Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

fantasy literatura pro děti a mládež

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "fantasy literatura pro děti a mládež"— Transkript prezentace:

1 fantasy literatura pro děti a mládež
Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu „Inovace studijních oborů na PdF UHK“ reg. č. CZ.1.07/2.2.00/ fantasy literatura pro děti a mládež Ivona Šubrtová

2 Harry Potter a Princ Dvojí Krve
(1)

3 Obsah Knihy Harry Potter a jeho přátelé Ron s Hermionou se po šesté vracejí do kouzelné školy čar a kouzel v Bradavicích. Lord Voldemort sílí a v ohrožení jsou jak Bradavice, tak svět mudlů. Harry se proto spojí s ředitelem Albusem Brumbálem, kterému pomáhá nacházet a do myslánky ukládat vzpomínky lidí na Lorda Voldemorta. Zjistili totiž, že jeho duše je rozpolcena a ukryta do sedmi viteálů, jejichž zničením Voldemorta zabijí. Po zradě spolužáka Draca Malfoye však Brumbál na konci knihy umírá a Harry Potter je na vše s Ronem a Hermionou sám.

4 Ukázka Z Knihy „ Oba kamarádi pozvedli hůlky, maximálně se soustředili a namířili je na své láhve. Vzápětí se Harryho ocet proměnil v led, kdežto Ronova láhev vybuchla a rozlétla se.“ (Rowling, 2005, s. 424)

5 Joanne Rowling – Životopis
narozena v Yate, Gloucestershire, Velká Británie britská spisovatelka píšící pod pseudonymem J. K. Rowling autorka 7 dílné série knih o čaroději Harry Potterovi další díla: 2 doplňkové knihy k Harry Potterovi, bajka, 2 romány pro dospělé (2)

6 Drakobijecká Akademie 2 Pomsta Dámy Dračice
(3)

7 Obsah Knihy Čaroděj Wiglaf a jeho kamarádka Erika, která se musí vydávat za chlapce, protože dívky nesmí na akademii studovat, nastoupili do druhého ročníku Drakobijecké akademie. V prvním ročníku se Wiglafovi podařilo pomocí nalezení slabiny zabít draka Gorzila. Letos si na Wiglafa počíhala jeho dračí matka Síta. Wiglafovi se za pomoci kouzelného zaklínadla, které mu dodalo odvahu, podařilo nalézt i Sítinu slabou stránku. Dračici tak zabil stejně jako jejího syna. V knize je poslední kapitola dvojjazyčná: jedna stránka je česky a vedlejší je přeložená do angličtiny.

8 Ukázka z Knihy „ I Wiglaf se chtěl stát hrdinou. Hrdinové jsou stateční a nebojácní. Kdyby byl hrdinou, nikdo by se mu neposmíval, že je na svůj věk takový prcek. Nebo že má vlasy červené jako mrkev. Proto také i se svou oblíbenou sviní Daisy odešel z domova. Proto zamířil do Drakobijecké akademie, kde se chtěl naučit zabíjet draky a stát se hrdinou.“ (McMullan, 2011, s. 5)

9 Kate McMullan – Životopis
* 1947, St. Louis, Missouri, USA americká spisovatelka provdala se za výtvarníka Jima McMullana, který ilustruje její knihy dílo: dvacetidílná série knih o Drakobijecké akademii další dílo: obrázkové knihy pro děti, např. Smrdím! originální zpověď popelářského vozu (4)

10 Čarodějnice Školou Povinné Akademie v Ohrožení
(5)

11 Obsah Knihy Mildred Virválová se potřetí vrací do čarodějné Akademie slečny Krákavé. Spolu s kocourkem Mourkem a nejlepšími kamarádkami Maud a Enid zažije další dobrodružství. Během prvního týdne na škole se jí málem podařilo zbořit celou školu kouzlem, které urychlovalo růst vlasů a k smrti vyděsit svého kocoura Mourka. Poté spolu se spolužačkami akademii naopak zachránila před invazí zlých čarodějek v čele se sestrou jejich oblíbené ředitelky. Mildred se tak ani třetí rok na akademii nudit nebude.

12 Ukázka z Knihy „ O patro výš zaslechly dívky ze třetího ročníku Mildretin zděšený výkřik. Maud a Enid dorazily do jejího pokoje jako první. Ve světle, které sem proudilo z chodby, bylo jasně vidět, že lektvar přece jen zabral – dokonce až příliš.“ (Murphyová, 2011, s. 62) (6)

13 Jill Murphyová – Životopis
* , Londýn, Velká Británie britská spisovatelka od dětství kreslila a psala své vlastní knihy dílo: série knih o nešikovné čarodějce Mildred Virválové další dílo: knihy pro malé děti s vlastní ilustrací (série knih o sloní rodince The Large Family) (7)

14 Klub Záhad Děsivé Tajemství
(8)

15 Obsah Knihy Vicky, její bratr Nick a bratranec Jupiter jsou členové Klubu záhad, který se schází na hradě Sokolí skála, jenž patří Jupiterovu otci. Jejich nový případ objevil Nick, když šel náhodou kolem nefunkční telefonní budky, která náhle zazvonila a Nickovi se tak podařilo hovořit s duchem zemřelého houslisty. Klub záhad tak začal řešit nový případ podivného dědictví. Do toho se však musí vypořádat s komunikací s mrtvým duchem, který na ně není zrovna příjemný. Nakonec se jim však dědictví podaří předat právoplatnému dědici a ducha houslisty tak uspokojit.

