Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Gabriela Mikulková 2014 Vlastivěda – 5. ročník. FEUDALISMUS Uspořádání společnosti, ve které je jeden člověk podřízený druhému. Rozhodující vrstvou je.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Gabriela Mikulková 2014 Vlastivěda – 5. ročník. FEUDALISMUS Uspořádání společnosti, ve které je jeden člověk podřízený druhému. Rozhodující vrstvou je."— Transkript prezentace:

1 Gabriela Mikulková 2014 Vlastivěda – 5. ročník

2 FEUDALISMUS Uspořádání společnosti, ve které je jeden člověk podřízený druhému. Rozhodující vrstvou je král, šlechta a církev KAPITALISMUS Systém soukromého vlastnictví majetku. Všichni lidé mají stejná práva, jsou svobodní občané.

3 ČEŠI SLOVÁCI SLOVINCI POLÁCI RUSÍNI CHORVATI SRBOVÉ NĚMCI MAĎAŘI

4

5 V ČECHÁCH 2,5 MILIONU VE SLEZSKU 300 TISÍC NA MORAVĚ 1,2MILIONU Žilo zde přibližně 4 000 000 lidí

6

7 ČESKY NĚMECKY POLSKYSLOVENSKY MAĎARSKY ITALSKYRUMUNSKY CHORVATSKYSLOVINSKY

8

9

10 ZAČALY SE PSÁT ČESKÉ KNIHY Založilo se první české knihkupectví a vydavatelství Do češtiny se překládaly knihy z jiných jazyků Začaly se psát české básně a divadelní hry

11 spěšnoved – listonoš popisnice – papír chřípoprach – tabák knihovtipník – student ránokladka – náplast bručka – basa zelenochrupka – salát prostranov – náměstí

12

13 Vymyslel postavičku Kašpárka Kočovný loutkář Hrál česky

14 Napsal knihu DĚJINY NÁRODU ČESKÉHO V ČECHÁCH A V MORAVĚ (historie do roku 1526) Historik a politik

15 Dramatik a herec Měl své divadlo, které řídil i v něm hrál. Později bylo zakázáno. Jezdil tedy s kočovnou společností.

16 Divadelní hra FIDLOVAČKA – -ševcovský nástroj na hlazení kůže - ševcovská slavnost Zazněla v ní píseň KDE DOMOV MŮJ

17 Muzea Vlastenecké kroužky Čtenářské spolky Ochotnická divadla

18 Šaty - krinolíny

19

20

21 Český tanec POLKA Nejznámějším tancem byl valčík

22 http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:%C5%BDivor_v_Praze_koncem_18._stolet%C3%AD.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:CharlesBridgeMalaStranaPragueCzechRepublic.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Brno_-_Malinovsk%C3%A9ho_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_(1907).jpeg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Noe_classroom.jpg?uselang=cs http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Krameriovy_noviny.gif http://www.novinky.cz/veda-skoly/historie/232926-prvnim-ceskym-divadlem-byla-drevena-bouda.html http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Mat%C4%9Bj_Kopeck%C3%BD.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Eggink01.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Franti%C5%A1ek_Palack%C3%BD.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Jan_Vil%C3%ADmek_-_Josef_Kajet%C3%A1n_Tyl.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Krinol%C3%ADna http://commons.wikimedia.org/wiki/File:1862-vienna-fashions.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Polka_1848.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:1857Le_Journal_des_Demoiselles.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Austrian-Empire_map_fr.png


Stáhnout ppt "Gabriela Mikulková 2014 Vlastivěda – 5. ročník. FEUDALISMUS Uspořádání společnosti, ve které je jeden člověk podřízený druhému. Rozhodující vrstvou je."

Podobné prezentace


Reklamy Google