Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Austrálie a Oceánie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Austrálie a Oceánie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 Austrálie a Oceánie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Austrálie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 Poloha a rozloha •nejmenší obydlený kontinent •jižní polokoule •osamocená pevnina (na třech stranách obklopena otevřeným oceánem) •u severovýchodního pobřeží – Velká útesová bariéra (největší korálový útes světa) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Velká útesová bariéra Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Členitost a povrch •málo členité pobřeží •největší ostrov – Tasmánie •povrch většinou rovinatý •podél východního pobřeží – Velké předělové pohoří, na jihu přechází v Australské Alpy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Australské Alpy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Podnebí •většina leží v tropickém pásu – převážná část vnitrozemí tropické suché podnebí •na východě kontinentu tropické vlhké podnebí •jih Austrálie subtropické podnebí Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Podnebí v Austrálii Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 Vodstvo •nejsušší kontinent •více než polovina kontinentu – bezodtokové oblasti •jediný rozsáhlý říční systém – řeka Murray s přítokem Darling Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Říční síť v Austrálii Řeka Murray Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Přírodní krajiny •70 % kontinentu zabírají pouště a polopouště •dále pak savany (buš) a tropické deštné lesy •velké množství endemických druhů (např. klokan, koala, pes dingo, ptakopysk podivný a ježura australská) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Australská poušť Klokan Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Osidlování Austrálie •hlavní zásluha na objevování a osidlování – britský mořeplavec James Cook •území poté prohlášeno britskou kolonií •původní obyvatelé Austrálie – Austrálci (černoši) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. James Cook Australští černoši Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Obyvatelstvo •nejméně zalidněný kontinent (20 mil.) •nerovnoměrné rozmístění obyvatel: většina žije ve městech na východním pobřeží •vysoká životní úroveň •většina dnešních obyvatel – běloši •úřední jazyk – angličtina Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Mapa Austrálie – města Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Stát •na australském kontinentě leží jediný stát: Australský svaz (tvoří ho šest spolkových států a dvě teritoria) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Mapa Austrálie – správní členění Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Města •hlavní město Canberra •známá a velká města: Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perth Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Canberra – parlamentMelbourne – centrum Sydney – most, opera, centrum Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Hospodářství •vyspělý stát s moderním zemědělstvím, rozvinutým průmyslem a službami •světový producent pšenice a největší produkce vlny na světě (chov ovcí) •velké nerostné bohatství (rudy, uhlí, ropa, drahokamy – diamanty) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Chov ovcí v Austrálii Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Oceánie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 Poloha a členění •ostrovy a souostroví v západní a střední části Tichého oceánu •samostatné státy i území spravovaná jinými státy •Oceánii členíme do tří oblastí: Polynésie, Melanésie, Mikronésie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Mapa Oceánie – oblasti Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 Polynésie •patří sem např. Nový Zéland, Samoa, Tonga, Tuvalu, Hawaii či Francouzská Polynésie (Tahiti), Velikonoční ostrov •Nový Zéland: nejvyspělejší stát Oceánie, třetina obyvatel – původní obyvatelstvo Maorové, stát s neporušenou nádhernou přírodou (natáčel se zde film Pán prstenů) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Nový Zéland – příroda Velikonoční ostrov – Moai-sochy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 Melanésie •patří sem např. Papua-Nová Guinea, Nová Kaledonie, Fidži, Šalamounovy ostrovy, Vanuatu •ostrov Nová Guinea: řada málo prozkoumaných domorodých kmenů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Papuánec Mikronésie •patří sem např. Palau, Federativní státy Mikronésie, Marshallovy ostrovy, Nauru, Kiribati Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 Zdroje – použitá literatura SVATOŇOVÁ, Hana. Zeměpis pro 7. ročník Putování po světadílech, 2. díl. 1. vyd. Brno : nakladatelství NOVÁ ŠKOLA, s. r. o., ISBN s. 44 – 55. Zdroje – obrázky Mapa světa – Austrálie a Oceánie Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Satelitní snímek Austrálie Volně šiřitelné Satelitní snímek Velké útesové bariéry Volně šiřitelné Panoramatický snímek – Australské Alpy GNU Free Documentation License, Version 1.2 Mapa – podnebí Austrálie GNU Free Documentation License, Version 1.2 Mapa Austrálie – obecně zeměpisná Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 Zdroje – obrázky Foto – řeka Murray GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – australská poušť Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Foto – klokan Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Portrét – James Cook Volně šiřitelné Australští černoši Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Mapa Austrálie – města Volně šiřitelné Mapa Austrálie – správní členění GNU Free Documentation License, Version 1.2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 Zdroje – obrázky Vlajka Austrálie Volně šiřitelné Znak Austrálie Volně šiřitelné Foto – Canberra (parlament) GNU Free Documentation License, Version 1.2 Foto – Sydney (most, opera) Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Foto – Melbourne (centrum) Volně šiřitelné Foto – chov ovcí v Austrálii GNU Free Documentation License, Version 1.2 Mapa Oceánie Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 Zdroje – obrázky Mapa Oceánie – oblasti Volně šiřitelné Foto – Nový Zéland (příroda) Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Foto – Velikonoční ostrov (Moai-sochy) Volně šiřitelné Foto – Papuánec GNU Free Documentation License, Version 1.2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Austrálie a Oceánie Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google