě a odstáté vodě. Teplota o C pHvodivost Obsah kyslíku v mg O 2 /l Obsah CO 2 v mg/l Celková tvrdost dKH Uhličitanová tvrdost dKH 21,1 7, 9 209,38,8 <10 84 Měření záření Povrch hladiny Hloubka 10 cm Hloubka 20 cm Na dně 592 lux 448 lux 278 lux 239 lux 1,7 Wm 2 1 Wm 2 0,8 Wm 2 Při teplotě 21,1 o C je nasycení O 2 99,7%

16 Osvětlení se ukázalo jako nevhodné zejména pro druhy Salvinia a Rorippa, které vyžadují až trojnásobné hodnoty osvětlení, které je přítomno. Opatření: Na základě těchto údajů jsme přidali 18 W zářivku, která by měla dodat potřebné světlo. V pokusném akváriu byla zjištěna přítomnost hnědé řasy, která je nežádoucí, především Pro druh Bolbitis heudeloti, kterou téměř celou pokrývá a zabraňuje ji v příjmu světelného záření Opatření: Časté omývání listů a čištění akvária Hnojení: Bylo aplikováno tekuté hnojivo Florena ve dvouch dávkách po 10 ml. V průběhu celého pokusu jsme 4x vyměňovali vodu,nechali ji odstát a poté opět vložili rostliny. Také jsme odstraňovali nežádoucí mlže. Snažili jsme se o rozmnožení druhů Acorus, BOlbitis, Rorippaa a Riccia.

17 Dne 05.1 2006 jsme opětovně pomocí přístrojů změřili fyzikálně chemické vlastnosti vody v akváriu Teplota o C pHvodivost Obsah kyslíku v mg O 2 /l 21,78,326112,2 Při teplotě 21,7 0 C je nasycení O 2 139%

18 Fotografie našeho pokusného akvária ze dne 11.1 2006

19 Acorus gramineus (vlevo původní rostlina, vpravo část rostliny po rozdělení)

20 Rorippa aquatica ( v popředí rostlina po přesazení, v pozadí původní rostlina)

21 Riccia fluitans připevněná vlascem na kameni

22 Fotografie hladiny- je zde vidět Riciia,ale i řasa (pravděpodobně žabí vlas, který velmi silně porůstá hladinu a zabraňuje přístupu světelného záření.

23 Riccia a Salvinia natans

24 Zhodnocení pokusu Podařilo se nám úspěšně rozmnožit druhy Acorus, Bolbitis, Rorippa, Riccia. Utricularia a Salvinia se nezávisle na naší činnosti pozitivně rozrostli a to zejména Utricularia. Marsilia quadrifolia bohužel nevydržela, pravděpodobně se jednalo o nedostatek světelného záření v počátku pokusného období. V současné době se zdá ekosystém akvária stabilizovaný až na výskyt vláknité řasy, která by měla být potlačena algicidními prostředky.


Stáhnout ppt "Seminární práce Pěstování akvarijních rostlin Pavel Scheiner David Suchánek Pavel Sova Sledování vývinu rostlin v pokusném akváriu."

Podobné prezentace


Reklamy Google