Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: Jana Paulusová Fišerová Datum: 6. 6. 2012 Ročník: 6. Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor / předmět: Hudební výchova Tematický okruh:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: Jana Paulusová Fišerová Datum: 6. 6. 2012 Ročník: 6. Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor / předmět: Hudební výchova Tematický okruh:"— Transkript prezentace:

1 Autor: Jana Paulusová Fišerová Datum: 6. 6. 2012 Ročník: 6. Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor / předmět: Hudební výchova Tematický okruh: Lidová hudba Téma: Lidová píseň Autorství: Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jana Paulusová Fišerová Hudební nahrávky – archiv autorky Wikipedia otevřená encyklopedie Použitá literatura: Wikipedia otevřená encyklopedie Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

2 http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Relief_Map_of_Czech_Republic.png

3 - vznikaly před více jak 200 lety - autor neznámý (většinou obyčejní prostí lidé) - písně si předávali ústním podáním, protože většinou neuměli psát ani číst - rodiče je zpívali svým dětem a ty je odposlouchaly = dědily se z generace na generaci - lidé zpívali rádi, aby si ulehčili svůj život, vyjadřovali své pocity, zpívali si při práci

4 - v lidové písni se odrážejí povahové rysy tvůrců - jsou ovlivněny prostředím, ve kterém vznikaly, podle zemí a národů, oblastí, regionů - nejdříve se zpívaly jednohlasně, později dvojhlasně

5 Leoš Janáček Karel Jar. Erben Fr. Lad. Čelakovský spoj správně

6 ČÍŽEČKU, ČÍŽEČKU BOLESLAV, BOLESLAV BEJVÁVALO ČERNÉ OČI, JDĚTE SPÁT JÁ JSEM MUZIKANT JÁ JSEM Z KUTNÉ HORY JEDE, JEDE POŠTOVSKÝ PANÁČEK KDYBY BYL BAVOROV KOULELO SE, KOULELO MARJÁNKO, MARJÁNKO NÁCHODSKÝ ZÁMEČEK NEZACHÁZEJ SLUNCE OVČÁCI, ČTVERÁCI Ó, ŘEBÍČKU ZAHRADNICKÝ ŠIROKÝ, HLUBOKÝ a mnoho dalších

7 Na tom bošileckým mostku hrály tam dvě panny kostku, hrály, hrály, hrály, až se obehrály, shodily se z mostku. Nevěř, holka, chlapci nevěř, na řečici vodu neměř, voda ti vyteče, chlapec ti uteče, bude lásky konec. Nejsou všechny holky stejný, některá má oči černý, některá má oči, některá má oči, některá má černý.

8 Široký hluboký ty vltavský tůně, měl jsem já panenku, měl jsem já panenku, teď mi srdce stůně. Měl jsem já panenku, měl jsem ji dvě léta, teď mi ji odvedli, teď mi ji odvedli, po lásce je veta. Co jsem se nachodil, co našlapal bláta, přec jsem tě nedostal, přec jsem tě nedostal, má panenko zlatá! Co jsem se nachodil, našlapal kamení, přec jsem tě nedostal, přec jsem tě nedostal, moje potěšení!

9 CO TO TAM ŠUPOCE EJ, LÁSKO, LÁSKO MALIČKÁ SU VODĚNKA STUDENÁ RYBIČKA MALIČKÁ VRŤ SA, DĚVČA EJ, OD BUCHLOVA KDYŽ JSEM ŠEL Z HRADIŠŤA ZA STARÚ BRECLAVÚ

10 Ej, od Buchlova větor věje, už téj Kačence pentle bere. Dneskaj nevěsta, zajtra žena, dnes večer budeš začepená. Ty jsi, Kačenko, bílá ruža, tobě nebylo třeba muža. Tys mohla chodit po slobodě, jak tá rybička v bystrej vodě. Ty jsi, Martine, strom zelený, tobě nebylo treba ženy. Tys mohl chodit po galánkách, jak ten holúbek po hambálkách.

11


Stáhnout ppt "Autor: Jana Paulusová Fišerová Datum: 6. 6. 2012 Ročník: 6. Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor / předmět: Hudební výchova Tematický okruh:"

Podobné prezentace


Reklamy Google