Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Druhy přísudku Český jazyk 2. stupeň ZŠ Eva Beranová, Základní škola, Čapkova 126, Klatovy VY_32_INOVACE_20_Druhy přísudku 1.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Druhy přísudku Český jazyk 2. stupeň ZŠ Eva Beranová, Základní škola, Čapkova 126, Klatovy VY_32_INOVACE_20_Druhy přísudku 1."— Transkript prezentace:

1 Druhy přísudku Český jazyk 2. stupeň ZŠ Eva Beranová, Základní škola, Čapkova 126, Klatovy VY_32_INOVACE_20_Druhy přísudku 1

2 Přísudek vyjadřuje,co podmět dělá, co se s ním děje nebo jaký podmět je. dělá – synonymum dělá – slova příbuzná (1,2,5) Změň délku samohlásky ve slově dělá a nové slovo užij ve větě koná, činí dělník, udělaný, vydělat… Zazněla salva z děla.

3 Přísudek vyjadřuje, co podmět dělá, co se s ním děje nebo jaký podmět je. 1.Vyhledej podst. jména 2.Vyhledej zájmena Kterým slovem nahradíme zájmeno ním 3.Které slovo je předložka? 4.Které slovo je spojka? 5.Která slova zbyla? Který slovní druh? 1.přísudek, podmět, podmět 2.co, co, ním, se, jaký (s) ním = (s) podmětem 3.s 4.nebo 5.vyjadřuje, dělá, děje (se), je slovesa

4 Přísudek vyjadřuje, co podmět dělá, co se s ním děje nebo jaký podmět je. Rozumíš textu? Kuchařky vaří. Jablko shnilo. Bratr je šikovný. co se s podmětem děje co podmět dělá jaký podmět je

5 PŘÍSUDEK SLOVESNÝ JMENNÝ SE SPONOU JMENNÝ vyjádřený slovesem vyjádřený podst. nebo př. jménem a sponou vyjádřený jménem (bez spony)

6 Přísudek slovesný vyjádřený slovesem Tatínek zpívá. Maminka usnula. Maminka bude vařit. Já jsem napsal úkol.

7 Přísudek slovesný vyjádřený slovesem Tatínek zpívá. Maminka bude vařit. Zapiš si

8 Přísudek jmenný se sponou vyjádřený podstatným nebo přídavným jménem a sponou Sponová slovesa: být, bývat, stát se, stávat se (byl, bude, nebyl, stáváme se, nestal se…) Tatínek je sportovec. Tatínek se stal starostou. Tatínek je hodný.

9 Hledej přísudky, urči druh: Karel je milý. Dítě je často nemocné. Dana je kadeřnicí. Dana se stala kadeřnicí. Karel je milý. Dítě je často nemocné. Dana je kadeřnicí. Dana se stala kadeřnicí.

10 Přísudek jmenný se sponou vyjádřený podstatným nebo přídavným jménem a sponou Sponová slovesa: být, bývat, stát se, stávat se (byl, bude, nebyl, stáváme se, nestal se…) Tatínek je sportovec. Tatínek byl hodný. Tatínek se stal starostou. Zapiš si

11 Přísudek jmenný vyjádřený jménem (bez spony) Mladost – radost. (Mladost je radost.) Čistota půl zdraví. (Čistota je půl zdraví.)

12 Přísudek jmenný vyjádřený jménem (bez spony) Mladost – radost. Zapiš si

13 Vyhledej přísudek, urči druh Obloha zmodrala. Obloha byla modrá. Obloha je krásně modrá. Obloha zmodrala. Obloha byla modrá. Obloha je krásně modrá.

14 Vyhledej přísudek, urči druh Pavla zpívá. Pavla je zpěvačka. Pavla není zpěvačka. Pavla zpívá. Pavla je zpěvačka. Pavla není zpěvačka.

15 Vyhledej přísudek, urči druh Karel velel družstvu. Karel je velitelem družstva. Karel je dobrým velitelem družstva. Karel se stane velitelem družstva. Karel se určitě stane dobrým velitelem. Karel velel družstvu. Karel je velitelem družstva. Karel je dobrým velitelem družstva. Karel se stane velitelem družstva. Karel se určitě stane dobrým velitelem.


Stáhnout ppt "Druhy přísudku Český jazyk 2. stupeň ZŠ Eva Beranová, Základní škola, Čapkova 126, Klatovy VY_32_INOVACE_20_Druhy přísudku 1."

Podobné prezentace


Reklamy Google