Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_146.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_146."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_146

2 Jméno autora:Ing. Klára Šírová Třída/ročník:III. Datum vytvoření:6.10.2013 Vzdělávací oblast:Chemické vzdělávání Tematická oblast:Chemie kolem nás Předmět:Chemie Výstižný popis způsobu využití, případně metodické pokyny: Aminy – reakce, zástupci Klíčová slova:aminy Druh učebního materiálu:prezentace

3 Reakce aminů Bazicita aminů se projevuje také tím, že reagují s kyselinami za vzniku solí. Aminy reagují také s alkylhalogenidy. diethylamoniumchlorid dimethylamoniumbromid trimethylamoniumbromid tetramethylamoniumbromid

4 Aminoskupina patří k nejsilnějším substituentům 1. třídy. Anilin reaguje již za pokojové teploty ochotně s bromem. Významnou reakcí je diazotace. Diazoniové soli vznikají reakcí primárního aromatického aminu s dusitanem alkalického kovu v přebytku HCl nebo H 2 SO 4. 2,4,6-tribromanilin NaNO 2, HCl -H 2 O, -NaCl benzendiazoniumchlorid

5 Diazoniové soli jsou výchozími látkami pro přípravu azobarviv. Azobarviva vznikají kopulací – reakcí diaz. solí s aminy ve slabě kyselém nebo s fenoly ve slabě zásaditém prostředí. Azobarviva patří mezi významná synteticky vyráběná barviva a používají se také jako acidobazické indikátory (např. methyloranž). benzendiazoniumchlorid p-hydroxyazobenzen

6 Zástupci aminů Methylamin CH 3 NH 2, dimethylamin (CH 3 ) 2 NH a trimethylamin (CH 3 ) 3 N Hexamethylendiamin (hexan-1,6-diamin) H 2 N-(CH 2 ) 6 -NH 2 Anilin (benzenamin, fenylamin) Jsou to nepříjemně páchnoucí látky. V přírodě vznikají hnitím bílkovin (např. ryb). Používá se na výrobu polyamindových vláken (SILON, NYLON). Je to olejovitá kapalina. Na vzduchu a světle žloutne až hnědne. Je jedovatý. Používá se pro výrobu anilinových barviv, léčiv, plastů.

7 Procvičování Napište produkt následující reakce: K čemu se používají azobarviva? Napište vzorec a využití anilinu. Azobarviva patří mezi významná synteticky vyráběná barviva a používají se také jako acidobazické indikátory (např. methyloranž). Používá se pro výrobu anilinových barviv, léčiv, plastů.

8 Napište rovnici bromace anilinu. Kde v přírodě vzniká methylamin? Napište rovnici vzniku diazoniové soli z anilinu. K čemu se využívá hexan-1,6-diamin? V přírodě vzniká hnitím bílkovin (např. ryb). NaNO 2, HCl -H 2 O, -NaCl Používá se na výrobu polyamindových vláken (SILON, NYLON).

9 Použitá literatura 1. KOTLÍK, Bohumír a Květoslava RŮŽIČKOVÁ. Chemie v kostce II.: Pro střední školy. 2. vyd. Havlíčkův Brod: Fragment, 1997. 2. PEČOVÁ, Danuše. Organická chemie. 2. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2005. 3. HONZA, Jaroslav a Aleš MAREČEK. Chemie pro čtyřletá gymnázia. 3. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2005.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_146."

Podobné prezentace


Reklamy Google