Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZŠ a MŠ Olšovec, přísp. org. Autor : Zuzana Klumparová ZKOUŠÍM, BÁDÁM, VYRÁBÍM VODA, VZDUCH, P Ů DA VY_32_INOVACE_12.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZŠ a MŠ Olšovec, přísp. org. Autor : Zuzana Klumparová ZKOUŠÍM, BÁDÁM, VYRÁBÍM VODA, VZDUCH, P Ů DA VY_32_INOVACE_12."— Transkript prezentace:

1 ZŠ a MŠ Olšovec, přísp. org. Autor : Zuzana Klumparová ZKOUŠÍM, BÁDÁM, VYRÁBÍM VODA, VZDUCH, P Ů DA VY_32_INOVACE_12

2 Ahoj kluci a holky. Jmenuji se Amálka a dnes se spolu podíváme na součásti neživé přírody. Hodn ě zdaru, práv ě za č ínáme !!!

3 Voda, vzduch a půda jsou součástí neživé přírody a jsou velmi potřebné pro život na Zemi.

4 Nejvíce vody je obsaženo v oceánech a mořích. Tato voda je slaná, protože obsahuje rozpuštěnou sůl. V potocích, řekách, rybnících a přehradách je voda sladká. Lidé, zvířata i rostliny ke svému životu vodu potřebují.

5 Dešťová voda proniká do země. Zachytí se v půdě a část prosákne hlouběji do podzemí. Voda z povrchu odteče do potoků a řek a ty ji odvádí do moří a oceánů. Voda se odpařuje, mění se ve vodní páru a stoupá vzhůru. Ve výškách se mraky střetnou s chladným vzduchem a jako déšť, sníh nebo ledové kroupy padá voda zpět na zem. Koloběh vody

6

7 Kolem Země je vzdušný obal. Říkáme mu atmosféra. Chrání Zemi před nebezpečným zářením ze Slunce. Vzduch je všude kolem nás, ale my ho nevidíme. Je obsažen i ve vodě a půdě.

8 Vzduch se skládá z několika součástí – kyslík, dusík, oxid uhličitý, vodní pára a ostatní látky. DUSÍKKYSLÍK OXID UHLIČITÝ VODNÍ PÁRA A OSTATNÍ LÁTKY

9 Půda je jednou z nezbytných podmínek života. Rostliny z ní čerpají živiny a půda upevňuje jejich kořeny.

10 V půdě žijí někteří živočichové (např. krtek, žížala).

11 Lidé půdu obdělávají a pěstují v ní užitkové rostliny, které slouží jako potrava.

12 Půda je hlinitá, jílovitá nebo …………. (odpověď najdeš v tajence) 1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7

13 Obr.Krtek: [cit. 2011-08-15]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:European_mole_animal.jpg Obr. Žížala: [cit. 2011-08-15]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Mi%C3%B1oca066eue.jpg Obr. Koloběh vody: [cit. 2011-08-15]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Water_cycle_blank.svg?uselang =cs

14 Číslo sady: 3 Číslo DUM v sadě: 12 Téma sady: Zkouším, bádám, vyrábím Název DUM: Voda, vzduch, půda Autorka: Klumparová Zuzana Vytvořeno: srpen 2011 DUM slouží žákům k získání základních poznatků o neživé přírodě Žáci získají základní poznatky o neživé přírodě, zopakují si starší učební látku (výtvory lidí) a díky ní vyluští tajenku, která se týká látky nové.

15 Popis prezentace: Po kliknutí na bublinu se objeví text. (obr. č. 2-11) Pro snímek č. 11 je třeba interaktivní tabule, pro doplnění písmen do tajenky. Kliknutím myší na šipku v pravém dolním rohu se vrátíte zpět


Stáhnout ppt "ZŠ a MŠ Olšovec, přísp. org. Autor : Zuzana Klumparová ZKOUŠÍM, BÁDÁM, VYRÁBÍM VODA, VZDUCH, P Ů DA VY_32_INOVACE_12."

Podobné prezentace


Reklamy Google