Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SOUSTAVA OBĚHOVÁ 1. část 1. část KREV EU-OP VK VY_32_INOVACE_P9 Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SOUSTAVA OBĚHOVÁ 1. část 1. část KREV EU-OP VK VY_32_INOVACE_P9 Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci."— Transkript prezentace:

1 SOUSTAVA OBĚHOVÁ 1. část 1. část KREV EU-OP VK VY_32_INOVACE_P9 Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

2 KREV Náhlá ztráta 1,5 l krve může být nebezpečná, lépe člověk snese postupnou ztrátu (až 2,5 l). Složení fyzikální: neprůhledná vazká kapalina, barva červená, chuť mírně nasládlá, mírně těžší než voda. Množství: asi 1/13 hmotnosti těla (5 – 5,5 litrů krve. Složení chemické: voda (90 %), soli, bílkoviny, cukry, tukové látky (cholesterol), hormony, vitaminy, barviva. Složení biologické: plazma a krevní buňky Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

3 ČERVENÉ KRVINKY Červené krvinky (erytrocyty): bezjaderné, obsahují barvivo (hemoglobin). V dospělosti člověka vznikají v kostní dřeni. Počet: u mužů 4,3-5,3 milionu/1 ml, u žen 3,8- 4,8 milionu/1 ml krve. Přenášejí kyslík a oxid uhličitý, žijí nejdéle 120 dní. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

4 BÍLÉ KRVINKY Bílé krvinky (leukocyty): různé tvary. Pohlcují tělu cizí částice, tvoří protilátky, životnost je krátká. Počet: 4-7 tisíc/1 ml krve červené a bílé krvinky Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

5 Krevní destičky (trombocyty) - tvar nepravidelný, jsou to křehké buněčné úlomky. Životnost kolem 4 dnů. Účastní se srážení krve, tvoří krevní zátku (na poškozených cévách). Počet: asi 100-300 tisíc/1 ml krve. Na obrázku: červená krvinka, krevní destička, bílá krvinka KREVNÍ DESTIČKY Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

6 KREVNÍ PLAZMA  Tekutá složka krve, žlutá vazká tekutina.  V krevní plazmě jsou různé ochranné látky, keré chrání člověka před mikroorganismy. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

7 KREVNÍ SKUPINY Krevní skupiny - membrány červených krvinek obsahují látky reagující na látky cizí. Podle jejich přítomnosti v krevních buňkách známe 4 hlavní krevní skupiny: A, B, AB. Nejsou-li přítomny, značí se jako 0. Krevní plasma obsahuje látky shlukující - A nebo B. Proto se při transfuzích krve musí zjistit krevní skupina. Jinak by mohlo dojít i k rozpadu krve. Přenášet je proto možné jen krev stejné krevní skupiny. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

8 Prof. MUDr. Jan Jánský Popsal čtyři základní krevní skupiny (neoznačil tak, jak je tomu dnes, tedy A, B, AB a 0, ale přiřadil jim římské číslice I., II., III. a IV.). Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

9 Imunita Odolnost člověka proti působení choboplodných mikroorganismů. 1) Vrozená – odolnost proti určitým nemocem, která je dědičná. 2) Získaná – aktivní – očkováním, proděláním choroby - pasivní – vpravením hotových protilátek do těla člověka Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

10 Očkovací kalendář Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

11 http://www.ucebnice.com/vysoke-skoly-/anatomicke-modely/obehova-soustava- anatomicke-modely http://inovacnipodnikani.cz/aktuality/?id=17 6 http://www.rozhlas.cz/zpravy/clovek/_zprava/751883 http://www.osel.cz/index.php?clanek=3165 http://www.cervenykriz.zlin.cz/jak-darovat-krev.html http://leny-wood.wp.cz/darovani-krevni- plasmy http://www.transplantace.eu/ledviny/darci.php?t= 1 http://elko8.blog.cz/0909/patecni-pisemka-z-bi-telni-tekutiny- krev http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Jan_Jansk%C3%BD,_1902.jp g http://ona.idnes.cz/zdravi.aspx?c=A091017_112057_zdravi_lp o http://www.zeny.cz/magazin/deti-/zmeny-v-ockovani-deti-v-roce-2009-a-2010.aspx Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4. Ing. PaedDr. Jarmila Kroulíková, Ing. Josef Kroulík Csc. - Přírodois 8 – pracovní seit pro 8. ročník. Septima, Praha 1996. Ing. PaedDr. Jarmila Kroulíková, Ing. Josef Kroulík Csc. - Přírodois 8 – učebnice pro 8. ročník. Septima, Praha 1996.


Stáhnout ppt "SOUSTAVA OBĚHOVÁ 1. část 1. část KREV EU-OP VK VY_32_INOVACE_P9 Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci."

Podobné prezentace


Reklamy Google