Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přívlastek shodný a neshodný Český jazyk 2. stupeň Eva Beranová, Základní škola, Čapkova 126, Klatovy VY_32_INOVACE_ číslo_Přívlastek shodný a neshodný.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přívlastek shodný a neshodný Český jazyk 2. stupeň Eva Beranová, Základní škola, Čapkova 126, Klatovy VY_32_INOVACE_ číslo_Přívlastek shodný a neshodný."— Transkript prezentace:

1 Přívlastek shodný a neshodný Český jazyk 2. stupeň Eva Beranová, Základní škola, Čapkova 126, Klatovy VY_32_INOVACE_ číslo_Přívlastek shodný a neshodný

2 Ruce mé babičky umí krásně hladit. Slovo krásně můžeme nahradit slovem… Slovo krásně můžeme nahradit slovem… Jsou slova krásně a hezky slova příbuzná? Jsou slova krásně a hezky slova příbuzná? Jsou slova umí – umění – umět slova příbuzná? Jsou slova umí – umění – umět slova příbuzná? UMÍ - slova příbuzná – podst. jméno, přídavné jméno, sloveso, příslovce UMÍ - slova příbuzná – podst. jméno, přídavné jméno, sloveso, příslovce Opakujeme

3 Ruce mé babičky umí krásně hladit. Druhy slov Druhy slov MK babičky MK babičky umí - MK slovesa umí - MK slovesa infinitiv infinitiv Opakujeme

4 Ruce mé babičky umí krásně hladit. graf věty (VČ neurčuj) r m b k h u Opakujeme

5 Ruce mé babičky umí krásně hladit. VČ - označená slova r m b k h u Opakujeme

6 Přívlastek shodnýneshodný podstatné jméno infinitiv nejčastěji přídavné jméno zájmeno číslovka

7 Vyhledej přívlastky, označ sh. – nesh. Je to malý kluk, ale má velkou sílu. Je to malý kluk, ale má velkou sílu. Petr z Prahy je můj kamarád. Petr z Prahy je můj kamarád. Měl snahu pomáhat každému. Měl snahu pomáhat každému. Je to malý kluk, ale má velkou sílu. Je to malý kluk, ale má velkou sílu. Petr z Prahy je můj kamarád. Petr z Prahy je můj kamarád. Měl snahu pomáhat každému. Měl snahu pomáhat každému.

8 Přívlastek shodný neshodný Mám rád švestkové knedlíky. Mám rád švestkové knedlíky. Nosí ráda plátěnou sukni. Nosí ráda plátěnou sukni. Uvařím květákovou polévku. Uvařím květákovou polévku. Mám rád knedlíky se švestkami. Nosí ráda sukni z plátna. Uvařím polévku z květáku.

9 Změň přívlastek shodný na neshodný, neshodný na shodný shodnýneshodný šátek z hedvábí sáček z papíru japonská vláda smrky na Šumavě tvarohové buchty

10 Změň přívlastek shodný na neshodný, neshodný na shodný shodnýneshodný hedvábný šátek šátek z hedvábí papírový sáček sáček z papíru japonská vláda vláda v Japonsku šumavské smrky smrky na Šumavě tvarohové buchty buchty s tvarohem Pozoruj, kde obvykle stojí přívlastek shodný, kde neshodný.


Stáhnout ppt "Přívlastek shodný a neshodný Český jazyk 2. stupeň Eva Beranová, Základní škola, Čapkova 126, Klatovy VY_32_INOVACE_ číslo_Přívlastek shodný a neshodný."

Podobné prezentace


Reklamy Google