Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

První císařovna 59 Marie Terezie Všichni mě znáte jako císařovnu, ale císařský titul měl pouze můj manžel František Lotrinský. Já jsem se s ním nedala.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "První císařovna 59 Marie Terezie Všichni mě znáte jako císařovnu, ale císařský titul měl pouze můj manžel František Lotrinský. Já jsem se s ním nedala."— Transkript prezentace:

1

2 První císařovna

3 59 Marie Terezie

4 Všichni mě znáte jako císařovnu, ale císařský titul měl pouze můj manžel František Lotrinský. Já jsem se s ním nedala korunovat. Ale zato jsem byla první panovnicí mezi Habsburky! Proto se na mě sesypali okolní vládci, aby mě připravili o trůn. Ztratila jsem bohaté Slezsko, ale o český a uherský trůn jsem nepřišla.

5 Narodila jsem se 13. května 1717 císaři Karlu VI. a jeho ženě Alžbětě Kristině v Hofburgu.

6 Rodiče mě s radostí přivítali, ale těšili se na budoucnost, která jim dá očekávaného syna. V roce 1716 se jim opravdu narodil Leopold Jan – dožil se však jen sedmi měsíců. Měla jsem temperament a zdravý, praktický rozum. Jezuité mě vyučovali dějepisu, literatuře a cizím jazykům. Francouzsky jsem nakonec psala lépe než německy.

7 Milovala jsem divadlo a tanec. A také lotrinského korunního prince Františka Štěpána. Na Vánoce roku 1736 mně poslal svůj miniaturní portrét, krytý místo skla diamantem. Zamilovala jsem se – hluboce a navždy.

8 Františka Štěpána jsem si vzala 12. února 1736.

9 Z našeho manželství nakonec vzešlo 16 dětí, z toho 11 dcer, 10 mělo první jméno Marie. Osm mých dcer se dožilo dospělého věku.

10 Nejslavnější je Marie Antonie, která si vzala francouzského krále Ludvíka XVI. Byli spolu popraveni.

11 Z 5 chlapců se 4 chlapci dožili dospělého věku.

12 Dva synové se stali císaři, byl to: Josef II.

13 61 a Leopold II.

14 Ve výchově jsem se nebála novot, moje děti nesměl nikdo rozmazlovat, dbala jsem na hygienu a musely se otužovat.

15 Poté, co v říjnu roku 1740 zemřel můj tatínek, Habsburk Karel VI.

16 stalo se cosi v monarchii dosud nevídaného – na trůn jsem nastoupila já, jeho nejstarší dcera Marie Terezie. Bylo mi třiadvacet let. V červnu 1741 jsem byla korunována na uherskou královnu a v květnu 1743 jsem se nechala korunovat na českou královnu.

17 Nyní jsem měla volné ruce pro reformy. Bylo jich dost: nařídila jsem, aby daně platili všichni, nejen poddaní snížila jsem robotu poddaných na 3 dny v týdnu zakládaly se manufaktury budovaly se nové cesty zlepšovalo se poštovní spojení byla zavedena jednotná soustava měr a vah byla zavedena jednotná měna (tolar)

18 Pokrok jsem viděla ve zvýšení vzdělanosti obyvatelstva, a proto jsem v roce 1774 nařídila zavést povinnou školní docházku pro všechny děti od 6 do 12 let. Zavedla jsem také prázdniny, které byly v září a říjnu. Na léto je přesunul můj syn Josef II.

19 Zemřela jsem 28. listopadu 1780 ve třiašedesáti letech. Vládla jsem 40 let a vytvořila jsem moderní rakouský stát.


Stáhnout ppt "První císařovna 59 Marie Terezie Všichni mě znáte jako císařovnu, ale císařský titul měl pouze můj manžel František Lotrinský. Já jsem se s ním nedala."

Podobné prezentace


Reklamy Google