Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Austrálie a Oceánie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Austrálie a Oceánie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 Austrálie a Oceánie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Austrálie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 Poloha a rozloha •nejmenší obydlený kontinent •jižní polokoule •osamocená pevnina (na třech stranách obklopena otevřeným oceánem) •u severovýchodního pobřeží – Velká útesová bariéra (největší korálový útes světa) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Velká útesová bariéra Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Členitost a povrch •málo členité pobřeží •největší ostrov – Tasmánie •povrch většinou rovinatý •podél východního pobřeží – Velké předělové pohoří, na jihu přechází v Australské Alpy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Australské Alpy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Podnebí •většina leží v tropickém pásu – převážná část vnitrozemí tropické suché podnebí •na východě kontinentu tropické vlhké podnebí •jih Austrálie subtropické podnebí Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Podnebí v Austrálii Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 Vodstvo •nejsušší kontinent •více než polovina kontinentu – bezodtokové oblasti •jediný rozsáhlý říční systém – řeka Murray s přítokem Darling Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Říční síť v Austrálii Řeka Murray Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Přírodní krajiny •70 % kontinentu zabírají pouště a polopouště •dále pak savany (buš) a tropické deštné lesy •velké množství endemických druhů (např. klokan, koala, pes dingo, ptakopysk podivný a ježura australská) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Australská poušť Klokan Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Osidlování Austrálie •hlavní zásluha na objevování a osidlování – britský mořeplavec James Cook •území poté prohlášeno britskou kolonií •původní obyvatelé Austrálie – Austrálci (černoši) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. James Cook Australští černoši Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Obyvatelstvo •nejméně zalidněný kontinent (20 mil.) •nerovnoměrné rozmístění obyvatel: většina žije ve městech na východním pobřeží •vysoká životní úroveň •většina dnešních obyvatel – běloši •úřední jazyk – angličtina Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Mapa Austrálie – města Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Stát •na australském kontinentě leží jediný stát: Australský svaz (tvoří ho šest spolkových států a dvě teritoria) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Mapa Austrálie – správní členění Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Města •hlavní město Canberra •známá a velká města: Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perth Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Canberra – parlamentMelbourne – centrum Sydney – most, opera, centrum Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Hospodářství •vyspělý stát s moderním zemědělstvím, rozvinutým průmyslem a službami •světový producent pšenice a největší produkce vlny na světě (chov ovcí) •velké nerostné bohatství (rudy, uhlí, ropa, drahokamy – diamanty) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Chov ovcí v Austrálii Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Oceánie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 Poloha a členění •ostrovy a souostroví v západní a střední části Tichého oceánu •samostatné státy i území spravovaná jinými státy •Oceánii členíme do tří oblastí: Polynésie, Melanésie, Mikronésie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Mapa Oceánie – oblasti Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 Polynésie •patří sem např. Nový Zéland, Samoa, Tonga, Tuvalu, Hawaii či Francouzská Polynésie (Tahiti), Velikonoční ostrov •Nový Zéland: nejvyspělejší stát Oceánie, třetina obyvatel – původní obyvatelstvo Maorové, stát s neporušenou nádhernou přírodou (natáčel se zde film Pán prstenů) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Nový Zéland – příroda Velikonoční ostrov – Moai-sochy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 Melanésie •patří sem např. Papua-Nová Guinea, Nová Kaledonie, Fidži, Šalamounovy ostrovy, Vanuatu •ostrov Nová Guinea: řada málo prozkoumaných domorodých kmenů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Papuánec Mikronésie •patří sem např. Palau, Federativní státy Mikronésie, Marshallovy ostrovy, Nauru, Kiribati Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 Zdroje – použitá literatura SVATOŇOVÁ, Hana. Zeměpis pro 7. ročník Putování po světadílech, 2. díl. 1. vyd. Brno : nakladatelství NOVÁ ŠKOLA, s. r. o., 2008. ISBN 80-7289-096-4. s. 44 – 55. Zdroje – obrázky Mapa světa – Austrálie a Oceánie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oceania_%28orthographic_projection%29.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Satelitní snímek Austrálie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Australia_satellite_plane.jpg Volně šiřitelné Satelitní snímek Velké útesové bariéry http://commons.wikimedia.org/wiki/File:GreatBarrierReef-EO.JPG Volně šiřitelné Panoramatický snímek – Australské Alpy http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mt_hotham_alpine_range_scenery.jpg?uselang=cs GNU Free Documentation License, Version 1.2 Mapa – podnebí Austrálie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Australia-climate-map_MJC01.png GNU Free Documentation License, Version 1.2 Mapa Austrálie – obecně zeměpisná http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Reliefmap_of_Australia.png Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 Zdroje – obrázky Foto – řeka Murray http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Murray_River_Tocumwal.JPG GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – australská poušť http://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Pinnacles-LaRuth-2006.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Foto – klokan http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kangaroo_Australia_01_11_2008.JPG Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Portrét – James Cook http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Captainjamescookportrait.jpg Volně šiřitelné Australští černoši http://commons.wikimedia.org/wiki/File:1981_event_Australian_aboriginals.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Mapa Austrálie – města http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Australia-CIA_WFB_Map_%282004%29.png Volně šiřitelné Mapa Austrálie – správní členění http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Australie_politicka_mapa.png GNU Free Documentation License, Version 1.2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 Zdroje – obrázky Vlajka Austrálie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flag_of_Australia.svg Volně šiřitelné Znak Austrálie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Australian_Coat_of_Arms.png Volně šiřitelné Foto – Canberra (parlament) http://commons.wikimedia.org/wiki/File:NewParliamentHouseInCanberra.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – Sydney (most, opera) http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sydney_Harbour_Bridge_night.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Foto – Melbourne (centrum) http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Melbourne_Business_Center.jpg Volně šiřitelné Foto – chov ovcí v Austrálii http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sheep_walking_down_road.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Mapa Oceánie http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oceania.jpg Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 Zdroje – obrázky Mapa Oceánie – oblasti http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oceanias_Regions.png Volně šiřitelné Foto – Nový Zéland (příroda) http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Taranaki_hills.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Foto – Velikonoční ostrov (Moai-sochy) http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moai_Rano_raraku.jpg Volně šiřitelné Foto – Papuánec http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Huli_wigman.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Austrálie a Oceánie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google