Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MUŽSKÉ POHLAVNÍ ORGÁNY Pohlavní systém muže zajišťuje tři hlavní funkce:  tvorba spermií – spermatogeneze  realizace pohlavního spojení – koitus  produkce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MUŽSKÉ POHLAVNÍ ORGÁNY Pohlavní systém muže zajišťuje tři hlavní funkce:  tvorba spermií – spermatogeneze  realizace pohlavního spojení – koitus  produkce."— Transkript prezentace:

1 MUŽSKÉ POHLAVNÍ ORGÁNY Pohlavní systém muže zajišťuje tři hlavní funkce:  tvorba spermií – spermatogeneze  realizace pohlavního spojení – koitus  produkce pohlavních hormonů, které zasahují do látkové výměny organismu EU-OP VK VY_32_INOVACE_P10 Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

2 MUŽSKÉ POHLAVNÍ ORGÁNY Dělí se na: - pohlavní žlázy – varlata. vývodní cesty – nadvarlata, chámovody a přídatné žlázy - hlavní ústrojí ústrojí - pyj Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

3 VARLATA Párové vejčité orgány 4-5 cm dlouhé a 2-3 cm široké.  uloženy mimo břišní dutinu v šourku  na povrchu silné vazivové pouzdro, přepážky rozdělují vnitřní prostor na několik oddílů  v oddílech varlete stočené semenotvorné kanálky Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

4 SPERMIE Spermie se začínají tvořit od 13. až 14. roku. Vyvíjejí se od puberty až po stáří. Ve varlatech se v semenotvorných kanálcích tvoří mužské pohlavní buňky – spermie. Pro jejich tvorbu a zrání je důleité umístění varlat v šourku, kde je asi o 4 stupně celsia nižší teplota než v dutině břišní. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

5 VÝVODNÍ POHLAVNÍ CESTY Vývodní pohlavní cesty tvoří: - nadvarlata - chámovody - přídatné žlázy  Nadvarlata – shromaždiště a funkční dozrávání spermií.  Chámovody – trubice dlouhá asi 40 cm, probíhá od nadvarlete šourkem do zevního otvoru tříselného kanálu, prochází kanálem do dutiny břišní, kde se stáčí do pánve a ústí pod močovým měchýřem do močové trubice. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

6 PŘÍDATNÉ POHLAVNÍ ŽLÁZY Semenné váčky Prostata Produkují látky, které poskytují spermiím vhodné prostředí a spolu s nimi tvoří bělavou vazkou kapalinu typického zápachu, které se říká chám - semeno. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

7 PROSTATA Leží pod dnem močového měchýře na svalovém dnu pánve, velikost kaštanu, středem prochází močová trubice:  na povrchu vazivo, uvnitř vytváří laloky  svalový a žláznatý orgán  produkce řídkého, mléčně zakaleného sekretu, zásadité povahy Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

8 PYJ – zevní pohlavní orgán muže Je tvořen jedním nepárovým a jedním párovým topořivým tělesem. Topořivá tělesa jsou z houbovité tkáně s bohatým cévním zásobením:  naplnění dutinek krví – erekce  kolem zevního ústí močové trubice – žalud  penis v oblasti žaludu kryt předkožkou Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

9 Popiš obrázek: 1.________________ 2.________________ 3.________________ 4.________________ 5.________________ 6.________________ 7.________________ 8.________________ Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

10 POPIS OBRÁZKU: 1. močový měchýř 2. semenné váčky 3. prostata (G-bod) 4. přídavné žlázy 5. močová trubice 6. chámovod 7. nadvarlata 8. varlata Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

11 ODKAZY biologie.amoskadan.cz/files/bi/Pohlavni_soustava_muze.pps http://zdravi.centrum.cz/novinky/2008/7/25/clanky/soja-nici- spermie/ http://www.goasedlcany.cz/stranky/vyukove_materialy/biologie/zoologie_1/list5.htm l http://tn.nova.cz/magazin/hi-tech/veda/cola-jako-antikoncepce-zabiji- spermie.html http://vyuka.zsjarose.cz/index.php?action=lesson_detail&id=56 5 http://www.proval.cz / http://www.triomen.cz/priznaky-prostatickych- potizi http://www.004.cz/rservice.php?akce=tisk&cisloclanku=200507214 6 http://www.proctusforte.cz/prostata.htm Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4. I ng. PaedDr. Jarmila Kroulíková, Ing. Josef Kroulík Csc. - Přírodois 8 – pracovní seit pro 8. ročník. Septima, Praha 1996. Ing. PaedDr. Jarmila Kroulíková, Ing. Josef Kroulík Csc. - Přírodois 8 – učebnice pro 8. ročník. Septima, Praha 1996.


Stáhnout ppt "MUŽSKÉ POHLAVNÍ ORGÁNY Pohlavní systém muže zajišťuje tři hlavní funkce:  tvorba spermií – spermatogeneze  realizace pohlavního spojení – koitus  produkce."

Podobné prezentace


Reklamy Google