Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Téma: 50. léta v české hudbě Klíčová slova: Semafor, Suchý, Šlitr, pramínek vlasů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Téma: 50. léta v české hudbě Klíčová slova: Semafor, Suchý, Šlitr, pramínek vlasů."— Transkript prezentace:

1

2 Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Téma: 50. léta v české hudbě Klíčová slova: Semafor, Suchý, Šlitr, pramínek vlasů Anotace: Tento učební materiál slouží jako výuka k tématu 50. léta v české hudbě, poslech písně Pramínek vlasů a její nacvičení. Časové využití je 25 minut. Semafor; Suchý a Šlitr; Pramínek vlasů.

3 50.LÉTA V ČESKÉ HUDBĚ

4 Významnou roli v rozvoji naší hudby v 50. letech hrála divadla malých forem. K nejvýznamnějším patřili divadlo Na zábradlí a Semafor. obr.1obr.2

5 Zatím co ve světě se začal prosazovat nový proud hudby – rock-n-roll, hudba u nás navazovala na meziválečnou poetiku básnictví. Texty se svou kvalitou blížily k moderní poezii, ale nepostrádaly hravost a smysl pro humor. K nejpoetičtějším písním této doby patří píseň Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Pramínek vlasů. obr.3 Spustit píseň Pramínek vlasů z webové stránky.

6 Teď si společně tuto píseň zazpíváme. str.61 Pramínek vlasů 1. Až měsíc rozlije světlo své po kraji a hvězdy řeknou, že čas je jít spát, pramínek vlasů jí ustřihnu potají, komu? no přece té, kterou mám rád. 2.Pramínek vlasů jí ustřihnu potají, já, blázen, pod polštář chci si ho dát, ačkoliv sny se mi zásadně nezdají, věřím, že dnes v noci, budou se zdát. R: O sny mě připraví teprve svítání, zpěv ptáků v oblacích a modré nebe, od vlasů, jichž jsem se dotýkal ve spaní, nový den nůžkami odstřihne tebe. 3. Na bílém polštáři, do kroužku stočený, zbude tu po tobě pramínek vlasů, nebudu vstávat dál, chci ležet zasněný, je totiž neděle a mám dost času, je totiž neděle a mám dost času.

7 obr. 1 www.oguiadacidade.com - Suchý a Šlitr - Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License obr. 2 http://commons.wikimedia.org/wiki / Lenka Vybíralová - Divadla Na zábradlí - GNU Free Documentation License obr. 3 http://commons.wikimedia.org/wiki/Packa - Současné působiště divadla Semafor - Creative Commons 2.5 Generic Pou ž ité fotografie:


Stáhnout ppt "Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Téma: 50. léta v české hudbě Klíčová slova: Semafor, Suchý, Šlitr, pramínek vlasů."

Podobné prezentace


Reklamy Google