16 Ukázka z Knihy „ Jup zíral na zjevení před sebou tak upřeně, až mu začaly slzet oči. Šedá mlžná postava houslisty se chvěla ve vzduchu. Jupiter zahlédl, jak výhružně zvedl ruku. Potřeboval si protřít oči, a když je zase otevřel, duch byl už docela blízko. V jeho podlouhlém obličeji se objevil zuřivý výraz. Houslista proplul sklem, jako by tam vůbec nebylo, a natlačil se k Jupiterovi.“ (Brezina, 2009, s. 61) (9)

17 Thomas Conrad Brezina – Životopis
* ,Vídeň, Rakousko rakouský prozaik, autor divadelních a rozhlasových her, muzikálových textů a filmových a televizních scénářů držitel několika literárních ocenění v oblasti literatury pro děti a mládež dílo: dobrodružné, kriminální žánry s prvky sci-fi a fantasy (10)

18 Letopisy Narnie Princ Kaspian
(11)

19 Obsah Knihy Sourozenci Petr, Zuzana, Edmund a Lucie se chystají odjet do internátní školy. Náhle se však něco přihodí a děti se ocitají v docela jiném světě. Po chvíli jim dojde, že se opět vrátily do Narnie, země, ve které jsou ctěnými králi a královnami. Nic zde však nepoznávají, protože v Narnii uplynulo několik stovek let. Děti se dozvídají, že se jejich země opět ocitá na pokraji války. Princ Kaspian uprchl před samozvaným králem Mirázem, který ho chce zabít, protože je právoplatným dědicem trůnu. Děti se proto vydávají princi Kaspianovi na pomoc, aby získal svůj trůn zpět. K dětem se přidává i všemocný lev Aslan a spousta pohádkových bytostí.

20 Ukázka z Knihy „ Trvalo to déle, než čekali, a než byli hotoví, ve velké síni se zešeřilo a vykoukly první hvězdy. Zuzana nebyla jediná, které trochu přejel mráz po zádech, když chlapci stáli nad hromadou dřevěných třísek, otírali si z rukou špínu a hleděli do chladného temného otvoru, který vytvořili.“ (C. S. Lewis, 2005, s. 31) (12)

21 Clive Staples Lewis – Životopis
* , Belfast, † , Oxford irský spisovatel, jeden z nejúspěšnějších autorů moderní britské historie blízký přítel J. R. R. Tolkiena nejznámější dílo: 7 dílná série knih Letopisy Narnie další díla: středověká literatura, křesťanské apologetiky, literární kritika (13)

22 Použité Zdroje (1) ROWLING, J. K. Harry Potter a princ dvojí krve. Praha: Albatros, ISBN (titulní strana) (2) J. K. Rowling. In: Československá bibliografická databáze [online][cit ]. Dostupné z: (3) MCMULLAN, Kate. Drakobijecká akademie 2: Pomsta dámy dračice. Praha: PB Publishing s. r. o., ISBN (titulní strana) (4) HINKLE, Annette. Go Greek? Author Kate McMullan takes on mythology. In: The Sag Harbor Express. [online] [cit ]. Dostupné z: takes-on-mtyhology-25704 (5) MURPHYOVÁ, Jill. Čarodějnice školou povinnéi:Akademie v ohrožení. Praha: Nakladatelství XYZ, ISBN (titulní strana) (6) MURPHYOVÁ, Jill. Čarodějnice školou povinnéi:Akademie v ohrožení. Praha: Nakladatelství XYZ, ISBN (str. 63)

23 Použité Zdroje (7) Jill Murphy: Five books every child should read before they‘re 12. In: The Big Issue. [online] [cit ]. Dostupné z: murphy-five-books-every-child-should-read-they-re-12 (8) BREZINA, Thomas. Klub záhad: Děsivé tajemství. Praha: Fragment, ISBN (titulní strana) (9) BREZINA, Thomas. Klub záhad: Děsivé tajemství. Praha: Fragment, ISBN (super lupa) (10) Thomas Brezina. In: Wikipedie – otevřená encyklopedie. [online] :59 [cit ]. Dostupné z: (11) LEWIS, C. S. Letopisy Narnie: Princ Kaspian. Havlíčkův Brod: Fragment DTP, ISBN X (titulní strana) (12) LEWIS, C. S. Letopisy Narnie: Princ Kaspian. Havlíčkův Brod: Fragment DTP, ISBN X (str. 32) (13) C. S. Lewis. In: Československá bibliografická databáze [online][cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "fantasy literatura pro děti a mládež"

Podobné prezentace


Reklamy Google