Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jižní Amerika Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jižní Amerika Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Jižní Amerika Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2

3 Poloha, rozloha, členitost Jižní Amerika leží na jih od Panamské šíje jižní polokoule (obratník Kozoroha) a menší část severní polokoule (od rovníku na sever) západní polokoule čtvrtý největší světadíl méně členité pobřeží (nejvíce na jihu) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Jižní Amerika U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

4 Střední Amerika a Latinská Amerika Střední Amerika: pás mezi Panamskou a Tehuantepeckou šíjí Latinská Amerika: Střední a Jižní Amerika (hovoří se zde španělsky a portugalsky) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Latinská Amerika a Karibik U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

5 Povrch podél pobřeží Tichého oceánu – Andy (nejdelší pohoří, v Severní Americe název Kordillery) nejvyšší hora – Aconcagua (6 959 m n. m.) dále pak Guyanská a Brazilská vysočina; Amazonská a Laplatská nížina Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Andy – Aconcagua Amazonská nížina U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

6 Podnebí tropické vlhké tropické střídavě vlhké tropické suché subtropické mírné horské Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Jižní Amerika – podnebí U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

7 Vodstvo nachází se zde největší řeky světa většina řek ústí do Atlantského oceánu Amazonka – nejdelší a nejvodnatější řeka světa další řeky – např. Paraguay a Paraná Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Amazonka Ústí Amazonky U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

8 Přírodní krajiny – step Argentina a část Brazilské vysočiny (pampy) travnatá oblast Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Step – pampa Atacama Přírodní krajiny – poušť a polopoušť západní pobřeží Jižní Ameriky poušť Atacama – nejsušší místo světa U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

9 Přírodní krajiny – monzunové subtropické a tropické lesy východ Brazílie a Paraguaye mangrovníky aligátor, krokodýl, želva, plameňák, jaguár Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PlameňákJaguár Mangrovník U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

10 Přírodní krajiny – tropický deštný les Amazonská nížina, část Brazilské a Guyanské vysočiny lenochod, mravenečník, opice – vřešťan, malpa, papoušek, anakonda, krokodýl, kajman, piraňa Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Lenochod Anakonda U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

11 Přírodní krajiny – savana tropické oblasti s nízkým úhrnem srážek (střídání období dešťů a sucha) travnaté porosty chřestýš, lenochod, nravenečník Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Chřestýš Mravenečník U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

12 Obyvatelstvo Jižní Ameriku kolonizovali Španělé a Portugalci v průběhu kolonizace Indiáni (původní obyvatelé) vytlačováni počet obyvatel stále roste Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Indiánka U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

13 Obyvatelstvo mluví se zde převážně španělsky (v Brazílii portugalsky) křesťanství rozložení obyvatel nerovnoměrné (nejvíce při pobřeží) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Politická mapa Jižní Ameriky U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

14 Hospodářství – zemědělství rostliny původem z Ameriky: lilek brambor, lilek rajče, kukuřice, slunečnice, kakaovník, fazol dnes převažuje pěstování: kávovník, kakaovník, banánovník, tropické ovoce; obilí chov skotu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Kávovník Banánovník U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

15 Hospodářství – průmysl a nerostné suroviny bohaté zdroje nerostných surovin Venezuela – ropa a zemní plyn Brazílie – železná ruda, zlato, stříbro Brazílie – strojírenství Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Těžba ropy U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

16 Státy andské země (Peru, Ekvádor, Bolívie, Kolumbie, Venezuela, Chile) laplatské země (Argentina, Paraguay, Uruguay) tropická Jižní Amerika (Brazílie, Guyana, Surinam) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Politická mapa Jižní Ameriky U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

17 Zdroje – použitá literatura SVATOŇOVÁ, Hana, KOLEJKA, Jaromír, CHALUPA, Petr, HÜBELOVÁ, Dana. Zeměpis pro 7. ročník Putování po světadílech, 1. díl. 1. vyd. Brno : nakladatelství NOVÁ ŠKOLA, s. r. o., ISBN s. 24 – 59. Zdroje – obrázky Mapa světa – Jižní Amerika Volně šiřitelné Satelitní snímek – Jižní Amerika Volně šiřitelné Fyzickogeografická mapa – Jižní Amerika Volně šiřitelné Tematická mapa – Latinská Amerika GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – Aconcagua GNU Free Documentation License, Version 1.2 Satelitní snímek – Amazonská nížina Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 Zdroje – obrázky Mapa – podnebí Jižní Ameriky Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Foto – Amazonka GNU Free Documentation License, Version 1.2 Satelitní snímek – ústí Amazonky Volně šiřitelné Foto – step (pampa) Volně šiřitelné Foto – Atacama Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license Foto – mangrovník Volně šiřitelné Foto – plameňák Creative Commons Attribution 2.0 Generic license U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

19 Zdroje – obrázky Foto – jaguár Volně šiřitelné Foto – lenochod Volně šiřitelné Foto – anakonda GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – chřestýš Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Foto – mravenečník GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – indiánka Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Politická mapa Jižní Ameriky Volně šiřitelné U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

20 Zdroje – obrázky Foto – kávovník GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – banánovník GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – těžba ropy Creative Commons Attribution 2.5 Brazil license Politická mapa Jižní Ameriky GNU Free Documentation License, Version 1.2 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.


Stáhnout ppt "Jižní Amerika Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google